۹ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۹:۵۷
کد خبرنگار: 2192
کد خبر: 83651141
۱ نفر

برچسب‌ها

قم از مناطق معدنی مهم کشور است

قم - ایرنا - رییس سازمان صنعت،‌ معدن و تجارت قم گفت: در حال حاضر ۸۸ معدن در این استان فعال است و قم یکی از مناطق مهم معدنی کشور به شمار می‌آید.

"محمود سیجانی" روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا،‌ بیان کرد:‌ یکهزار و ۲۲۱ تن با سرمایه‌گذاری بیش از یکهزار میلیارد ریال در این معادن مشغول به کار هستند و امکان توسعه میزان سرمایه گذاری و افزایش فرصت‌ اشتغال در این حوزه مهم اقتصادی استان با مشارکت بخش خصوصی فراهم است.

وی با اشاره به لزوم حمایت از فعالان حوزه معدن و ارائه تسهیلات ارزان قیمت به آنان برای نوسازی تجهیزات و رقابت در بازارهای داخلی و بین‌المللی،‌ افزود:‌ ۱۷۹ پروانه بهره‌برداری از معادن در قم صادرشده که دارای بهره‌بردار است،‌ همچنین پروانه بهره‌برداری از ۴۸ معدن استان در لیست مزایده قرار دارد.

وی ادامه داد:‌ برنامه‌های تحقق رونق تولید در بخش معدن استان نیز همچون حوزه صنعت و تجارت موردتوجه بوده و در همین رابطه شورای هماهنگی فعال‌سازی معادن کوچک‌مقیاس در قم تشکیل و برای فعال‌سازی سریع معادن تصمیم‌گیری می‌شود.

سیجانی گفت: ۲ درصد معادن کل کشور در قم وجود دارد و همین مساله ضرورت توجه بیشتر به ظرفیت‌های این حوزه برای افزایش سطح درآمدهای استان را نشان می‌دهد؛ در همین رابطه راهبرد سازمان صمت قم جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی استخراج‌شده است تا با فرآوری آن‌ها، ارزش‌افزوده اقتصادی بیشتری در بخش معادن استان ایجاد شود.

وی بیان کرد:‌ مهم‌ترین ذخایر شناخته‌شده استان شامل معادن فلزی (سرب، روی، مس، منگنز)، معادن غیرفلزی (کائولن، باریت، نمک و سولفات سدیم) و معادن مواد اولیه مصالح ساختمانی (سنگ‌های تزئینی، مرمریت، گرانیت، سنگ‌های لاشه، سنگ آهک و سنگ گچ) است که با به‌کارگیری طرح‌های جدید و استفاده بهینه از این مواد معدنی می‌توان کسب‌وکارهای درآمدزا در زمینه صنایع معدنی در استان ایجاد کرد.

وی در ادامه با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای شناسایی و استفاده هرچه بیشتر از ظرفیت‌های معدنی استان قم،‌ افزود:‌ پهنه‌های اکتشافی شرکت ملی مس شامل پهنه حوض سلطان برای کشف مس، سازمان ایمیدرو شامل ۲پهنه مشترک با استان‌های مجاور در غرب و جنوب غربی قم به مساحت ۴۵۰ کیلومترمربع و سازمان زمین‌شناسی شامل محدوده‌های حاصل از پهنه ژئوفیزیک برای اکتشاف طلا و فلزات آهن ازجمله پهنه‌های ثبت‌شده استان هستند که امسال فعالیت‌های قانونی برای ثبت آنان انجام شد./

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =