ترامپ شر مبتذل است

تهران- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی و رئیس دانشگاه هنر فرشچیان با اشاره به تهدیدهای اخیر رئیس جمهوری امریکا مبنی بر حمله به اماکن فرهنگی ایران گفت: دونالد ترامپ، شر مبتذل است و در این شرایط آدم‌ها گاهی بدون آگاهی و تنها با داشتن قدرت، قضاوت شر انجام می‌دهند. 

حجت‌اله ایوبی، در پنل سازمان‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد، بین‌المللی و میراث فرهنگی بشر از نشست یک‌روزه مراکز فرهنگی میراث مشترک بشری با بیان اینکه در فرهنگ و سنت ایرانی هر اتفاقی را باید به فال نیک گرفت، اظهار داشت: امروز نیز باید تهدید دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را به فال نیک گرفت؛ زیرا باعث شد افکار عمومی به سرمایه ها توجه بیشتری کند و در کنار اقدامات رسمی ایران و مجامع بین المللی واکنش های هنرمندان و مردم در همه جهان را در پی داشت.
رئیس کمیسیون ملی یونسکو  در این نشست که در کتابخانه ملی برگزار شد، با بیان اینکه حراست واقعی زمانی اتفاق می‌افتد که فرهنگ و میراث آن در جان مردم جای گرفته باشد تصریح کرد: حفظ حقیقی میراث فرهنگی زمانی انجام می‌شود که مردم پاسدار آن باشند که یکی از راه‌کارهای آن با آشنایی بیشتر کودکان با داشته‌های فرهنگی است.

ترامپ شر مبتذل است
رئیس باشگاه صنایع دستی یونسکو، با اشاره به اینکه همه کشور ما فرهنگی است اظهار داشت: بیش از یک میلیون سایت و محوطه تاریخی داریم و در هر نقطه ای که عملیات عمرانی انجام می‌شود به کشف میراث بیشتری می‌رسیم و شاید در هیچ جای جهان چنین وضعی را نداشته باشیم؛ به همین دلیل رئیس جمهوری آمریکا کشور اشتباهی را در این زمینه تهدید کرده است.
بهمن نامورمطلق با بیان این‌که تهدید ترامپ را نمی‌توان با خرد تحلیل کرد؛ زیرا خرد برای حل مسائل منطقی کاربرد دارد که تهدیدهای ترامپ در هیچ منطقی جای ندارد، تاکید کرد: در این شرایط عقل تطبیقی کاربرد دارد؛ زیرا داعش و طالبان همین روند را در پیش گرفته بودند با این تفاوت که آن‌ها فرقه‌ای شمایل شکن داشتند که اندیشه در پی خود داشت اما ترامپ نه اندیشه‌ای دارد نه فرقه‌ای است که با شمایل مشکل داشته باشد.
رئیس دانشگاه هنر فرشچیان با بیان اینکه ترامپ شر مبتذل است خاطرنشان کرد: در این شرایط آدم ها بدون آگاهی و تنها با داشتن قدرت، قضاوت شر انجام می‌دهند و تحلیل و سخن مبتذل دارند.

در میان این افراد آگاهی نیست اما قدرت هست، تفکر نیست اما ابزار هست، فرهنگ نیست اما فناوری هست، اخلاق نیست اما اسلحه هست و از این دوگانه‌ها شر مبتذل به وجود می آید و افراد می‌توانند جنایت مرتکب شوند و ستم کنند.

وی با تاکید بر اینکه این افراد که درکی از خطر ندارند را باید جدی گرفت تصریح کرد: این افراد تمایزی میان بازی و واقعیت قائل نمی‌شوند و حتی آسیب محیط زیست را شوخی می‌گیرند.
به گفته وی، این افراد فرمانبردار گاهی می‌توانند در جایگاه رئیس و رئیس و جمهور قرار بگیرند و در این حالت، جهان دچار شر مبتذل می‌شود.


زندگی شهروند ایرانی با فرهنگ آمیخته شده است
رئیس هنرهای اسلامی کمیته ملی یونسکو خاطرنشان کرد: در گرماگرم رجزخوانی‌های دشمنان طرف مقابل را تهدید به نابودی دیگران می‌کنند و سرمایه‌های فرهنگی و گاه پشتوانه‌های ملی را تحت فشار قرار می‌دهند.
محمدحسین نواب افزود: این مشکلات زمانی به اوج می‌رسد که فرهنگ یک ملت یا تهدید می‌کنند؛ در تهدیدهای نظامی زیر ساخت‌های حیاتی یک کشور را مورد هجوم قرار می‌دهند و در تهدید ما ایرانیان به مراکز فرهنگی اشاره می‌کنند زیرا آن‌ها نیز می‌دانند که آب و نان ما ایرانیان فرهنگ است.
رئیس قدراسیون باشگاه‌های یونسکو، با تاکید بر اینکه بعد از ناکارآمدی تحریم و شکست برای فروپاشی اقتصادی ایران این بار فرهنگ را تهدید کرده است تصریح کرد: این تهدید کافی بود تا مهم‌ترین سرمایه ایران و ایرانی شناخته شود زیرا زندگی شهروند ایرانی با فرهنگ آمیخته شده است و آن را می توان در همجواری با همسایگان منطقه تماشا کرد که فرهنگی سترگ دارند و با وجود مرزهای چند پاره پاسدار این میراث مشترک هستند.
وی با تاکید بر اینکه تهدید نه ترس از آسیب آثار گذشته که دلواپسی برای حفظ هویت است عنوان کرد: جهان ایران را با فرهنگ و هنر و آثار مهم و مراکز مذهبی شناخته است و این مراکز منشا پیوستگی و دوستی است زیرا میراث فرهنگی ایران میراث همه جهان است.


دانش‌آموزان سازندگان فردای بهتر جهان محسوب می‌شوند
رئیس کمیته دانش‌پژوهان جوان، با بیان اینکه ما متولی تربیت نسل آینده‌ساز هستیم، خاطرنشان کرد: بخش مهم در تمام فرهنگ‌ها انسان‌هایی هستند که فرهنگ‌ها را می‌سازند و دانش‌آموزان سازندگان فردای بهتر جهان محسوب می‌شوند و به همین دلیل است که آن‌ها باید میراث فرهنگی را به خوبی بشناسند و قدر آن را بدانند.
فاطمه مهاجرانی، افزود: شناخت فناوری‌های گذشته و قدردانی عمیق نسبت به آن و دست بوسی استادان بزرگ امروز در دانش آموزان تاثیر گذار است و می تواند به میراث جهان بیافزاید و در تمدن نوین نقش‌آفرینی کند.
وی با اشاره به این‌که بعد از تهدید مراکز فرهنگی ایران بازدید از سایت‌ها افزایش پیدا کرد تصریح کرد: این نشان می‌دهد که بسیاری به تماشای آثاری نشستند که همانند جان برای ما عزیز است. باید در حوزه باورها گام جدی برداشت؛ زیرا ایران با تاریخی چند هزار ساله و نام‌های بزرگ در گذشته، باید تمرکز خود را بر انسان‌های خلاق بگذارد.

همایش «پاسداری از مراکز فرهنگی؛ میراث مشترک بشری» به همت یونسکو و با همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و با حضور وزیر امور خارجه و مسئولان و کارشناسان فرهنگی برای بررسی نقش و جایگاه آثار تاریخی و فرهنگی در ایجاد هویت مشترک، صلح پایدار است.

این نشست مقدمه‌ای است برای هم‌فکری و هم‌اندیشی با نمایندگان کشورهای دارنده تمدن‌های کهن و یافتن راه‌های مطمئن برای پاسداری از میراث مشترک جهانی که یکی از ماموریت‌های مهم یونسکو است.

شناسایی و ثبت میراث ملموس و ناملموس یکی از راه‌های نزدیک‌ترشدن ملت‌ها به یکدیگر است. زمانی که اعلام می‌شود، در ایران ۱۵ آیین و ۲۴ اثر ثبت جهانی شده است، معنایش این است که همه جهان خود را به‌گونه‌ای متعلق به این سرزمین می‌دانند.

سهم ایران در میراث جهانی مشترک بی‌مانند و مورد احترام همه جهان است. ایران نهمین کشور از نظر تعداد ثبت‌های جهانی است. هر دو سال یک‌بار، دو شخصیت فرهنگی و علمی ایرانی در فهرست بزرگداشت‌های یونسکو قرار می‌گیرد. بنابراین پاسداری از میراث فرهنگی ملموس و ناملموس ایران یک مطالبه جهانی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =