۸ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۳۷
کد خبرنگار: 784
کد خبر: 83651972
۰ نفر

برچسب‌ها

تصویب بودجه سال ۲۰۲۰ لبنان در شرایطی استثنائی و غیرعادی

تهران – ایرنا – تصویب بودجه سالانه در لبنان از سال های دور همواره در کانون توجه محافل اقتصادی، سیاسی و رسانه ای در داخل و خارج این کشور بوده به ویژه اینکه برخی از دولت های پیشین لبنان بدون تصویب بودجه در صحن پارلمان کار خود را شروع کرده و ادامه داده اند و هنوز دست به گریبان پیامدهای آن هستند.

اما این بار پارلمان لبنان در«نشستی تاریخی» و در شرایطی که روزنامه های لبنانی مانند الاخبار و النهار آن را «استثنائی، غیرعادی و پراز تناقضات» خواندند بودجه سال ۲۰۲۰ این کشور را دیروز ( دوشنبه) تصویب کرد تا دولت جدید این کشور به نخست وزیری «حسان دیاب» کار خود را البته اگر بتواند «رای اعتماد» پارلمان را کسب کند، براساس یک برنامه مالی آغاز کند.

پارلمان لبنان در حالی بودجه ۲۰۲۰ را تصویب کرد که برخی فراکسیون های سیاسی نشست دیروز را تحریم کردند و برخی نیز به بودجه رای ندادند. دولت جدید هنوز «بیانیه وزارتی» را که نقشه راه آن در سیاست داخلی و خارجی است برای تصویب به پارلمان ارائه نکرده و هنوز هم رای اعتماد از نمایندگان پارلمان کسب نکرده و از همه مهمتر اینکه مردم لبنان هنوز از شرایط سیاسی و اقتصادی کشورشان مطمئن نیستند و برخی هنوز در خیابان ها هستند.

روزنامه النهار که مواضع آن به غرب و آمریکا معطوف است امروز (سه شنبه) نوشت که نشست پارلمان لبنان برای تصویب بودجه ۲۰۲۰ از نظر تناقض های سیاسی و نقض قانون اساسی بی سابقه است و دولت جدید را با پیامدهای منفی زیادی مواجه می کند و انتظار می رفت بعداز رای اعتماد به دولت دیاب لایحه بودجه بررسی و تصویب می شد.

النهار افزود: این لایحه در دولت قبل و زمانی که زلزله اقتصادی ، مالی و اجتماعی در لبنان شروع نشده بود، نوشته شده و امروز به تعدیل های زیادی نیاز دارد.

 ‎در گزارش النهار آمده است: بودجه ۲۰۲۰ با رای مثبت اکثریت بسیار شکننده ( ۴۹ رای) و در کمتر از ۴ ساعت در پارلمان بررسی و تصویب شد در حالی که به حداقل دو روز کامل ( صبح و عصر) و دست کم سخنرانی ۲۵ نماینده نه ۶ نماینده برای تصویب بودجه نیاز بود.

الاخبار هم که مواضعش به مقاومت نزدیک است،  نوشت: نخست وزیر جدید لبنان که دولتش هنوز رای اعتماد نگرفته، مجبور شد سه چهار ساعت مانند یک شاهد دست بسته در پارلمان بنشیند و نظاره گر تصویب بودجه ای باشد که دولت او آن را ننوشته اما قرار است اجرا کند و به نمایندگان و مردم هم پاسخگو باشد. این لایحه بودجه را دولت قبلی ارائه کرده است.

دیاب در حالی که کرسی های ویژه وزیران دولتش خالی بود در سخنانی کوتاه در آغاز جلسه پارلمان گفت:لبنان امروز در شرایطی عادی بسر نمی برد و با تنگناها و مشکلات اقتصادی، مالی و پولی مواجه است ، در حقیقت دولت جدید هم دولت پیشبرد امور است و البته این شرایط ما را وادار می سازد که با شتاب بیشتری کار کنیم .

وی افزود: دولت جدید مانع تصویب بودجه ای که دولت قبل آماده کرده، نمی شود اما این حق را برای خود محفوظ می دانیم که بعداز کسب رای اعتماد با تقدیم لوایح قانونی خواستار ایجاد تعدیلاتی در بودجه شویم.

از میان ۱۲۸ نماینده عضو پارلمان لبنان در جلسه بررسی لایحه بودجه ۲۰۲۰ این کشور، ۷۳ نماینده حضور یافتند و از میان آنها ۴۹ نماینده به لایحه بودجه رای مثبت، ۱۳ نماینده رای منفی دادند و ۸ نماینده هم رای ندادند.

بودجه ۲۰۲۰ لبنان در حالی تصویب شد که نمایندگان فراکسیون «جمهوری قوی» وابسته به حزب «نیروهای لبنانی» به ریاست « سمیر جعجع» و فراکسیون« الکتائب» به ریاست « سامی جمیل» جلسه پارلمان را تحریم کردند و نمایندگان عضو دو فراکسیون « المستقبل» به ریاست « سعدالحریری» و « دیدار دموکراتیک» وابسته به «ولید جنبلاط» رئیس حزب سوسیالیست ترقیخواه با وجود حضور در صحن پارلمان به بودجه رای مثبت ندادند و یا اصلا رای ندادند.

نمایندگان فراکسیون های «لبنان قوی» به ریاست جبران باسیل وزیر خارجه سابق لبنان، «وفاداری به مقاومت» وابسته به حزب الله و «توسعه و آزادسازی» به ریاست نبیه بری رئیس پارلمان و رئیس جنبش امل و «ملی گراها» و دو نماینده مستقل به بودجه رای مثبت دادند.

درهمین حال اختلاف نظرهای وسیعی بین نمایندگان ، صاحبنظران سیاسی ، رسانه ای و اقتصادی لبنان در باره مشروعیت یا عدم مشروعیت این بودجه وجود دارد و حتی برخی نشست پارلمان را بر خلاف اصول قانون اساسی این کشور خوانده اند.

«سعد الحریری» نخست وزیر سابق و رئیس حزب جریان المستقبل در صفحه توئیت خود نوشت: به همه تاکید می کنم که فراکسیون المستقبل ابزاری برای تحریم و تعطیلی دولت و مجلس نیست، ازمسئولیت هایش فرار نمی کند و به وظایف خود براساس قانون اساسی و برای تامین منافع لبنان عمل می کند.

درهمین حال «تجمع علمای مسلمان» متشکل از علمای شیعه و سنی لبنان هم با صدور بیانیه ای تاکید کرد که تصویب لایحه بودجه در زمان مقرر در پارلمان، ابتکاری مثبت برای پیشبرد امور در چارچوب قانون اساسی لبنان است.

دراین بیانیه آمده است که پارلمان لبنان در حالی بودجه سالانه را تصویب کرد که منطقه در این ایام با بحران های زیادی ناشی از اقدامات آمریکا مانند رونمائی از معامله موهوم قرن مواجه است و ما بیش از هر زمان دیگری به مقاومت نیاز داریم.

خانم «منال عبدالصمد» وزیر اطلاع رسانی لبنان با بیان اینکه دولت جدید درصدد است بزودی بیانیه وزارتی را برای تصویب تقدیم پارلمان کند، گفت که نخست وزیر حسان دیاب تاکید دارد که تصویب لایحه بودجه در پارلمان ، پیامی مثبت به داخل و خارج لبنان است.

‎ ‎

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =