۷ بهمن ۱۳۹۸، ۲۰:۰۳
کد خبرنگار: 1255
کد خبر: 83650731
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پویش «نم نم» وزارت بهداشت برای کاهش عرضه مواد دخانی

تهران- ایرنا- رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت از برگزاری پویش «نم نم» یا نه به مواد مخدر، نه به مواد دخانی در سراسر کشور خبر داد.

به گزارش وزارت بهداشت،  احمد جنیدی جعفری روز دوشنبه درباره پویش «نم نم» برای کاهش عرضه مواد دخانی بیان کرد: واحدهای صنفی به منظور حفظ سلامت نوجوانان و جوانان به این پویش پیوستند.  این پویش با هدف فرهنگ سازی برای کاهش عرضه محصولات دخانی و جلب حمایت‌های مردمی از واحدهای صنفی مجاز عرضه که داوطلبانه از فروش محصولات دخانی خودداری کرده‌اند، آغاز شده است.

وی ادامه داد: متصدیان واحدهای صنفی با آگاهی از خطرات مصرف دخانیات و اعتقادات راسخی که در مورد تاثیرات منفی عرضه دخانیات بر برکت و روزی خود دارند و همچنین نقش بارزی که می‌توانند در تحقق اهداف سلامتی در نسل بدون دخانیات ایفا کنند، به این پویش می‌پیوندند.

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: مضرات استعمال دخانیات و به خطر افتادن سلامت جوانان و تاثیر قابل توجه این طرح بر کاهش دسترسی و مصرف دخانیات قابل اشاره است.  واحدهای صنفی در این پویش با شعار «ما از سودش گذشتیم شما هم از مضراتش بگذرید» از فروش مواد دخانی خودداری می‌کنند.

جنیدی افزود: ۷ هزار نوع ماده شیمیایی در مواد دخانی وجود دارد که ۷۰ نوع آن سرطان زاست.  مصرف و مواجهه با دود دخانیات عامل مرگ ۸ میلیون نفر از مردم جهان است که این میزان در ایران حدود ۶۰ هزار مورد برآورد شده است.

وی ادامه داد: یکی از اقدامات مهم و راهکارهای حفاظت از جوانان از آسیب‌ها و صدمات ناشی از مصرف دخانیات، ممنوعیت کامل تبلیغات، تشویق و حمایت صنایع دخانی و کاهش دسترسی است. جوانانی که تحت تاثیر تبلیغات فریبنده صنایع دخانی و مراکز فروش این محصولات قرار می‌گیرند با تجربه کردن این مورد به راحتی دچار وابستگی شده و به یک مصرف کننده دائمی مواد دخانی تبدیل می‌شوند.

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: برنامه تشدید بازرسی و اعمال قانون در تخلفات صورت گرفته در مراکز عرضه و فروش محصولات دخانی مغایر با قانون جامع کنترل دخانیات و ممنوعیت جامع تبلیغات در دستور کار وزارت بهداشت و ارگان‌های ذیربط است و تبلیغ دخانیات مشمول جرایم سنگین است که در صورت مشاهده، متخلفان به مراجع قضایی معرفی می‌شوند.

وی بیان کرد: واحدهای صنفی در صورت تمایل به پیوستن به پویش «نم نم» می‌توانند به معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهر خود مراجعه کنند. امیدواریم روزی برسد که تمام واحدهای صنفی عضو فعال این کمپین باشند. فروشگاه‌های زنجیره‌ای هم با وجود اینکه جزو واحدهای صنفی مجاز عرضه دخانیات نیستند، می‌توانند با پیوستن به پویش «نم نم» به این حرکت مردمی با هدف تقویت قبح فروش و مصرف دخانیات به سلامت جوانان و نوجوانان کمک کنند.

جنیدی اظهار کرد: شهروندان می‌توانند جهت اعلام شکایات بهداشتی در سراسر کشور به صورت شبانه روزی با سامانه ۱۹۰ تماس بگیرند. بازرسان بهداشت محیط در اسرع وقت شکایات را پیگیری کرده و رسیدگی خواهند کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha