آمریکا معافیت‌های هسته‌ای برجام را تمدید می‌کند

تهران – ایرنا - شبکه بلومبرگ به نقل از منابع آگاه خبر داد که دولت آمریکا معافیت‌های تحریمی مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را برای ۶۰ روز دیگر تمدید می‌کند.

تارنمای این شبکه اقتصادی آمریکایی امروز به نقل از این منابع که خواستند نامشان فاش نشود، نوشت که واشنگتن در همین حال تحریم هایی را علیه سازمان انرژی اتمی ایران و رئیس آن علی اکبر صالحی وضع می کند.

به نوشته بلومبرگ، تصمیم تمدید معافیت های هسته ای در پی اختلاف نظر میان مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا (حامی خاتمه این معافیت ها) و استیو منوچین وزیر خزانه داری که در پی تمدید آنها بود، اتخاذ شده است.

یکی از منابع بلومبرگ گفت که تحریم های مذکور به تلافی فعالیت های هسته ای اخیر ایران اعمال می شود. تهران پیشتر اعلام کرده بود که دیگر محدودیتی برای غنی سازی اورانیوم قائل نیست.

به نوشته بلومبرگ، ترامپ با وجود خارج کردن آمریکا از برجام کماکان به تمدید چهار معافیت تحریمی هسته ای این توافقنامه ادامه می دهد.

جمهوری اسلامی ایران به دنبال خروج یکجانبه و برخلاف مقررات بین‌المللی آمریکا از برجام، تلاش کرد توافق هسته‌ای را به شرط عمل دیگر طرف‌های این توافق به تعهداتشان حفظ کند، اما با گذشت نزدیک به دو سال و ناتوانی طرف‌های اروپایی به تعهدات برجامی، با هدف حفظ بهره‌مندی اقتصادی ایران، گام‌های کاهش تعهدات خود را در بازه زمانی ۶۰ روزه آغاز کرد.

براین اساس تهران با صدور بیانیه‌ای، شروع گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات برجامی را اعلام کرد که طبق آن، ایران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی‌شده، و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته‌ای خود را فقط براساس نیازهای فنی‌اش پیش خواهد برد و همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می‌یابد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =