جهان با سیاست‌های ترامپ، تک صدا شده است

تهران- ایرنا- نماینده مجلس شورای اسلامی، گفت: این جهان با سیاست‌های ترامپ، تک صدا شده، ممکن است بتوانیم جامعه جهانی گفت‌وگو محور داشته باشیم اما به دلیل گروه‌های مونولوگ محور در داخل نمی‌توانیم گفت‌وگوها را در بخش بین‌المللی پیش ببریم.

 نشست مراکز فرهنگی؛ میراث مشترک بشری، صبح امروز در تالار قلم سازمان اسناد و کتابخانه ملی، برگزار شد و در پنل سوم نشست با موضوع میراث مشترک جهانی و صلح و گفت و گو، که با مدیریت اشرف بروجردی، ریاست کتابخانه ملی برگزار شد، طیبه سیاوشی نماینده مجلس شورای اسلامی، با بازگو کردن یکی از خاطرات دوران مجلس، اظهار داشت: گفت‌وگو باید پایه تاریخی داشته باشد و حوزه‌های خردمندی در آن مشخص باشد. خوشبختانه با وجود تفاوت رویکردهای سیاسی ما می‌توانیم خردمندی و گفت‌وگو را پیش ببریم اما پیش شرط‌هایی وجود دارد.
وی افزود: این جهان با سیاست‌های ترامپ، تک صدا شده است، ممکن است بتوانیم جامعه جهانی گفت‌وگو محور داشته باشیم اما ما هم به دلیل گروه‌های مونولوگ محور و تک‌صدا در داخل نمی‌توانیم گفت‌وگوها را در بخش بین‌المللی پیش ببریم.
سیاوشی ادامه داد: همه دستگاه‌ها و مجلس شورای اسلامی قاعدتا در حمایت از میراث فرهنگی فعالیت می‌کنند اما نباید از نهادهای غیردولتی و مردمی غافل شویم، باید از ظرفیت آن‌ها استفاده کنیم و در جهت سیاست‌هایی که جمهوری اسلامی برای صلح و گفت و گو استفاده می‌کند آن‌ها را فعال کنیم. این گونه می‌توانیم مباحثی را که دولت ترامپ به وجود آورده از میان برداریم.
 

جهان وام‌دار فرهنگ ایران زمین است
مهدی ماحوزی، استاد زبان و ادبیات فارسی، با بیان این که در فرهنگ ایران زمین هدف از هر نوع دانش بشری جستجوی امر زیبا و کامل است، اظهار داشت: این فرهنگ، در پرهیز از هرگونه سختی و سخت‌گیری کافی بوده و برای نشان دادن جلوه‌های روح آدمی چاره‌ای جز سر سپردن به این فرهنگ عمیق و والا نیست.
وی با اشاره به فرهنگ ایران آن را مشوق نرمی صلح و آراستگی در جهان دربرابر جنگ سختی و آشفتگی دانست.
ماحوزی با ابراز امیدواری که دقایق عبرت انگیزی که دانشوران درباره میراث فرهنگی سخن می‌گویند حاکمان نابه کار را آگاه کند، افزود: ایران دارای فرهنگ جهانی است و قدمت این سرزمین را کشور دیگری ندارد ما از عصر گاثاها یا گات‌ها که درخشش فرهنگ ایران است تا به امروز روشن و قدرتمند بوده‌ایم اگر جهان نباشد ایران نخواهد بود اما جهان وامدار فرهنگ ایران زمین است.
وی ادامه داد: ما بدون درد دلهره و اضطراب این تهدید را پشت سر می‌گذاریم، این فرهنگ سربلند و سرافراز خود را نشان خواهد داد.
 

ایران سرزمین فرهنگ است
محمدحسن طالبیان  معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، با بیان این‌که فرهنگ روح و حافظه بشری است، اظهار داشت: تهدیدهای رییس جمهور آمریکا برای ما که تاریخ می‌خوانیم و عبرت می‌گیریم، تازگی ندارد زیرا تاریخ همیشه تکرار می‌شود، همانطور که در گذشته میراث فرهنگی را از بین برده‌اند این روزها نیز شاهد چنین وقایعی هستیم. نباید فراموش کنیم که زمانی طالبان در مقابل دیدگان جهان مجسمه بودا و زمانی دیگر داعش پالمیرا را از بین برد.
وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در جهان، شخصیت فرهنگی و بدون لابی سیاسی دارد، تصریح کرد: در همه حال پرونده‌های ایران در یونسکو فنی و فرهنگی است و هیچ گاه در کمیته‌ها از لابی استفاده نکرده‌ایم و همیشه از بحث سیاسی دوری می‌کنیم زیرا ایران سرزمین فرهنگ است و در آن آثار فرهنگی فراوان و تمدن وجود دارد و همچنان در حال پیدا کردن میراثی دیگر است.
وی با اشاره به اینکه به دلیل فضای سیاسی و مشکلات کشور طی ۲۴ سال هیچ پرونده‌ای به یونسکو ارسال نکردیم، خاطر نشان کرد: به همین دلیل کمتر از کشورهای دیگر پرونده‌های فرهنگی را ثبت کرده‌ایم اما امروزه در حال جبران آن هستیم و حتی توانسته‌ایم در سال‌های اخیر پهنه‌ها و منظره‌های فرهنگی را وارد فهرست ثبت جهانی کنیم.
وی با بیان اینکه ۳۷ هزار قنات زنده در کشور یکی از نشانه‌های نشان فرهنگ ایران است، تاکید کرد: علی‌رغم نگرانی و ناراحتی‌ها از تهدید رییس جمهور آمریکا، به وفاق فرهنگی در داخل و منطقه دست یافته‌ایم و موجب شد تا بیشتر به این داشته‌های فرهنگی خود توجه کنیم، در این شرایط است که هر کس فرهنگ را نشانه بگیرد ضرر می‌کند و اگر می‌خواهیم جهان پایدار داشته باشیم، از راه فرهنگ و تاریخ می‌توانیم به آن دست یابیم.
به گفته وی، ایران به نبوغ خلاقانه بشری مشهور است و سیر صعودی مشارکت مردم مهم‌ترین موضوع برای حفاظت از آثار فرهنگی است به همین دلیل جای نگرانی از آسیب نخواهد بود.

همایش «پاسداری از مراکز فرهنگی؛ میراث مشترک بشری» به همت یونسکو و با همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و با حضور وزیر امور خارجه و مسئولان و کارشناسان فرهنگی برای بررسی نقش و جایگاه آثار تاریخی و فرهنگی در ایجاد هویت مشترک، صلح پایدار است.

این نشست مقدمه‌ای است برای هم‌فکری و هم‌اندیشی با نمایندگان کشورهای دارنده تمدن‌های کهن و یافتن راه‌های مطمئن برای پاسداری از میراث مشترک جهانی که یکی از ماموریت‌های مهم یونسکو است.

شناسایی و ثبت میراث ملموس و ناملموس یکی از راه‌های نزدیک‌ترشدن ملت‌ها به یکدیگر است. زمانی که اعلام می‌شود، در ایران ۱۵ آیین و ۲۴ اثر ثبت جهانی شده است، معنایش این است که همه جهان خود را به‌گونه‌ای متعلق به این سرزمین می‌دانند.

سهم ایران در میراث جهانی مشترک بی‌مانند و مورد احترام همه جهان است. ایران نهمین کشور از نظر تعداد ثبت‌های جهانی است. هر دو سال یک‌بار، دو شخصیت فرهنگی و علمی ایرانی در فهرست بزرگداشت‌های یونسکو قرار می‌گیرد. بنابراین پاسداری از میراث فرهنگی ملموس و ناملموس ایران یک مطالبه جهانی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =