بیماران قلبی و کودکان پایتخت امروز از خانه بیرون نیایند

تهران- ایرنا- کیفیت هوای تهران امروز سه شنبه برای گروههای حساس، «ناسالم» اعلام شده و از بیماران قلبی، ریوی، کودکان، سالمندان و زنان باردار خواسته شده است فعالیت های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند و ترجیحا، از خانه بیرون نروند.

به گزارش ایرنا،  شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اعلام کرد: کیفیت هوای پایتخت امروز برای دومین روز متوالی از لحاظ غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ روی شاخص لحظه‌ای ۱۰۹ در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار گرفته است و این شرایط در ساعات آینده تشدید خواهد شد.

بر اساس این گزارش، میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون طی ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۸ امروز نیز شاخص ۱۰۹ در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت.

در همین مدت، غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون با شاخص ۷۰ و منواکسید کربن با شاخص ۳۱ بوده است.

ایستگاه‌های شهر ری (منطقه ۲۰) با شاخص ۱۴۸، شهرداری (منطقه ۲۱) با شاخص ۱۴۴ و شادآباد (منطقه ۱۸) با شاخص ۱۴۲ بیشترین آلایندگی را در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۸ امروز نشان می دهند.

ایستگاه‌های گلبرگ(منطقه ۸) با شاخص ۶۷، مسعودیه(منطقه ۱۵) با شاخص ۶۸ و اقدسیه (منطقه۱) با شاخص ۷۰ در همین مدت کمترین آلایندگی را در سطح مناطق تهران داشتند.

هوای پایتخت برای فردا هم ناسالم برای گروههای حساس پیش بینی شده است.

شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط قابل قبول (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است. 

امسال ۲۵ روز هوای پاک، ۲۱۳ روز هوای قابل قبول، ۷۰ روز هوای ناسالم برای گروه های حساس(بیماران قلبی و ریوی، کودکان، سالمندان و زنان باردار) و پنج روز هوای ناسالم برای همه افراد به ثبت رسیده است.

بر اساس آیین نامه اجرایی تبصره ۳ ماده ۲ قانون هوای پاک، از ۲۳ دی امسال واژه «قابل قبول» جایگزین عبارت «سالم» در سایت شرکت کنترل کیفیت هوای شهرداری تهران شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =