وکلای مدافع ترامپ ورق استیضاح را به سمت بایدن چرخاندند

نیویورک- ایرنا- ششمین روز محکمه استیضاح دونالد ترامپ در حالی به پایان رسید که وکلای مدافع وی کوشیدند با نقض قانونی بودن این استیضاح، پای جو بایدن و پسرش را هم به این محکمه باز کنند.

بخش دوم دفاعیات وکلای مدافع ترامپ در محکمه روز دوشنبه سنا با اظهارات پم باندی و هرشمن با این مضمون که ترامپ در تماس ۲۵ ژولای خود با رئیس جمهوری اوکراین هیچ کار اشتباهی انجام نداده است، ادامه یافت.

این دفاعیات که با حمله به بایدن هم همراه شده بود، به مذاق جمهوریخواهان خوش آمده بود به گونه ای که برخی از سناتورها همزمان با این دفاعیات در توئیتر حملات خود را به دولت باراک اوباما شدت بخشیده بودند.

باندی که دادستان پیشین فلوریدا هم بوده است، اظهار کرد: به هانتر بایدن بیش از ۸۳ هزار دلار در ماه پرداخت می شد ، در حالی که متوسط خانواده چهار نفره آمریکایی در طی این مدت در هر سال کمتر از ۵۴۰۰۰ دلار درآمد داشتند.

اریک هرشمن هم دفاعیات خود را به این صورت آغاز کرد که با منطق دموکرات‌ها، پرونده قوی تری برای استیضاح باراک اوباما می بایست شکل می گرفت چرا که اوباما در مقابل دوربین، به رئیس جمهوری روسیه قول داده بود پس از انتخابات ۲۰۱۲ انعطاف پذیری بیشتری در قبال مسایل دفاع موشکی به خرج دهد.

وی افزود این مصداق گروکشی و دخالت عوامل خارجی در مسایل سیاسی است.

هرشمن با ادامه متهم کردن اوباما، اظهار کرد اوباما اهمیت دفاع موشکی را برای اروپا می دانست اما تصمیم گرفت از آن برای چانه زنی استفاده کند.

وی دموکرات‌ها را متهم کرد که تلاش گسترده ای به کار گرفته اند تا رئیس جمهوری را از طریق آرای سنا از قدرت برکنار کنند.

الن درشوویتز استاد دانشگاه هاروارد دیگر عضو وکلای مدافع دونالد ترامپ بود که با بهره گرفتن از قانون اساسی، خطاب به مدیران استیضاح دونالد ترامپ گفت که راه خطرناک و اشتباهی را برای متهم کردن رئیس جمهوری برگزیده اند.

وی تاکید کرد هیچ سوء استفاده ای از قدرت و هیچ اخلالی در کار کنگره انجام نشده است.

این عضو مدافعان ترامپ خاطرنشان کرد اگرچه در انتخابات قبلی به هیلاری کلینتون رای داده است اما هیچ توجیه قانون اساسی نیافته است که بتوان ترامپ را به خاطر رفتار غیر مجرمانه یا رفتاری که حداقل وابسته به تعریف رفتارهای جنایی باشد، استیضاح کرد.

درشوویتز خطاب به مدیران استیضاح منتخب مجلس نمایندگان گفت متاسفم شما معیارهای غلطی را برگزیده اید، شما خطرناکترین معیارهای ممکن را برای نظارت و تفوق بر رئیس جمهوری آینده انتخاب کرده اید.

وی افزود همه رئیسان جمهوری آینده که با اکثریت قانونگذاران مخالف باشند با تهدید واقعی مواجه هستند که در نهایت به سوء استفاده از قدرت متهم می شوند و لیست طولانی از رئیسان جمهوری پیشین هم به سوء استفاده از قدرت متهم شدند بدون اینکه استیضاح شوند.

وکیل مدافع ترامپ با بیان اینکه مفهوم سوء استفاده از قدرت یک مفهوم وسیع و مبهم است، اظهار کرد: این عبارت باید صرفاً "سلاح سیاسی" مناسب برای "لفاظی مبارزات انتخاباتی" باشد، زیرا هیچ تعریف استاندارد و ارتباط معنا داری با قانون اساسی ندارد.

درشوویتز تصریح کرد اقدامات غیرکیفری همچون سوء استفاده از قدرت و اخلال در کار کنگره خارج از طیف موارد استیضاح شدنی هستند.

نشست بعدی محاکمه ترامپ در سنای آمریکا روز سه شنبه ساعت یک بعدازظهر به وقت محلی برگزار می شود تا وکلای ترامپ، آخرین دفاعیات خود را مطرح کنند.

پس از آن، نوبت به سوالات کتبی سناتورهای از طرفین این پرونده خواهد بود. به نظر می رسد جمهوریخواهان قصد دارند سوالات خود را حول قانونی بودن این استیضاح و تخلفات ادعایی هانتر بایدن فرزند جو بایدن معاون اول دولت باراک اوباما و رقیب انتخاباتی دونالد ترامپ در سال ۲۰۲۰ متمرکز سازند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =