دولت لبنان پس از رای اعتماد لایحه بودجه را اصلاح می کند
ساختمان مجلس ملی لبنان در مرکز بیروت

بیروت- ایرنا - «حسان دیاب» نخست وزیر لبنان امروز (دوشنبه) گفت: با توجه به وضعیت خاص و استثنایی کشور به لحاظ اقتصادی، مالی و بانکی، دولت پس از گرفتن رای اعتماد از مجلس لایحه بودجه سال ۲۰۲۰ میلادی را اصلاح می کند.

به گزارش خبرگزاری ملی لبنان، وی در جلسه علنی مجلس که برای بررسی لایحه بودجه تشکیل شد، افزود: دولت جدید پیش از گرفتن رای اعتماد به لحاظ قانونی نمی تواند لایحه بودجه را که دولت مستعفی قبلی تدوین و به مجلس ارایه کرده، تحویل بگیرد و اصلاح کند. از این رو در راه تصویب آن هم مانع تراشی نمی کند و امر را به نمایندگان مجلس واگذار می نماید.

«نبیه بری» رهبر جنبش شیعی امل و رییس مجلس هم گفت: قانون گذاری حق مسلم مجلس است و شرایط لبنان، استثنایی است و دولت جدید چهار ماه فرصت دارد خود را اثبات و به جلو حرکت کند و اعتماد مردم و جامعه جهانی را به دست آورد.

«جمیل السید» یکی از نمایندگان مجلس در جلسه علنی گفت: لبنان در یک حالت هرج و مرج به سر می برد و اگر این مجلس و دولت هایی که از آن رای اعتماد گرفتند درد مردم را حس و درمان می کردند و محاسبه و نظارتی بر عملکرد مقام ها و مسوولان بود ما اکنون این وضع بحرانی نداشتیم.

جلسه مجلس ۱۲۸ نفری لبنان امروز با ۷۰ نماینده به حد نصاب رسید و تشکیل شد و  لایحه بودجه را با ۴۹ رای موافق، ۱۳ رای مخالف و ۸ رای ممتنع تصویب کرد.

فراکسیون های وفاداری به مقاومت وابسته به جنبش حزب الله، پیشرفت و آزادی وابسته به جنبش امل، لبنان قوی وابسته به جریان آزاد ملی و قومی اجتماعی وابسته به حزب سوری - قومی اجتماعی به لایحه بودجه رای موافق، فراکسیون گردهمایی دموکراتیک وابسته به حزب سوسیالیست ترقی خواه و شماری از اعضای فراکسیون المستقبل وابسته به جریان المستقبل رای ممتنع و بقیه رای مخالف دادند.

پیش از جلسه مجلس معترضان که در خیابان های منتهی به ساختمان آن تجمع کرده بودند کوشیدند مانع ورود شماری از نمایندگان به مجلس شوند اما نیروهای نظامی و انتظامی با پرتاب گاز اشک آور آنان را پراکنده کردند.

جوانان معترض به طرف نظامیان سنگ پرتاب و برخی از راه های اطراف مجلس را مسدود کردند و نیروهایی ضد شورش با شلیک گلوله های پلاستیکی و مشقی ، ۸ تن از آنان را زخمی کردند.

سازمان صلیب سرخ لبنان اعلان کرد که نیروهای این سازمان ۸ تن از زخمی ها را به بیمارستان های بیروت منتقل و ۲۰ نفر را سر پایی درمان کردند.

در جریان درگیری معترضان با نیروهای پلیس در مرکز بیروت ظرف دو هفته گذشته صدها تن از دو طرف زخمی و دهها تن از معترضان بازداشت شدند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =