وزارت خانه‌ها در انجام پروژه‌هایشان رویکرد محیط زیستی ندارند

تهران- ایرنا- رییس مرکز جنگل‌های خارج از شمال سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: در انجام برخی پروژه‌های عمرانی و معدنی توسط سایر وزارت خانه‌ها مثل نفت و صنعت، معدن و تجارت، ارزیابی زیست محیطی و رویکرد حفظ منابع طبیعی اعمال نمی‌شود.

«فریبرز غیبی» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا تصریح کرد: منابع طبیعی بستر احیاء است، به همین دلیل تمامی کشورهای دنیا توجه ویژه‌ای به این موضوع دارند.

وی ادامه داد: در کشور ما نیز در اسناد بالادستی حکومتی و دولتی به بحث های محیط زیستی توجه بسیار زیادی شده و موضوعات حفاظت و حراست منابع طبیعی جزو دغدغه‌های اصلی کشور است و از سوی دفتر مقام معظم رهبری نیز تاکید شده تا از سوی دولت‌ها نگاه ویژه‌ای به این موضوع شود.

رییس مرکز جنگل‌های خارج از شمال سازمان جنگل‌ها توضیح داد: در انجام تمامی فعالیت های عمرانی سایر وزارت خانه‌ها و نهادهای خصوصی باید حتما هماهنگی‌های لازم پیش از اجرای طرح‌ها با سازمان جنگل‌ها و محیط زیست انجام شود. همچنین با توجه به بند ب ماده ۱۲ قانون افزایش بهره وری توسط قانونگذار منابع طبیعی در پروژه‌ها میزان خسارات مشخص می‌شود و شرکت‌های خصوصی و دولتی میزان خسارات را پرداخت می‌کنند. اما پرداخت خسارت مالی پس از تخریب منابع طبیعی هیچگونه سودی ندارد.

غیبی تصریح کرد: رویکرد سازمان جنگل ها حفظ منابع طبیعی موجود است. طبق قوانین هرگونه فعالیتی که انجام می شود باید با توجه به پتانسیل منطقه ارزیابی شود تا کمترین آسیب به منابع پایه وارد و یکپارچگی اکوسیستم از بین نرود و به گونه ای زیست بوم برگشت پذیری داشته باشد.

وی ادامه داد: اگر فشار به اکوسیستم وارد شود و خاصیت برگشت پذیری خود را از دست بدهد، فاجعه بزرگی است و  کانون های بحرانی ایجاد می‌شود. به عنوان مثال کانون‌های بحرانی که در بیابان‌ها وجود دارد باعث ایجاد گرد و غبار می‌شود که جوامع شهری، تاسیسات، راه آهن و جاده‌ها را نیز تحت تاثیر قر ار می‌دهد.

رییس مرکز جنگل‌های خارج از شمال سازمان جنگل‌ها همچنین گفت: بسیاری از جوامع محلی و انجمن‌های مردم نهاد نگاه ویژه‌ای نسبت به مسائل زیست محیطی دارند تا کاهش تخریب را داشته باشیم.

غیبی عنوان کرد: همچنین در در سال ۹۸ برای مدیریت پارک‌های جنگل تفاهم‌نامه‌ای با شهرداری، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان جنگل‌ها به امضا رسیده است تا پارک‌های جنگلی که ریه‌های تنفس شهر تهران است، در قالب طرح‌های منابع طبیعی اجرا شود و خارج از آن هیچ‌گونه فعالیتی صورت نگیرد تا این فضاها به پایداری لازم برسند.

به گفته وی هر نهادی بدون مجوز سازمان جنگل‌ها هرگونه فعالیتی در عرصه‌های منابع طبیعی انجام دهد، طرح توسط سازمان متوقف می‌شود و درخواست می‌کنیم تمامی مردم و جوامع محلی هرگونه تخریبی در عرصه‌ها مشاهده کردند به سازمان گزارش دهند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =