هفتمین محموله چوب قاچاق در کهگیلویه و بویراحمد کشف شد

یاسوج- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت: هفتمین محموله چوب قاچاق سال جاری در این استان دوشنبه شب توسط مأموران محیط زیست در شهرستان بویراحمد کشف و توقیف شد.

سید اسدالله هاشمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در سال جاری گشت های شبانه به منظور شناسایی و برخورد با متخلفان زیست محیطی در استان کهگیلویه و بویراحمد راه اندازی شده است.

وی افزود: دوشنبه شب ، خودروی وانت مزدا حامل چوب بلوط، توسط مأموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان بویراحمد توقیف شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: به منظور اعمال قانون برای متهم قاچاق چوب پرونده تشکیل و به همراه مستندات به مراجع قضایی معرفی خواهد شد.

هاشمی ابراز داشت: خودروی مزدا به پارکینک منتقل شد و تا زمان تعیین تکلیف قضایی توقیف خواهد بود.  

وی حفاظت از منابع‌ ملی  را وظیفه‌ای همگانی دانست و عنوان کرد: شماره تلفن ۳۳۳۳۴۴۴۱-۰۷۴  به‌صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی و رسیدگی به گزارشات مردمی در زمینه هرگونه تخلف در عرصه‌های ملی‌ است.

فقرمالی ، تهیه زغال، قطع درختان برای سوخت ارزان و بی توجهی به اهمیت جنگل ها ،بروز برخی آتش سوزی ها و بیماری زغال از تهدید های جدی برای جنگل های بلوط کهگیلویه وبویراحمد محسوب می شود.

این استان با ۲ اقلیم متفاوت و مناظر بکر و طبیعی دارای هشت شهرستان، ۱۷ شهر و یک هزار و ۶۷۶ روستای دارای سکنه است.

بر اساس گزارش ها از وسعت ۶ میلیون هکتاری جنگل‌های منطقه زاگرس به دلایل مختلف یک میلیون هکتار آن از بین رفته است.
۷۰ درصد از گونه‌های جنگلی زاگرس شامل بلوط‌ها می‌شود که در ۱۲ استان کشور پراکنده شده است.

این جنگل‌ها بر اساس مطالعات پالینولوژی در حدود ۱۴ تا ۱۵ هزار سال قبل با درختان پراکنده بلوط و بنه تشکیل شده و از پنج هزار سال پیش جنگل‌های متراکم و نیمه متراکم بلوط بطور کامل در این منطقه ایجاد شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =