۱۱۱ حلقه چاه غیرمجاز در استان تهران مسدود شد

تهران- ایرنا- معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت : با تلاش گروه گشت و بازرسی امورهای آب تابعه، ۱۱۱ حلقه چاه غیر مجاز در مجموع به عمق پنج هزار و ۲۱۷ متر و آبدهی ۱۳۸ لیتر بر ثانیه در دی ماه امسال مسدود شد.

به گزارش روز دوشنبه شرکت آب منطقه ای تهران، احمدعلی قربانیان در این باره اظهار داشت: با انجام این عملیات از برداشت غیرمجاز دو میلیون  و ۷۰۰ هزار متر مکعب آب از سفره های آب زیرزمینی استان تهران جلوگیری بعمل آمد.

وی ادامه داد: همچنین طی ماه گذشته، ۱۳۴ هزار و ۹۰۰ مترمربع از حریم و بستر رودخانه های استان تهران در جهت صیانت از منابع آبی و همچنین جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز در حریم و بستر رودخانه های این استان در دی ماه سال جاری رفع تصرف شد.

قربانیان با اشاره به اینکه ۱۰۵ حلقه چاه غیر مجاز نیز در دی ماه شناسایی که انسداد آنها از طریق مراجع قضایی در حال پیگیری است، افزود: در راستای طرح احیاء و تعادل بخشی آب های زیرزمینی همچنین ۳۶ دستگاه کنتور هوشمند نصب و ۱۶ دستگاه حفاری غیرمجاز توقیف و به پارکینگ امورهای آب منتقل شده است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای تهران با بیان اینکه ۶۳۰ حلقه چاه کشاورزی مجاز مورد کنترل و نظارت بر بهره برداری از آن ها قرار گرفته است، یادآور شد: در یک ماه گذشته ۲۰۵ حکم قضایی مربوط به تجاوز به حریم و بستر رودخانه های استان اخذ و اجرا شده است.

قربانیان با تاکید بر همکاری دستگاه قضایی برای برخورد با متخلفان و متجاوزان به منابع آب سطحی و زیرزمینی گفت : برداشت های بی رویه آب سبب افت سطح آب های زیرزمینی شده و کاهش سطح آب‌های زیرزمینی خطرات و عواقب جبران ناپذیری از جمله ایجاد فروچاله، فرونشست زمین، شور شدن آب و کاهش کیفیت آب را در پی خواهد داشت.

وی خاطر نشان کرد: تجاوز به بستر و حریم رودخانه ها، مانع عبور آب در زمان بروز سیلاب ها گردیده که تبعات سنگین و آثار مخربی را بدنبال خواهد داشت و با توجه به اهمیت موضوع، شرکت آب منطقه ای تهران از هیچ کوششی در جهت صیانت از منابع آب و اعمال حاکمیت دریغ نخواهد کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =