میانگین بارش در استان کرمانشاه به ۱۹۰ میلی‌متر رسید

کرمانشاه- ایرنا- معاون اداره کل هواشناسی کرمانشاه گفت: از اول مهر تا هفتم بهمن، میانگین بارش باران در سطح استان به ۱۹۰.۲ میلی‌متر رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل و دوره بلندمدت کاهش نشان می‌دهد.

علی محمد زوراوند روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: میانگین بارش های سال زراعی جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل که ۳۷۱.۶ میلی متر بوده ۴۹ درصد و نسبت به دوره بلندمدت هم که ۲۱۴.۳ میلی متر بوده ۱۱ درصد کاهش نشان می دهد.

وی ادامه داد: در سال زراعی جاری شهر ماهیدشت با ۲۵۶ میلی متر، گواور با حدود ۲۴۴ میلی متر و پاوه با ۲۳۶ میلی متر بارندگی، پربارش ترین نقاط استان بوده اند.

زوراوند گفت: قصرشیرین با حدود ۱۴۰ میلی متر و کنگاور با حدود ۱۷۰ میلی متر، کم بارش ترین نقاط استان در سال زراعی جاری بوده اند.

معاون اداره کل هواشناسی استان در ادامه میانگین بارش های امسال شهر کرمانشاه را نیز بیش از ۲۲۱ میلی متر ذکر کرد و گفت: این مقدار بارش در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که ۳۰۰ میلی متر بوده ۲۶ درصد کاهش ولی در مقایسه با دوره بلندمدت ۱۴ درصد رشد نشان می دهد.

وی خاطرنشان کرد: آمار بارش های مناطق مختلف استان در سال جاری حاکی از کاهش بارندگی ها در همه نقاط نسبت به مدت مشابه سال قبل (اول مهر تا ۷ بهمن) است که بیشترین کاهش متعلق به پاوه و سومار با ۶۷ درصد و کمترین کاهش نیز مربوط به کرمانشاه با ۲۶ درصد است.

زوراوند همچنین از کاهش بارندگی اغلب نقاط استان نسبت به دوره بلندمدت نیز خبر داد و گفت: تنها شهرهای کرمانشاه، سرپل ذهاب، حمیل و ماهیدشت نسبت به این دوره با رشد بارش روبرو بوده اند.

تداوم سرمای شبانه در بیشتر نقاط استان

این مقام مسوول در ادامه به تداوم سرمای شبانه در نقاط مختلف نیز اشاره کرد و گفت: امشب سنقروکلیایی و کنگاور با دمای هشت درجه زیر صفر سردترین شهرهای استان خواهند بود، ضمن اینکه دمای کوزران نیز به منفی هفت درجه می رسد.

وی دمای امشب شهر کرمانشاه را نیز پنج درجه زیر صفر عنوان کرد و گفت: حداکثر دمای روزانه فردای مرکز اسیتان هم به ۱۰ درجه بالای صفر خواهد رسید.

زوراوند در پایان و با بیان اینکه امشب به جز قصرشیرین و سومار، انتظار می رود دمای بقیه شهرها به کمتر صفر درجه و سرپل ذهاب و ازگله به صفر درجه برسد، گفت: تا پایان هفته جاری کم و بیش دمای هوای اغلب نقاط استان منفی و زیر صفر خواهد بود.