وزیر صنعت: صادرات کالاهای صنعتی داخلی ۳۰ درصد افزایش یافت

تهران - ایرنا - وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: امسال تولید محصولات و کالاهای صنعتی داخلی بیش از سال گذشته افزایش داشته که منجر به رشد ۳۰ درصدی صادرات این محصولات شده است.

«رضا رحمانی» عصر دوشنبه در اولین همایش صنعت لبنیات ایران که در مرکز همایش های صدا و سیما برگزار شد، افزود: در اکثر تولیدات صنعتی و معدنی از جمله روغن نباتی، فولاد، دارو، صنایع غذایی، پوشاک، سیمان، کاشی، سرامیک، افزایش تولید داشتیم و تنها در صنعت خودرو  کاهش تولید داشته ایم که باید جبران شود.
وی اظهار داشت: در شرایط تحریم مهمترین هدف ما حفظ تولید موجود و فعال سازی ظرفیت خالی واحدها است که همچنان در دستور کار قرار دارد  به طوری که در اکثر رشته های صنعتی با مازاد ظرفیت روبه رو هستیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه باید ظرفیت های خالی ما باید فعال شود تصریح کرد: برای فعال سازی ظرفیت های خالی صنایع به معاونت صنایع ماموریت داده ایم تا ضمن تولید، بازارهای مصرف را هم بررسی کنند.
 

کشور امکان صادرات ۴ درصدی به کشورهای همسایه را دارد
وی بر این باور است که بازار داخلی ما بازارهای کوچکی نیست اما برای بخش خارجی هم صادرات پیش بینی شده است که در اولویت برنامه ها قرار دارد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: کشورهای همسایه، ظرفیت بزرگی است و واحدهای لبنی در کشورهای همسایه، حضور چشمگیری دارند زیرا ظرفیت بازار در ۱۵ کشور همسایه بالاست که می توان در ارز آوری موثر باشد.
وی اظهار داشت: اکنون تنها ۲ درصد واردات کشورهای همسایه از ایران است هر چند بالای ۵۰ درصد صادرات غیرنفتی ما را تشکیل می دهد.
رحمانی با بیان اینکه از پنجم آبان ماه ما به بازار اوراسیا پیوسته ایم، گفت: امکان تقویت تقاضای خارجی برای صنایع کشور ما وجود دارد که  این فرصت خوبی است که باید از دست ندهیم و برنامه داریم ظرف سه سال آینده (سال ۱۴۰۰) سهم ایران در واردات کشورهای همسایه از دو درصد به چهار درصد برسد که سرجمع ۴۸ میلیارد دلار می شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: صادرات ما در برخی موارد محدودیت هایی دارد که این محدودیت ها از حوزه واردات کمتر است در برخی موارد ناچاریم محدودیت هایی ایجاد کنیم.
وی گفت: تولیدکنندگان باید روی مازاد تولید برای صادرات فکر کنند به طور مثال ما در زمینه صنایع کاشی و سرامیک، ظرفیت تولیدمان سه برابر تولید فعلی است.
 

 ۱.۲  میلیارد تومان کالاهای وارداتی در داخل ساخته می شود
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: تاکنون یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار اقلام ساخت داخل داریم که در گذشته وارد می شد اما اکنون در داخل تولید می شود که این اقلام شامل قطعات معمولی و تک  مانند پیچ و مهره است.
وی اظهار داشت: تلاش داریم این میزان را به ۱.۵ میلیارد دلار برسانیم که منجر به خودکفایی و اشتغالزایی در کشور می شود.
 

جریان سازی  شیر و کیک جنگ روانی است
رحمانی گفت: امسال وضعیت تولید و صادرات ما مناسب بوده اما جریان سازی درباره وجود قرص های آلوده در کیک و سم افلاتوکسین در شیر جنگ روانی است همانند مواردی که در کشورهای همسایه رخ می دهد بنابراین ما باید مراقب باشیم که چنین مواردی ضربه به تولید کشور نشود.
به گزارش ایرنا، صنعت لبنیات ایران با بیش از ۶۰ سال قدمت از صنایع پرسابقه کشور به شمار می رود که ۸۰ درصد آن برعهده بخش خصوصی است و در چرخه اقتصادی جایگاه ویژه ای دارد سهم صادرات این صنعت بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ میلیون دلار است که قابل رقابت در بازارهای منطقه ای است. سرانه مصرف شیر و فراورده های لبنی ۱۶۰ کیلوگرم است اما طبق آخرین گزارش فائو در سال ۲۰۱۷ سرانه مصرف شیر در ایران به نزدیک ۷۶ کیلوگرم رسیده است که کاهش سرانه مصرف در بازه های کوتاه مدت و بلند مدت را نشان می دهد که البته موجب افزایش هزینه های درمانی خانواده ها شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =