جشنواره بین‌المللی شعر فجر با حضور وزیر ارشاد و ۴۵ نویسنده در زاهدان برگزار می‌شود

زاهدان- ایرنا- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان گفت: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه معاون فرهنگی وزیر و ۴۵ نویسنده و شاعر تراز اول کشور در مراسم اختتامیه جشنواره بین‌المللی شعر فجر که ۱۲ بهمن در زاهدان برگزار می‌شود، حضور خواهند یافت.

حسین مسگرانی روز دوشنبه در نشست خبری به مناسبت برگزاری آیین پایانی جشنواره بین‌المللی شعر فجر در زاهدان اظهار داشت: سیل جنوب سیستان و بلوچستان با وجود خسارت مادی زیاد اما خوشبختانه خسارت جانی نداشت و اتفاقات خوبی را علیرغم گزارشات جامعه هنری در گذشته به همراه داشت. 

وی گفت: مهمترین اتفاق در استان اختتامیه جشنواره بین‌المللی شعر فجر همزمان با آغاز دهه فجر در روز ۱۲ بهمن در محل تالار سینما هلال با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون فرهنگی وزیر و جمعی از شاعران برگزیده در زاهدان است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان افزود: از این استان نیز چندین شاعر تقدیر و در کنار این جشنواره اولین تماشاخانه سیستان و بلوچستان در زاهدان و در فرهنگسرای جوان با ظرفیت ۱۵۰ نفر افتتاح خواهد شد.

وی بیان کرد: همچنین چندین نفر از کسانیکه در استان درجه هنری معادل مدرک فوق لیسانس و دکتری دریافت کردند نیز مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

به گزارش ایرنا، دبیر اجرایی جشنواره شعر فجر چندی پیش گفته بود: با برنامه ریزی های انجام شده، اختتامیه چهاردهمین جشنواره شعر فجر در روز ۱۲ بهمن برگزار خواهد شد. با اینکه بررسی‌هایی برای برگزاری مراسم اختتامیه در تهران داشتیم، ولی با توجه به وقوع سیل در سیستان و بلوچستان و آسیب دیدن هموطنان ما در این واقعه، تصمیم گرفتیم ظرفیت جشنواره شعر فجر را به این استان برده و اختتامیه را در مرکز استان برگزار کنیم.

مهدی قزلی افزود: با اینکه می‌دانیم مردم سیل‌زده این خطه، اولویت‌هایی همچون موادغذایی، پوشاک، دارو و سرپناه نیاز دارند، ولی از آنجا که باور داریم هر کس در هر مسوولیتی باید رفتار حرفه‌ای داشته باشد و بهترین تصمیم را در حوزه‌هایی که نیاز هست، اتخاذ کند. ما با بردن جشنواره شعر فجر به سیستان بلوچستان، علاوه بر برگزاری محافلی با شعرخوانی شاعران استان و دید و بازدید شاعران کشوری با علاقه‌مندان بومی حوزه ادبیات این مناطق، توجه رسانه‌ها و اهالی ادبیات را به این خطه جلب کنیم. ما با تجربیاتی که در دوره‌های گذشته به دست آوردیم، همانند محفل افتتاحیه دوازدهمین جشنواره شعر فجر که پس از زلزله کرمانشاه در شهرهای کرمانشاه و سرپل‌ذهاب برگزار شد، بر این باوریم که این توجه‌ها اگر با نیت خالصانه باشد، باعث بهتر شدن حال روحی مردمان این استان می‌شود.
 مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ادامه داد: برنامه‌های ادبی و هنری باید نسبت به اتفاقات پیرامون خودش در جامعه کُنش‌مند باشد و این کنش باید فعال باشد، نه منفعل. ادیب، شاعر و هنرمند اگر در کارش جدی باشد، باید نقش راهنما و توجه‌دهنده را برای مردم بازی کند.

قزلی گفت: با اعلام فراخوانی از اهالی فرهنگ، ادبیات و عموم مردم درخواست کرده‌ایم، کتاب‌ها و اقلام فرهنگی خود را برای اهدا به کتابخانه‌های استان سیستان و بلوچستان به بنیاد شعر و ادبیات داستانی ارسال کنند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان در ادامه این نشست خبری با بیان اینکه توجه جشنواره موسیقی و تئاتر فجر به سیستان و بلوچستان بسیار خوب و با اهمیت است، ادامه داد: ۲ اثر از این استان به تئاتر فجر راه یافته و در جشنواره موسیقی فجر نیز که در تهران برگزار می‌شود یکروز به سیستان و بلوچستان اختصاص یافته است.

مسگرانی گفت: امسال در جشنواره موسیقی فجر با توجه به تحمیل هزینه‌ها به گروه‌های استانی اکتفا کردیم بدین صورت که یک کاروان شهر به شهر به مناطق سیل زده رفته و برنامه اجرا می‌کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان افزود: در زمینه تئاتر فجر نیز پنج گروه وارد استان شده و در مناطق سیلزده به اجرای برنامه می‌پردازند.

وی اظهار داشت: همچنین امسال برگزاری هفته قرآن و عترت در ایام الله دهه فجر را خواهیم داشت که به همین مناسبت مسابقات قرآنی با توجه به برنامه‌های این ایام زودتر از سال‌های قبل آغاز شده است.

مسگرانی گفت: در این ایام بخش‌های فیلم و فیلمنامه و هنرهای تجسمی شامل عکس، نقاشی و خوشنویسی برگزار می‌شود.

وی افزود: کارگاهی نیز با موضوع ایده‌پردازی‌های قرآنی در چابهار و تئاتر خیابانی و داستان‌های کوتاه نیز برگزار می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان ادامه داد: در آغاز دهه فجر آزمون سراسری قرآن و عترت با حضور ۲ هزار نفر ثبت‌نام کننده برگزار و کرسی تلاوت نیز با حضور قاری بین‌المللی در این ایام برگزار می‌شود.

وی بیان کرد: محفل شب شعر فجر استانی نیز در این ایام دهه فجر برگزار خواهد شد.

مسگرانی گفت: رویداد ملی دیگر در استان جشنواره گرافیک رضوی است که امسال به مدت سه روز در قالب کارگاهی با موضوع فرهنگ رضوی در زاهدان برگزار و هنرمندان آثاری را خلق می‌کنند و در پایان از بهترین آنها تقدیر بعمل خواهد آمد.

وی افزود: اساتیدی از سطح کشور و استان به عنوان داور در این جشنوار حضور خواهند داشت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: جشنواره فیلم فجر نیز امسال علاوه بر تهران در همه استان‌ها برگزار خواهد شد که در زاهدان در حاشیه این جشنواره فیلم کودک و نوجوان نیز برگزار می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =