۷ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۵۵
کد خبرنگار: 2473
کد خبر: 83650554
۰ نفر

برچسب‌ها

ارزیابی میکروب‌های محیط آبی با یک دستگاه کوچک

تهران- ایرنا- محققان دانشگاه راجرز در آمریکا موفق به ساخت دستگاه کوچکی شده‌اند که محیط آبی را از نظر باکتری‌های مضر و مقاوم به دارو ارزیابی می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، ارزیابی محیط زیست از نظر انواع میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا ضروری است و این کار در محیط‌های آبی از قبیل اقیانوس‌ها متحمل هزینه زیاد است. محققان دانشگاه راجرز به رهبری مهدی جوانمرد برای حل این مشکل راه حلی اندیشیده‌اند و موفق به ساخت دستگاه کوچک و قابل حملی شده‌اند که محیط آبی را نظر باکتری‌های مضر و مقاوم به دارو غربالگری می‌کند. این دستاورد کاربرد گسترده‌ای برای بررسی سلامت صخره‌های مرجانی دارد.

با استفاده از این دستگاه همچنین می‌توان واکنش میکروب‌ها و سلول‌ها در مقابل عواملی مانند آلودگی، تغییر دما و شوری آب را مورد ارزیابی قرار داد.
میکروارگانیسم‌ها در مقابل تغییراتی مانند افزایش دمای زمین بسیار حساس هستند و می‌توانند منجر به تاثیرات مخربی در اکوسیستم شوند، بنابراین بررسی این موجودات ذره بینی حائز اهمیت است.
روش‌های موجود بسیار پرهزینه و زمان‌گیر هستند، اما با استفاده از این دستگاه کوچک می‌توان با کمترین هزینه و بیشترین دقت محیط را از نظر میکروارگانیسم‌ها بررسی کرد.
عملکرد این دستگاه به این صورت است که میکروب‌ها از لوله‌ای نازک‌تر از تار موی انسان عبور داده می‌شوند و هنگام عبور از کانال دستگاه، مقاومت ظاهری و میدان الکتریکی تغییر می‌کند و این تغییر اندازه‌گیری می‌شود. میزان تغییر مقاومت ظاهری گویای اندازه ذره و حالت فیزیولوژیکی آن است که اطلاعات ارزشمندی را در اختیار محققان قرار می‌دهد.
نتایج این مطالعه در نشریه Scientific Reports منتشر شده است.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =