گاز متان چهار دانشجو در بویین زهرا را مسموم کرد

قزوین - ایرنا - چهار دانشجو در دانشگاه فنی مهندسی بویین زهرا بر اثر استنشاق گاز متان مسموم شدند.

حکمت الله هاشمی معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر قزوین روز سه شنبه در خصوص این حادثه اظهار داشت: به دنبال تماس تلفنی اورژانس با مرکز کنترل و هماهنگی عملیات جمعیت هلال احمر استان قزوین (۱۱۲) مبنی بر مسمویت این چهار دانشجو در دانشگاه فنی و مهندسی بویین زهرا، تیم امداد و نجات و پشتیبانی بلافاصله به محل حادثه اعزام شد.

وی با بیان اینکه ۲ مسموم این حادثه با کمک تیم فوریت‌های پزشکی به صورت سرپایی درمان شدند، اظهار داشت: نجاتگران هلال احمر پس از انجام اقدامات اولیه و اکسیژن تراپی ۲ مسموم دیگر را به مرکز درمانی منتقل کردند.

هاشمی علت مسمومیت با گاز متان را غیراصولی بودن چاه‌ها عنوان کرد و گفت: گاز متان به قدری خطرناک است که پخش شدن مقدار کمی از آن در فضا و استنشاق آن موجب مسمومیت فرد می‌شود.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان قزوین خاطرنشان کرد: لازم است دستگاه‌های متولی حوزه ساختمان، مسائل ایمنی برای حفر چاه در منازل و اماکن عمومی را رعایت کنند.

گاز متان در طبیعت از تجزیه و پوسیده شدن مواد آلی به ویژه فساد گیاهان در مرداب‌ها حاصل می‌شود، به همین جهت متان را « گاز مرداب‌ » نیز می‌نامند. گاز متان که ساده ترین هیدروکربن اشباع شده به شمار می رود ، در شرایط استاندارد دما و فشار ، بی بو و بی‌رنگ و نافذتر و سبک‌تر از هوا است .