۸ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۱۴
کد خبرنگار: 3006
کد خبر: 83652132
۰ نفر
کاربران توئیتر در مورد مفهوم «وطن» چگونه می‌اندیشند

پس از مهاجرت کیمیا علیزاده به آلمان و صحبت‌های او در نشست خبری المپیک ۲۰۲۰، برخی از کاربران توئیتری حملاتی را علیه وی صورت دادند و او را با لقبی مانند وطن فروش خطاب کردند. این در حالی است که در این راستا برخی از کاربران منتقد نیز با استفاده از واژه وطن از وضعیت جامعه انتقاد کرده و کاربرد این واژگان را نادرست دانسته‌اند. در این گزارش، نظر کاربران توئتیری به این مسائل و مفهوم «وطن» مورد بررسی قرار گرفته است.

بررسی‌های سرویس داده‌کاوی ایرنا بر روی توئیت‎های با حداقل ۵۰ لایک نشان می‌دهد که تعدادی از کاربران توئیتری نگاهی متفاوت به مفهوم وطن دارند. این بررسی‌ها  از میان ۸هزار و ۳۴۱مطلب توئیت انجام شده است.

 نتایج داده کاوی

۳۲ درصد از لایک‌های توئیت‌ها مربوط به وطن، در انتقاد از وضعیت جامعه ایران انتقاد کرده‌اند و کاربرانی که این توئیت‌ها را لایک کرده‌اند معتقدند با این وضعیت نامناسب در کشور استفاده از کلمه وطن فروش برای کسانی که به خارج از کشور می‌روند، کار درستی نیست. کاربری در این راستا نوشته است:

وطن هتل نیست یکی از مسافرخونه‌های راه‌آهنه.

۲۵ درصد از لایک‌ها نیز به تویت‌هایی اختصاص داشته که در آن از بکار بردن لفظ وطن‌فروشی انتقاد شده است این کاربران معتقدند هرفردی حق انتخاب محل زندگی خود را دارد و این واژه ها را نباید به کار برد.  کاربری در این رابطه توئیتی را منتشر کرده است:

اول یک لیوان آب بنوشید، بعد این چند سطر را بخوانید: وطن فقط یک «برند» است. بخشی از مساحت سطح زمین که به‌اتفاق، داخل آن به دنیا آمده‌ایم. تعلق خاطر به این برند، تا وقتی که «انتخاب»ش نکرده‌ایم فضیلتی هم ندارد؛ مثل هر چیز غیرانتخابی دیگر.

در این میان ۱۵ درصد از لایک‌ها به توئیت‌هایی اختصاص داشته که در آن کیمیا علیزاده وطن‌فروش نامیده شده است و در اصل به خاطر این توئیت‌ها، کاربران فضای مجازی نسبت به مفهوم وطن ابراز نظر کرده‌اند. کاربری در رابطه با کیمیا علیزاده توئیتی را منتشر کرده است:

وطن‌فروشِ ترحّم‌برانگیز! امیدواریم در هیچ مسابقه‌ای پیروز نشوی و زودتر به آغوش مهربانِ وطنِ ما برگردی تا بیش از این شاهدِ تحقیر شدنت نباشیم متأسفیم!

۱۱ درصد لایک‌ها نیز نیز از علی علیزاده به دلیل توئیتش درباره وطن‌فروش خواندن کیمیا علیزاده بود. کاربران لایک‌کننده این توئیت‌ها معتقدند علی علیزاده اگر همان‌گونه که ادعا می‌کند به وطن باور دارد باید به ایران برگردد. کاربری در این رابطه توئیتی را منتشر کرده است:

اولین جاج من در این ۶سال! حرف زیاده ولی جناب علیزاده هروقت خاک مقدس لندن رو به مقصد ایران ترک کردی میتونی راجب وطن فروشی صحبت کنی!

۹ درصد از لایک‌های توئیت‌های مربوط به وطن نیز  مربوط به توئیت‌های انتقادی از مسئولان و اصولگرایانی که از وطن فروشی صحبت می‌کنند، بوده است.

۴ درصد منتقدان نیز از مهاجرت کیمیا علیزاده حمایت کرده‌اند. کاربری در این راستا نوشته است:

دیوانه‌بازی در نیارید؛ یک ورزشکار ملی‌پوش فقط یک ورزشکار است. فقط همین؛همینقدر عادی. مهاجرت ورزشکاران فقط مختص ایران نیست. از همین ایتالیا یا حتی آلمان و هلند، افرادی بارها مثلا در مسابقات فرمول یک با پرچم کشورهای دیگر مسابقه داده‌اند. نه خائن‌اند،نه وطن‌فروش. کولی بازی در نیارید.

بررسی توئیت‌های حاوی کلمه «وطن» نشان می‌دهد که بسیاری از کاربران توئیتری، وطن را جایی دانسته‌اند که در آن رفاه و آسایش وجود داشته باشد و نگاهی متفاوت به این مفهوم داشته‌اند و به همین خاطر منتقد بکار بردن برچسب «وطن‌فروش» به کیمیا علیزاده بوده‌اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =