رییس دومای روسیه: خواهان توسعه روابط با تهران در همه زمینه‌ها هستیم

تهران-ایرنا- رییس مجلس دومای روسیه ضمن تاکید بر تداوم گفت‌وگوهای پارلمانی با ایران گفت: خواهان توسعه روابط با تهران در همه زمینه‌ها هستیم چرا که این همکاری‌ها برای فائق آمدن بر چالش‌های مشترک مفید بوده است.

«ویچسلاو والودین» رییس دومای (پارلمان) روسیه، دوشنبه عصر در نشست مطبوعاتی بعد از دیدار با علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، ضمن تشکر از دعوت ایران برای سفر به این کشور گفت: مسایل مختلفی را  در دیدار مشترک مورد بررسی قرار دادیم و مواضع را در چارچوب همکاری های پارلمانی نزدیک کردیم.

وی افزود: مسائل تجاری و اقتصادی و مسائل روز در چارچوب کمیسیون مشترک بین دو مجالس دو کشور مورد بررسی قرار گرفتند و امیدواریم این روند در آینده هم ادامه پیدا کند.

رییس مجلس دومای روسیه با بیان اینکه کشورش همکاری‌های متنوعی با ایران دارد، افزود: این روابط باید در آینده توسعه یافته و فعال‌تر شود تا دو طرف درک بهتری نسبت به نحوه تامین منافع یکدیگر پیدا کنند.

والودین تاکید کرد: مجالس دو کشور باید زیربناهای قانونی لازم را فراهم کنند تا زمینه‌های اجرایی شدن تصمیمات اتخاذ شده در سطح رهبران دو کشور به خوبی اجرایی شود.

وی خواستار توسعه روابط بین کمیته‌های متناظر در پارلمان‌های دو کشور شد و افزود: ما با چالش‌های مشترک مختلفی روبه‌رو هستیم و می‌توانیم از طریق همکاری‌هایی که در چارچوب بین‌المجالس وجود دارد به صورت موثر بر این مشکلات فائق آییم.

رییس دومای روسیه با تاکید بر تداوم گفت‌وگوهای پارلمانی و کمیسیون‌های متناظر دو پارلمان اظهار داشت: این موضوع باعث می‌شود نه تنها همکاری های پارلمانی بلکه همکاری های دو کشور در سایر موارد از جمله در زمینه تجاری هم مورد بررسی بیشتر قرار گیرد.

والودین تصریح کرد: ایران  و روسیه دو شریک هستند که به اصول برابری و عدم دخالت در امور یکدیگر پایبند هستند و از استانداردهای دوگانه پیروی نمی‌کنند.

وی با نتیجه‌بخش اعلام کردن همکاری‌های ایران و روسیه افزود: امیدوار هستم که سایر کشورها هم از این نوع شراکت الگوبرداری کنند.

این مقام ارشد روس تاکید کرد: ما برای روابط دو کشور احترام زیادی قائل هستیم و بر این باوریم که روابط دو کشور باید در چارچوب احترام متقابل، اطمینان به یکدیگر و امید به آینده ادامه پیدا کند.

والودین با اشاره به تدوین قالب همکاری‌های پارلمانی دو کشور در جلسات مشترک، اضافه کرد: جلسه قبلی کمیسیون مشترک بین پارلمان‌های دو کشور در شهر ولگوگراد روسیه و این‌بار در تهران برگزار شد و امیدوارم در آینده هم به صورت موثر ادامه پیدا کند تا به پیشبرد اهداف ما و فائق آمدن بر چالش های مشترک کمک کند.

رییس دومای روسیه که امروز دوشنبه در راس هیات بلند پایه پارلمانی و دولتی به تهران آمد، با علی لاریجانی دیدار و گفت و گو کرد.
 شرکت در دومین نشست کمیته همکاری‌های پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه از دیگر برنامه‌های سفر والودین است.

نخستین نشست «کمیته همکاری های پارلمانی» جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه که به ابتکار روسای مجلس دو کشور و با هدف توسعه هرچه بیشتر روابط پارلمانی و نظارت و حمایت هرچه بیشتر مجالس دو کشور از توسعه روابط دوجانبه تشکیل شده است، ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ در شهر ولگوگراد روسیه و به ریاست روسای مجالس دو کشور برگزار شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =