وزیر صنعت : کشور در حال رشد صنعتی است

کرج - ایرنا - وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: کشور ما در حال رشد صنعتی است و در حوزه های مختلف فناوری، پیشرفت های محسوسی داریم.

رضا رحمانی روز سه شنبه در حاشیه آیین رونمایی از پایلوت فناوری و استحصال عناصر نادر خاکی و دیگر عناصر استراتژیک در شهرستان ساوجبلاغ استان البرز که با حضورسورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری صورت گرفت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز با رونمایی از پایلوت عناصر نادر خاکی که پیش از این  از خارج تامین می شد، کشور به فناوری تولید این عناصر با ارزش که در برخی تولیدات مانند کاتالیست ها و شیشه مصرف دارد، دست یافته است.

وی افزود: با دستیابی متخصصان داخلی به این فناوری که عناصر راهبردی و خاص هستند و در تهیه آن مشکل داریم، در جهت خودکفایی کشور قدم بزرگی برداشته می شود. این عناصر به ویژه  در شرایط جدید در کشور قابل تهیه نبود.

رحمانی ادامه داد: مصرف واقعی ما به این عناصر بیش از ۲۰۰ تن و شاید بالای ۱۰برابر این رقم است  که تا پیش از این  برای هر خرید هر کیلوگرم آن حدود ۵۰ تا ۶۰ دلار هزینه می شد.

وی گفت: صرفه جویی و عدد و رقم شاید خیلی مهم نباشد، این که خودمان می توانیم تولید کنیم مهمتر است. چهار  تا پنج کشور در این عرصه توانسته اند به این فناوری دست پیدا کنند که ایران یکی از آن ها است.

وزیر صنعت و معدن و تجارت تصریح کرد:  باید نیاز داخل را تامین کنیم تا پس از آن امکان صادرات هم فراهم شود.

امروز با حضور معاون رییس جمهوری و وزیر صنعت ، معدن و تجارت پایلوت فناوری و استحصال عناصر نادر خاکی در شهرک صنعتی تحقیقاتی کاوش استان البرز رونمایی شد.

شهرک صنعتی تحقیقاتی کاوش وابسته به وزارت صنعت ، معدن و تجارت در زمینی به وسعت یکصد هکتار احداث شده که اکنون ۱۵ سوله و کارگاه تولیدی و صنعتی در آن فعال است .

پیش بینی می شود در سال های آینده با استقرار ۲۵۰ واحد تولیدی صنعتی و دانش بنیان در این مجموعه بیش از ۳۰ هزار فرصت شعلی ایجاد شود. 

این شهرک از امسال به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =