رونمایی از معامله موهوم قرن و گسترش اشغالگری

تهران- ایرنا- روزنامه جروزالم پست از اقدام دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا برای رونمایی نقشه معامله قرن خبر داد که نشان از پیشروی اشغالگری رژیم صهیونیستی در سرزمین های اشغالی دارد.

روزنامه جروزالم پست اعلام کرد که ترامپ امروز (سه شنبه)  در جلسه ای با حضور رهبران جمهوریخواه و یهودی از طرح (باصطلاح) صلح خود بین فلسطینی ها و اسرائیلی ها رونمایی و برای اولین بار یک نقشه را با تعیین مرزهای فلسطین منتشر خواهد کرد.

ترامپ روز گذشته در دیدار جداگانه با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی و بنی گانتس رییس حزب ائتلافی آبی سفید از آنها خواسته تا هر چه زودتر این طرح را اجرا کنند. یک مقام آگاه آمریکایی به رویترز گفته است که ترامپ در پیامی به این دو (مقام صهیونیست) برای اجرای این طرح شش هفته فرصت داده است.

تمامی رهبران فلسطینی مخصوصا محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطین مخالفت شدید خود را با طرح معامله قرن ترامپ اعلام کرده اند.

براساس گزارش روزنامه صهیونیستی جروزالم پست، طرح معامله قرن شامل الحاق تمام شهرک های کرانه باختری همراه با بخش عمده ای از دره اردن به سرزمین های اشغالی می شود. یک منبع نزدیک به نتانیاهو مدعی شد که جمعیت "نزدیک به صفر" فلسطینی هایی که در قسمت الحاق شده می مانند مطابق قانون با آنها برخورد می شود.

این بدین معنی است که آنها همانند ۳۵۰ هزار ساکن قدس شرقی با انتخاب شهروندی اسرائیل ساکنان دائمی آنجا خواهند شد.  

این منبع آگاه پیش بینی کرد که اسرائیل ابتدا به جای دره اردن حاکمیت شهر معاله آدومیم (۵ کیلومتری شرق قدس) و مناطق اطراف آن را در اختیار خواهد گرفت.

موضوع اشغال معاله آدومیم سومین شهرک بزرگ صهیونیست نشین که بیش از ۳۸ هزار نفر جمعیت دارد، مدتها به عنوان اولین شهرک الحاقی در کرانه باختری مطرح بوده است و صهیونیست ها آن را گامی رو به جلو در راستای اشغال دره اردن می دانند.

منبع نزدیک به نتانیاهو افزود که الحاق معاله آدومیم شامل طرح نیمه کاره موسوم به E۱ می شود.

طرح E۱ برای اتصال آدومیم معاله به شهر قدس است. ساخت قسمت E۱ ۲۶ سال گذشته بخاطر فشارهای دولت آمریکا متوقف شده بود. فلسطینی ها بر این باورند که ساخت و ساز صهیونیست ها در این قسمت مانع داشتن یک کشور متحد برای فلسطینی ها می شود. در مقابل، صهیونیست ها می گویند که E۱ و معاله آدومیم باید در مرزهای پایانی اسرائیل باشد تا تصرف قدس به صورت یکپارچه را تضمین کند.

طبق گزارش روزنامه جروزالم پست، طرح معامله قرن فعلا شامل تاسیس کشور فلسطین نمی شود بلکه ابتدا راه را برای رژیم اسرائیل به منظور تکمیل اشغال اراضی فلسطینی ها باز می گذارد. همچنین طبق این طرح منطقه بدون منابع و خالی از سکنه "نقب" در نزدیکی مرز مصر- غزه به عنوان آنچه غرامت خوانده می شود در ازای ۱۵ شهرک صهیونیستنشین در کرانه باختری به فلسطینی ها داده می شود.

مایک ایوانز رهبر مسیحیان اوانجلیست و یکی از مشاوران وفادار ترامپ نیز در این باره گفته است: این طرح مکان های مقدس (مسیحیان) را از اسرائیل نمی گیرد و برای مسیحیان انجیلی همان چیزی است که ما امید داشتیم.

احتمالا اظهارات او اشاره به دسترسی صهیونیست ها به مسجد ابراهیمی در الخلیل و آرامگاه راحیل همسر یعقوب نبی در بیت لحم در میان دیگر مکان های مقدس ادیان ابراهیمی است.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی شهریور ماه امسال در سفری جنجالی به مجموعه مسجد ابراهیمی موجب خشم گسترده فلسطینی ها شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =