۸ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۸:۴۵
کد خبرنگار: 1565
کد خبر: 83650981
۰ نفر

برچسب‌ها

سند جامع سالمندی پایش و ارزیابی شود

کرمان - ایرنا - مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمان با بیان اینکه آموزش و اطلاع‌رسانی به عنوان اقدامی پیشگیرانه باید در سطح وسیع و چه بسا از دوران کودکی آغاز شود گفت: سند جامع سالمندی همزمان با اجرا باید پایش و ارزیابی شود.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، زهرا موسی پور در سمینار توسعه سالمندی پویا افزود: باید از نظرات افراد جامعه در سطوح مختلف برای اصلاح سند جامع سالمندی استفاد کرد. 

وی کرمان را در پرداختن به مسائل سالمندی استانی پیشرو معرفی کرد و اظهار داشت: سند جامع سالمندی حاصل ساعت ها کار کارشناسی و بسیار با ارزش است و نخستین هدفش، انجام اقدامات پیشگیرانه و آگاهی بخشی به جامعه است.
مدیرکل بهزیستی استان کرمان نیز با اشاره به تبدیل شدن سالمندی به یک موضوع ملی گفت: مدیران این استان نسبت به سالمندی و این دوران رویکرد متفاوتی دارند و این موضوع مورد توجه قرار گرفته است.

عباس صادق زاده در مقایسه بین ۲ سرشماری انجام شده در مدت زمان پنج سال افزود: در این فاصله بین یک و نیم تا ۲ درصد نرخ سالمندی رشد داشته که این سرعت رشد در سالمندی با میزان آگاهی های عمومی و شناخت و دانش مردم نسبت به این دوران هیچ تناسبی ندارد.

وی با تاکید بر اینکه افزایش نرخ  رشد سالمندی برای کشورهایی که زیرساخت های امنیتی - بهداشتی - اجتماعی - تفریحی و فرهنگیشان فراهم شده، معنی دار نیست اظهار داشت: این نرخ رشد برای جامعه ای مانند ایران تهدید است بنابراین تاکید داریم باید به سرعت برنامه های زودبازده را طراحی و اجرا کنیم.

صادق زاده در تشریح تدوین سند جامع سالمندی در استان کرمان که نتیجه هم افزایی اعضا و حمایت استاندار کرمان است یاد آور شد: رویکرد اجتماع‌محور و اهمیت دادن اجتماعی و همگانی به سالمندی ساز و کاری است که می تواند دوران سالمندی سالمی را رقم بزند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان تصریح کرد: اجرایی کردن مفاد و محتوای سند جامع سالمندی این استان شاید تهدیدهای دوره سالمندی را به صفر نرساند اما در کاهش مسائل این گروه از جامعه که روز به روز در حال افزایش است، تاثیر گذار است.

صادق زاده، ایجاد شهرهای دوستدار سالمند که بطور همه جانبه به نیازهای سالمندی توجه دارد را یکی از اقداماتی دانست که برای تحقق اهداف سند سالمندی باید با جدیت پیگیری شود و افزود: تبدیل مراکز شبانه روزی نگهداری از سالمندان به روزانه و فراهم کردن ساعت آموزشی، فرهنگی، تفریحی اقدام دیگری است که باید به شکل وسیع به آن پرداخته شود تا دوران سالمندی از تهدید خارج و به فرصتی تبدیل شود که بتوانیم از سالمندان به عنوان ذخیره های ارزشمند در حل بسیاری از مسائل اجتماعی استفاده کنیم.

هر یک از مدیران عضو و حاضرین در سمینار توسعه سالمندی به بیان نظرات و پیشنهادات خود پرداختند.

سالمندی سالم و استراتژی های آن و بررسی سالمندی از منظر جامعه شناختی 2 موضوعی بود که در سمینار توسعه سالمندی پویا توسط احمدی طباطبایی و علیرضا وحیدزاده مورد بررسی قرار گرفت.

سمینار توسعه سالمندی پویا به همت شورای سالمندان با مشارکت مالی بنیاد های فرزانگان با حضور مدیرکل امور اجتماعی استانداری، مدیرکل و معاون توانبخشی بهزیستی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر، مدیرکل بیمه سلامت و جمعی از مدیران استانی و شهرستانی در سالن شهید نشاط بهزیستی برگزار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =