دین افراد فقط در سند سجلی درج می‌شود

تهران - ایرنا - سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: دین فقط در سند سجلی افراد که نزد ثبت احوال قرار دارد درج می‌شود اما در کارت هوشمند ملی یا شناسنامه این اقدام انجام نمی‌گیرد.

سیف الله ابوترابی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس اصل ۱۳ قانونی اساسی، ادیان پذیرفته شده در قانونی اساسی و همچنین مبتنی بر تبصره ۴ ماده ۲۰ قانونی ثبت احوال، سازمان ثبت احوال کشور مکلف است که دین افراد را در سند سجلی آنها ثبت کند.

در اصل سیزدهم، زرتشتی، کلیمی و مسیحی تنها اقلیت های دینی در ایران شناخته می شوند که در حدود قانون در انجام مراسم دینی خود آزاد هستند و در احوال شخصیه و تعلیمات دینی بر طبق آیین خود عمل می کنند.

وی ادامه داد: در ثبت نام کارت هوشمند ملی پیش از این در دستورالعملی برای ذکر دین، بند سایر پیش بینی شده بود اما در تذکری که ۲ تا ۳ ماه پیش یکی از نمایندگان مجلس به وزیر کشور داد، این مورد برابر با قانون اساسی و همین طور قانون ثبت احوال اصلاح و بند سایر حذف شد.

سخنگوی سازمان ثبت احوال تصریح کرد: هیچ مانعی در مبحث مربوط به صدور کارت هوشمند ملی و همین تعویض شناسنامه برای تمام ایرانیان داخل و خارج از کشور وجود ندارد.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =