۴۲۰ هزار تن محصول گلخانه‌ای از یزد صادر شد

یزد - ایرنا - معاون سازمان جهاد کشاورزی یزد گفت: ۴۲۰ هزار تن محصول گلخانه‌ای از ابتدای امسال تاکنون به بازارهای روسیه ، عراق و کشورهای حوزه خلیج‌ فارس صادر ‌شده است .

محمدحسین ملانوری روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا متوسط ارزش هر کیلوگرم محصولات گلخانه ای استان را ۴۰ هزار ریال ذکر کرد.

وی افزود: امسال حدود ۵۰۰ هزار تن محصول از هزار و ۷۰۰ هکتار گلخانه های استان برداشت که علاوه بر ارسال به بازارهای داخلی، ۶۰ درصد آن صادر شده است.

وی اظهارکرد: با هدف توسعه کشت محصول های کم آبخواه و صرفه جویی در مصرف آب در سال زراعی ۹۹- ۹۸ مبلغ ۵۷۶ میلیارد ریال وام ارزان قیمت برای ایجاد ۶۶ هکتار گلخانه به کشاورزان پرداخت شد.

ملانوری ادامه داد: در این مدت در ۷۲ هکتار اراضی که بیشتر در شهرستان های یزد و اشکذر قرار دارد، طرح توسعه کشت گیاهان گلخانه ای با مشارکت بخش خصوصی و با همکاری ۱۴۷ نفر از تولید کنندگان اجرا شده است.

وی با تاکید بر تغییر الگوی کاشت ، تصریح کرد: کشاورزان و متقاضیانی که برای کشت و توسعه محصول گلخانه ای تلاش کنند از وام هفت درصد برای شهرهای کمتر توسعه یافته و ۹ درصد برای دیگر شهرهای استان بدون هیچ محدویتی استفاده خواهند کرد.

مسوول ارشد تولیدات گیاهی استان یزد اضافه کرد: امسال متقاضیان احداث ۴۰ هکتار محصول های گلخانه ای بدون دریافت وام بانکی منابع مالی لازم را از محل سرمایه و اندوخته های شخصی خود تامین و هزینه کردند.

ملانوری یادآورشد : با اجرای طرح یادشده علاوه بر افزایش ۱۷ هزار تن محصول که بیشتر خیار سبز است ، زمینه اشتغال ۸۰۰ نفر فراهم شده است.

معاون سازمان جهاد کشاورزی یزد بابیان اینکه استان از لحاظ تولید محصول گلخانه‌ای مقام دوم کشور را دارد، تصریح کرد: تاکنون در این بخش زمینه اشتغال ۱۶ هزار نفر فراهم شده است.

ملانوری خاطرنشان کرد: تولید محصول در فضای باز هر هکتار ۳۰ تن و در گلخانه های معمولی ۳۰۰ تن و در گلخانه های جدید  (N. f. t ) بالای ۶۰۰ تن است و در این زمینه  مصرف آب برای کاشت محصول گلخانه‌ای نسبت به کاشت در فضای باز ۱۰ برابر کاهش دارد و علاوه بر آن اشتغال را به ۱۰ برابر افزایش می‌دهد.

در حال حاضر در ۱۱۴ هزار هکتار اراضی استان یزد در ۱۰ شهرستان انواع محصول زراعی و باغی کشت می شود که ۳۳ هزار و ۱۵۱ هکتار معادل ۲۹ درصد زارعی و ۸۱ هزار و ۱۶۴ هکتار معادل ۷۱ درصد به کشت محصولات باغی اختصاص دارد.

مجموع اراضی قابل کشت استان ۱۷۰ هزار هکتار است که به دلیل تداوم خشکسالی و تغییر الگوی کشت و کشت گیاهان کم آبخواه هم اکنون ۱۱۴ هزار هکتار آن زیرکشت قرار دارد.

هم اینک از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت استان یزد، ۸۷ درصد در ۲۱ شهر زندگی می‌کنند که این نسبت در کشورهای توسعه یافته ۶۰ به ۴۰ درصد است.

تعداد خانوارهای بهره بردار یزدی در حوزه کشاورزی ۷۰ هزار نفر است. 

صادرات ۳۸۰ میلیون دلار کالا از یزد 

ششم بهمن ماه جاری رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت یزد گفته بود که امسال ۳۸۰ میلیون دلار کالا از این استان به کشورهای مختلف صادر شد و یزد از نظر صادرات در میان ۳۱ استان کشور در جایگاه هشتم قرار دارد.

محمدرضا علمدار یزدی در حاشیه کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی استان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این میزان صادرات نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن ۴۹ درصد رشد دارد.

وی با بیان هم اکنون ۴۲۰ قلم کالا از استان به ۹۳ کشور دنیا صادر می شود، تصریح کرد: برخی کالاهای استان از سایر گمرکات کشور صادر می شود به همین دلیل محمدعلی طالبی استاندار یزد دستور داد تا  این موضوع بررسی شود که چه تعدادی از واحدها، کالاهای تولیدی استان را با استفاده  از دیگر گمرکات ایران صادر می کنند تا به آماری در این زمینه دست یابیم.

وی خاطر نشان کرد: آمار صادرات ارائه شده فقط مربوط به گمرک استان یزد است ، اگر آمار سایر صادارت واحدهای تولیدی از گمرکات دیگر کشور به این عدد  اضافه شود، یزد جزو سه استان برتر صادراتی کشور خواهد بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =