۹ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۹:۳۲
کد خبرنگار: 1913
کد خبر: 83652455
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

فلسطینِ راستین

بیروت – ایرنا – اگر محورهای سخنان سه شنبه شب «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا در مراسم رونمایی از طرح «معامله قرن» در واشنگتن را مرور کنیم متوجه می شویم که ۲ فلسطین وجود دارد: یکی فلسطینِ راستین و دیگری فلسطینی که آمریکا می خواهد.

ترامپ و دیگر مقام های آمریکا دیشب باز به فکر فلسطین افتادند. آن ها نیازمند فلسطینی هستند تا در خاورمیانه و شرق دریای مدیترانه بهانه ای باشد برای کمک کردنشان به امنیت و تقویت رژیم صهیونیستی و اجرای طرح های توسعه طلبانه ی این رژیم.

فلسطینی که آمریکایی ها و هم پیمانانشان در شرق خواستار آن هستند فلسطینی نیست که با استعمار نو بجنگد، با خودکامگی اسراییل مبارزه کند و برای به دست آوردن حق تاریخی اش مقاومت نماید بلکه فلسطینی است که با مقام های تل اویو سازش کند.

آمریکایی ها فلسطینی نمی خواهند که دولت مستقل داشته باشد و حکومت کند و پایتختش قدس شریف باشد، آن ها تحمل چنین دولت و حکومتی را ندارند. چرا که وقتی فلسطین، حکومت مستقل یافت بیش از گذشته فرزندان و جوانانی تربیت می کند و به آنان می آموزد که تهیه قدرت و قوه واجب است، طرد استعمار نو فرض است، نفی خودکامگی رژیم اسراییل لازم است و نژادپرستی این رژیم همانند استعمار، آفت است و هر ۲ دشمن هستند و تجاوزکار.

یا فلسطین راستین یا نژادپرستی اسراییل، حد وسطی وجود ندارد که نیمی از آن فلسطین حقیقی باشد و نیم دیگرش فلسطین مورد نظر ترامپ در طرح تازه اش به نام معامله ی قرن. این طرح، مسخره کردن قرن است، طرح رنجوری است که فلسطینیان حتا آوارگانشان در کشورهای عربی مانند لبنان آن را رد کردند و بدان رضایت ندادند.

دیدگاه اکثریت فلسطینیان روشن است: فلسطین، واحد و تعدد ناپذیر است. پایتختش واحد (قدس) و تجزیه ناپذیر است. حُکم یا حکم این اکثریت مسلمان است یا حکم اقلیت ترامپ و نتانیاهو. قانون یا قانون سازمان ملل است که حق بازگشت به پناهندگان فلسطینی به میهنشان را داده یا هوی و هوس مقام های واشنگتن و تل اویو است که مانع بازگشت آنان است. 

به طور خلاصه مهم ترین اهداف فلسطین راستین که ناقض بندهای طرح معامله قرن است عبارتند از :

- تداوم مبارزه فلسطینیان برای پایان اشغالگری.

-آزادی فلسطین از سلطه بیگانه ای به نام رژیم اسراییل.

-پایان پشتیبانی کورکورانه مقام های کاخ سفید از این رژیم.

-تشکیل دولت مستقل فلسطینینان در وطن خویش به مرکزیت قدس و تامین حق حاکمیت ملی .

-پایان پراکندگی گروه های فلسطینی و تلاش برای وحدت آن ها درون و بیرون فلسطین.

بازگشت میلیون ها فلسطینی پناهنده در مصر، اردن، سوریه و لبنان به میهن خویش.

-تامین امنیت و اصلاح وضع اجتماعی و اقتصادی ملت فلسطین در سرزمین مادری.

-ایجاد رابطه برابر با همه کشورهای مستقل جهان.

-همکاری با کشورهای عربی و اسلامی در منطقه و هر نقطه از جهان .

تحقق این اهداف که کمتر از یک صفحه است مهم ترین اتفاق قرن خواهد بود نه طرح معامله ی قرن که به گفته ی ترامپ ۸۰ صفحه دارد. شبیه چنین طرح هایی ۸۰ سال است – از ابتدای جنگ دوم جهانی تا کنون – تکرار شده و جز جنگ، حاصلی برای فلسطینیان و دیگر ساکنان شرق مدیترانه نداشته است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha