اختصاص ۵۰ میلیون یورو برای رفع تنش‌های‌ آبی امسال

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از تخصیص اعتبار ۵۰ میلیون یورویی برای رفع تنش‌های آبی در سالجاری خبر داد و گفت: پیشنهادی در کمیسیون عمران مجلس مطرح شده که این رقم به دو برابر افزایش یابد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، "حمیدرضا جانباز" در آیین افتتاح طرح‌های صنعت آب افزود: اکنون حدود هفت میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در روستاهای سراسر کشور از آب شرب سالم و بهداشتی بهره مند هستند و تا یکسال و نیم آینده به بیش از سه میلیون نفر از جمعیت روستایی کشور آب شرب سالم و پایدار برخوردار می‌شوند و در پایان این دولت جمعیت روستایی بهره‌مند از آب شرب سالم و پایدار به بیش از ۱۰ میلیون نفر می‌رسد.

وی با بیان اینکه امروز با آبرسانی به ۷۴ روستا، ۱۴۵ هزار و ۳۶۴ نفر از جمعیت روستاها از نعمت آب بهره‌مند می‌شوند، ادامه داد: امروز با دستور رئیس جمهور آبرسانی به ۷۴ روستا انجام شد که اعتباری بالغ بر ۵۰ میلیارد تومان داشته است.

جانباز گفت: اجرای ۲۷ حلقه چاه، ۶۲ کیلومتر خط انتقال و ۱۱۶ کیلومتر شبکه توزیع نشان می‌دهد که تأمین آب پایدار یکی از اهداف بلند دولت در روستاها است.

وی با اشاره به اینکه اجرا و نصب تصفیه‌خانه‌ها با تکنولوژی نانوفیلتراسیون در ۱۴ شهرستان آغاز شده است، گفت: جمع‌آوری فاضلاب در روستاها آغاز شده به‌طوری که امروز شبکه جمع‌آوری و تصفیه‌خانه امامزاده داود به بهره‌برداری رسیده و با افتتاح این پروژه ۳۹۵ روستا با جمعیت ۷۵۰ هزار نفر از آب سالم و بهداشتی بهره‌مند می شوند.

مدیرعامل آب و فاضلاب کشور با تأکید بر اینکه موضوع آبرسانی روستایی در کشور یک اتفاق بزرگ در دولت محسوب می‌شود، گفت: این اقدام با سرعت خوبی در حال انجام است؛ به طوری که در استان تهران در روستاها جمعیتی بیش از ۷۵۰ هزار نفر از آب سالم و بهداشتی بهره‌مند شده‌اند و به احتمال زیاد تصفیه‌خانه ششم با همکاری رئیس سازمان مدیریت برنامه‌ریزی استان تهران تا خرداد ماه سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید چرا که تجهیزات این تصفیه‌خانه از گمرک خارج شده و زودتر از برنامه افتتاح می شود.

جانباز تصریح کرد: تمام تلاش ما این است که تأمین آب شهرها و روستاها از آب‌های سطحی افزایش پیدا کند، بنابراین به این سمت رفته‌ایم که تأمین آب شهرها و روستاها از آب‌های زیرزمینی کاهش و آب‌های سطحی افزایش پیدا کند.

وی با بیان اینکه از شنبه هفته آینده طرح یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب‌های شهری و روستایی آغاز می‌شود و حکم سه مدیرعامل جدید در طرح یکپارچه‌سازی شرکت‌های آبفای کشور صادر شده است، ‌ گفت: میزان تأمین آب شهرها و روستاها از آب‌های سطحی افزایش می‌یابد.

همچنین مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در حاشیه مراسم بهره‌برداری از پروژه‌های آب روستایی استان تهران با حضور در جمع خبرنگاران گفت: اکنون در تمام ۳۱ استان کشور، پروژه‌های آبرسانی روستایی در حال انجام است و حدود چهار هزار قرارداد تاکنون در این بخش با بخش خصوصی منعقد شده است.

جانباز افزود: طبق شاخص‌های جهانی بهداشت که مبتنی بر دسترسی مردم به آب شرب باکیفیت با مختصری پیاده‌روی است، بیش از ۹۵ درصد جمعیت روستایی ایران بهره‌مند محسوب می‌شوند، اما به دنبال این هستیم که روستاها همچون شهرها آب شرب با کیفیت به صورت لوله‌کشی در منازل خود دریافت کنند و کیفیت آب شرب در روستاها برابر با کیفیت آب شرب در شهرها باشد.

وی گفت: ۱۲۶ تصفیه‌خانه فاضلاب تا سال ۱۴۰۰ وارد مدار بهره‌برداری می‌شود، گفت: بهره‌برداری از تصفیه‌خانه‌های بزرگ فاضلاب، بزرگترین پروژه زیست محیطی کشور است.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور خاطرنشان کرد: برای اولین بار در خطوط آبرسانی بزرگ کشور از پمپ‌ها و الکتروموتورهای ساخت داخل استفاده کرده‌ایم به طوری‌که در پروژه تلمبه‌خانه خط انتقال چاه‌نیمه به زاهدان پمپ‌های تولید داخل پس از دو سال چالش، هفته گذشته در ایستگاه پمپاژ زاهدان نصب شد و وقتی بزرگترین ایستگاه پمپاژ کشور را با الکتروموتور ساخت داخل مجهز کرده‌ایم بسیار برای ما امیدبخش بوده که در دیگر پروژه‌ها نیز از این توان ساخت داخل استفاده خواهیم کرد.

جانباز افزود: امروز با حضور رئیس جمهور در بخش آب و فاضلاب استان تهران بیش از هزار میلیارد تومان پروژه به بهره‌برداری رسید و جمعیت دو میلیون شهرنشین و ۱۴۶ روستایی استان از این پروژه‌ها بهره‌مند شدند.
جانباز با بیان اینکه موضوع فاضلاب روستایی پس از تکمیل پروژه‌های آبرسانی روستایی هدفگذاری بعدی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور است گفت: تلاش می‌کنیم با بهره‌مندی از منابع داخلی شرکت‌های آبفا، پروژه‌های فاضلاب روستایی را اجرایی کنیم.

وی با اشاره به تلاش دولت برای تکمیل پروژه‌های آبرسانی روستایی گفت: ۱۵۰ میلیون یورو پیشنهاد شده که برای پروژه‌های آبرسانی روستایی در امسال اختصاص یابد اما این مهم تاکنون انجام نشده است.

جانباز درخصوص تخصیص منابع در زمینه رفع تنش‌های آبی گفت: اعتباری که برای سال آینده برای رفع تنش‌های آبی در نظر گرفته شده ۵۰ میلیون یورو است که البته در کمیسیون عمران مجلس پیشنهادی مطرح شده که این رقم دو برابر شود اما هنوز منتظر تصویب این ردیف اعتبار برای سال ۹۹ هستیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =