تب ویلاسازی اراضی کشاورزی را  مورد تهدید قرار داده است

اردبیل - ایرنا- معاون قضایی، اجتماعی و پیشگیری از جرم رییس کل دادگستری استان اردبیل گفت: روی‌آوری به ساخت و ساز در مناطق خوش آب و هوای کشور باعث شده که بسیاری به دنبال ویلاسازی و به طبع آن تخریب اراضی کشاورزی باشند.

یوسف خداددادی روز سه‌شنبه در جلسه معارفه فرمانده یگان حفاظت امور اراضی استان اردبیل  افزود: دستگاه‌های اجرایی و نظارتی می‌بایست قبل از هرگونه اقدامی در منابع طیبعی و اراضی کشاورزی از این تخلفات جلوگیری کنند که این یکی از وظایف اساسی و کلیدی یگان حفاظت از اراضی کشاورزی می‌باشد.

وی بیان‌کرد: تخریب زمین‌های کشاورزی و مراتع یکی از بحران‌های پنجگانه جهانی است و همه کشورها به نحوی با آن درگیر هستند،  در سال‌های گذشته قصوراتی صورت گرفته و در اراضی کشاورزی و ملی بناهای زیادی ساخته شده‌اند.

به گفته وی ، سال‌ها از احداث این بناهای غیرمجاز می‌گذرد و قلع و قمع آنها نیز با مشکلات و چالش‌های فراوانی روبروست و با برنامه‌ریزی می‌بایست از اصل جلوگیری از وقوع جرم باشد نه اینکه بعد از تخلف به دنبال قلع و قمع باشیم که قطعا به سرمایه ملی ضرر می زند.

خدادادی با قدردانی از تلاش سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل در رصد و همکاری با دستگاه قضایی در مورد حفاظت از اراضی گفت: بخشی از تخریب زمین‌های  کشاورزی به صورت قهری و طبیعی صورت می گیرد، جمعیت کشور روز بروز افزایش می‌یابد و این امر نیاز به خانه و جاده و امکانات رفاهی  بدنبال دارد و می‌بایست بخشی از اراضی کشاورزی به ساخت و سازها اختصاص داده شود.

به گفته وی ، توسعه شهرها نیز عامل دیگر تخریب اراضی کشاورزی است، مسلما بزرگراه‌ها ، جاده‌ها و خیابان‌های عریض و طویل گسترش می‌یابند و به طبع آن اراضی کشاورزی و
منابع طبیعی تخریب می‌شود.

او اضافه کرد: با همه اینها برخی از موارد قابل کنترل  بوده و می‌توان با جلوگیری از تخلف از خسارت به اراضی کشاورزی جلوگیری کرد.

خدادای همچنین در این جلسه از شروع به کار کمیته پیشگیری از وقوع تخریب اراضی با مشارکت دستگاه‌های اجرایی در استان خبر داد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =