سه اثر موزه هفت تپه در فهرست آثار ملی منقول کشور ثبت شدند

دزفول-ایرنا- مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه گفت: سه اثر از آثار موزه هفت تپه در فهرست آثار ملی منقول کشور به ثبت رسیدند.

عاطفه رشنویی سه شنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این سه اثر اخیرا در نشست شورای ملی ثبت آثار منقول بررسی و واجد ثبت در فهرست آثار ملی شناخته شدند.
مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه گفت: این سه اثر شامل مجسمه شیر عقاب، ظرف سفالی با چهره انسان و لوح گلی است.
وی افزود: مجسمه شیر عقاب، گریفین یا گریفون که در زبان فارسی شیردال نامیده می‌شود، بدنی به شکل شیر دارد و سر، دم و بال او مانند عقاب است؛ این موجود اساطیری به همراه مجسمه گاو کوهاندار که در موزه ملی نگهداری می‌شود از کاوش دروازه شمال غربی زیگورات چغازنبیل در زمان رومن گیرشمن به دست آمده است.

رشنویی اظهارداشت: این ۲ مجسمه نقش نگهبانان دروازه پلکان زیگورات را برعهده داشتند.
وی درخصوص ظرف سفالی با چهره انسان نیز گفت: این کاسه سفالی زورقی شکل در کاوش‌های سال‌های پیش از انقلاب به سرپرستی دکتر عزت الله نگهبان در محوطه هفت تپه به دست آمد، بر روی بدنه این ظرف سفالی کوچک تصویر چهره یک انسان نقش شده است.
مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه افزود: با مقایسه نمونه‌های مشابه در شهر بابل بین النهرین و شرق دریای مدیترانه احتمالاً  تصویر نقش شده بر روی این ظرف خدای بِس مصری است؛ تاریخ این ظرف احتمالا به دوره هخامنشی باز می‌گردد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =