فرونشست زمین بنای شیخ علاءالدوله سمنانی بررسی خواهد شد

سمنان- ایرنا-  رییس اداره بناهای تاریخی  وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: مطالعات پژوهشی مجموعه تاریخی شیخ علاءالدوله سمنانی با تاکید بر مساله فرونشست زمین مورد بررسی قرار می‌گیرد.

علی آذری روز دوشنبه در نشست خبری مطالعات مجموعه تاریخی فرهنگی شیخ علاءالدوله سمنانی در سالن جلسات اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان افزود: سال گذشته کارگاه آموزشی در سطح بین المللی با هدف برنامه‌ریزی برای مرمت و استحکام بخشی بناهای تاریخی توسط کمیته علمی بررسی، تحقیق و مرمت سازه‌های تاریخی (ایسکارسا) برای کارشناسان و متخصصان وزارت میراث فرهنگی برگزار شد.  

وی ابراز داشت:  کارشناسان به استان‌های مختلف از جمله  سمنان سفر کردند و با بررسی های علمی بنای شیخ علاءالدوله را در لیست پژوهش و مرمت قرار دادند که با توجه به دلایل آسیب به این بنا با موضوع فرونشست زمین و نزدیکی آن به راه آهن نتایج مهمی را بدنبال خواهد داشت و این بانک اطلاعاتی می‌تواند داده‌های مهمی را به کارشناسان در سطح کشور معرفی کند.  

وی تاکید کرد:مساله فرونشست زمین در بسیاری از مناطق ایران وجود دارد و بررسی آسیب های این بنا یک نمونه پژوهشی راهبردی در ایران است  و استفاده بی رویه از آب های زیرزمینی در نقاط مختلف ایران یکی از دلایل   فرونشست است که آسیب آن به بناهای تاریخی نیز ضربه خواهد زد.

آذری گفت: پژوهش‌های مربوط به این بنا در حال حاضر آغاز می شود  و سال آینده در مرحله عملیاتی مرمت اصولی  و کنترل آسیب ها  قرار خواهد گرفت.

وی تاکید کرد: بناهای مختلف در استان‌هایی از کشور از جمله قزوین، کرمان و اصفهان نیز مشکلات آسیب بناها با توجه به فرونشست زمین را دارند.  

وی در خصوص مرمت بنای شیخ علاءالدوله سمنانی گفت : وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و سازمان  اوقاف و امور خیریه که این بنا تحت مالکیت آن است با حضور وزیر میراث و رییس اوقاف تفاهم نامه ای  را ایجاد کردند که مشکلات این بنا بر طرف شود و کارشناسان ایسکارسا و دانشگاه اصفهان طبق برنامه ریزی ها قرار است  تا خرداد ۹۹  پژوهش ها را  انجام دهند و پس از آن گروه کارشناسان و متخصصان مرمت از  ترکیه ای برای مطالعات تکمیلی به استان سمنان سفر کنند.

وی ادامه داد: امیدواریم تا پایان سال ۹۹ طرح مرمت انجام  شود و عملیات اجرایی از سال ۱۴۰۰ شروع می شود.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =