کتابسوزی اخیر خدمت به دشمنان اسلام و تشیع است

قم- ایرنا- یک استاد حوزه علمیه قم با اشاره به واقعه ناپسند کتابسوزی،‌ گفت: از هر زاویه به این موضوع نگاه کنیم، امری مذموم، زشت، غیرقابل دفاع و به نوعی خدمت به دشمنان اسلام و تشیع است.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید مجتبی نورمفیدی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، ‌با اشاره به اقدام ناپسند سوزاندن کتاب،‌ افزود: منطق کتاب‌سوزی در آموزه‎های دینی و بر اساس تجربه‎های تاریخی آثار بسیار نامطلوبی به دنبال داشته و خواهد داشت.

وی اضافه کرد: اگر باب این روش‎ها آن هم از ناحیه مدعیان دین و به نام دین باز شود باید انتظار عکس العمل‎هایی از این قبیل را در سطح گسترده نسبت به آثار دینی داشته باشیم.

وی تصریح کرد: بدیهی است کسی که ملبس به لباس روحانیت است، اگر بخواهد با توسل به این روش‎ها مخالفت خود را با یک کتاب یا تفکر اعلام کند نه تنها کمکی به نفی و طرد مطالب کتاب نمی‏کند، بلکه حس تنفر و انزجار در مخاطب ایجاد می‎نماید.

نورمفیدی تصریح کرد: با توجه به شیوه‎های رفتاری و گفتاری سلفی‎ها و تکفیری‎ها همچون داعش، هراس و ترس از اسلام و دین‌داری در میان جمعی از مردم دنیا و تبلیغات صهیونیسم رسانه‎ای رواج پیدا کرده است و این قبیل کارها بر این موج دامن زده و باعث ملکوک شدن چهره نورانی اسلام و مکتب اهل بیت(ع) و روحانیت پرافتخار شیعه می‎شود.

وی بیان کرد: تفکر مغایرت علم و دین یا تضاد بین آن‎ها که قرن‎ها پیش از ناحیه ارباب کلیسا در مغرب زمین شکل گرفت که بعدها توسط برخی از فیلسوفان غربی همواره به عنوان چماقی بر دین کوفته می‎شد.

وی افزود: آثار سوء و بازتاب رفتار کلیسا در قرون وسطی آنچنان شدید بود که در دوران معاصر نیز بسیاری از مشکلات ناشی از همان سیاست و رفتار نامناسب است.

استاد حوزه علمیه خاطرنشان کرد: در چنین فضایی کتابسوزی اخیر همچون هدیه‌ای با ارزش برای کسانی است که بر طبل ضدیت دین با علوم و تجربه‎های بشری می‎کوبند.

وی گفت: از سوی دیگر بسیار مایه تاسف است که شخصی با لباس روحانیت شیعه به روش‏های قرون وسطایی پناه برده و تاسف‌بارتر آنکه جایگزین پیشنهادی او به نام اهل بیت(ع) و روحانیت شیعه عرضه می‎شود.

وی افزود: خوشبختانه موضع مرجعیت و روحانیت شیعه و حوزه‎های علمیه در برابر این اقدام ضد دینی و غیرعقلی و عقلایی در این چند روز دامان حوزه و روحانیت را از این عمل زشت پاک نمود، هر چند دستگاه تبلیغاتی استکبار به این عکس العمل‎ها کمتر می‎پردازد.

نورمفیدی تاکید کرد: کلمات امام راحل و رهبر معظم انقلاب مشحون از لزوم استفاده از متخصصان در هر رشته‎ای و کاربرد تخصص در جای خود است؛ حتی در سیره عملی امام و رهبری موارد بسیاری می‎توان یافت که پس از بحث‎های کارشناسی متخصصان به نظر آن‌ها تمکین کرده و به آن اهتمام ورزیده ‏اند.

سوزاندن یکی از کتاب‌های کلیدی پزشکی - کتاب هریسون  - توسط یکی از مروجان مشهور طب سنتی - یا آن‌طور که خودش مدعی است طب اسلامی -  که در سال‌های اخیر فعالیت زیادی هم داشته است، واکنش‌های گسترده‌ای را در جامعه دانشگاهی و حوزه‌های علمیه به دنبال داشت؛ عباس تبریزیان از جمله مخالفان پزشکی مدرن با این کار بار دیگر شبهه تقابل دین با علوم جدید را در کانون مباحث روز خبری القا کرد./

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =