۸ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۲۲
کد خبرنگار: 2473
کد خبر: 83651388
۰ نفر

برچسب‌ها

تبدیل ضایعات به گرافین

تهران- ایرنا - محققان دانشگاه رایس در آمریکا فرایند جدیدی را توسعه دادند که قادر است در یک چشم برهم زدن، هرنوع منبع کربن را به صفحات گرافینی تبدیل کند.

به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، این فرایند که با عنوان  flash graphene شناخته می‌شود، سریع و ارزان قیمت بوده و قابلیت تبدیل حجم بالایی از ذغال سنگ یا ضایعات غذا یا پلاستیک به گرافین را تنها با کسری از هزینه روش‌های تولید انبوه این ماده فراهم می‌کند.

در واقع این فرایند با گرمایش مواد حاوی کربن تا ۳۰۰۰ درجه کلوین، تنها در ۱۰ میلی ثانیه این مواد را به گرافین تبدیل می‌کند. از هر ماده حاوی کربن مانند ذغالسنگ، ذغال چوب، قطعات و براده چوب می‌توان به عنوان ماده اولیه این فرایند استفاده کرد. با توجه به این که قیمت هرتن گرافین بین ۶۷۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰۰ دلار است، استفاده از این شیوه جدید، منجر به کسب سود قابل توجهی خواهد شد.
در حال حاضر ۳۰ تا ۴۰ درصد از مواد غذایی جهان به دلیل انقضای تاریخ مصرف دور ریخته می‌شود و ضایعات پلاستیکی به یک نگرانی جهانی تبدیل شده‌اند. این در حالی است که هر ماده جامد مبتنی بر کربن از جمله ضایعات پلاستیکی و لاستیک را می‌توان به گرافین تبدیل کرد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature منتشر شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =