استفاده از نارنجک‌های گاز اشک‌آور در فرانسه ممنوع شد

تهران- ایرنا- پس از گذشت بیش از ۶۳ هفته از آغاز جنبش مردمی موسوم به جلیقه‌زردها علیه سیاست‌های اقتصادی، دولت امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در حالی ممنوعیت استفاده از نارنجک‌های گاز اشک‌آور علیه معترضان را اعلام کرده که از این نوع سلاح برای سرکوب آنها استفاده شده و تلفات بسیاری به دنبال داشته است.

استفاده از گاز اشک‌آور از سوی پلیس فرانسه علیه معترضان در طول بیش از ۱۶ ماه تظاهرات مردمی، تاکنون صدمات بسیاری در بین معترضان از جمله روی سیستم عصبی، بینایی و حتی جراحت‌های پوستی داشته است.
در جریان سیزدهمین روز از جنبش جلیقه‌زردها در یازدهم فوریه ۲۰۱۹(۲۲بهمن سال ۹۷)، انفجار یک نارنجک گاز اشک‌آور، به پارگی دست یکی از معترضان منجر شد.

به گزارش روز دوشنبه روزنامه لوپاریزین، ادوارد فیلیپ دیروز(یکشنبه) در برنامه «یکشنبه با سیاست» شبکه سه تلویزیونی فرانسه اعلام کرد، این نارنجک‌ها(GLI-F۴) شامل ۲۵ گرم تی. ان. تی است که از زمان آغاز درگیری پلیس با جلیقه‌زردها موجب وارد آمدن صدمات جدی به تظاهرکنندگان شده، محکوم است و دیگر توسط پلیس مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.
وی در توجیه استفاده پلیس از این نارنجک‌ها گفته، این نیروها از چند ماه پیش برای جلوگیری از تهدیدها از سوی معترضان مجبور به استفاده از این نارنجک‌ها شدند.
نخست وزیر فرانسه گفت، طرح ممنوعیت استفاده از این نارنجک‌ها به سرعت اجرایی خواهد شد.

« رافائل پرادو » سخنگوی سازمان غیردولتی « اتک - AttacDrance » که سازمانی مرتبط با جنبش‌های مردمی در فرانسه است در حساب توئیترش با تشریح جزئیات این نارنجک‌ها، به دلیل اثرات تحریک‌آمیز فوری و روانی ناشی از سروصدا، استفاده از  آنها را محکوم کرد.

اظهارات نخست‌وزیر فرانسه مبنی بر استفاده از این نوع نارنجک‌ها از چند ماه پیش برای استفاده علیه معترضان در حالی مطرح می‌شود که بر اساس اسناد موجود، این نارنجک‌ها از سال ۲۰۱۱ در این کشور در چارچوب اجرای قوانین مورد استفاده قرار گرفته است.

از زمان آغاز اعتراض‌های مردمی علیه سیاست‌های دولت مکرون و تظاهرات ضد نظام سرمایه‌داری در این کشور، پلیس بارها از گازهای اشک‌آور علیه معترضان استفاده کرده است.از این نارنجک‌ها حتی به طور مستقیم به سوی چشم‌های معترضان نیز شلیک شده است.
اعتراض‌های مردمی علیه سیاست‌های دولت مکرون از ۱۷ نوامبر ۲۰۱۸(۲۶ آبان) در سراسر این کشور با جمعیت حدود ۳۰۰ هزار نفری آغاز شد. این اعتراض‌ها در کنار اعتصاب‌ها علیه اصلاحات بازنشستگی همچنان در روزهای شنبه هر هفته دنبال می‌شود.

خشونت پلیس فرانسه نه فقط در داخل این کشور از سوی احزاب و گروه‌های مختلف که از سوی نهادهای اروپایی نیز محکوم شده است؛ با این حال بار دیگر با انتشار فیلمی از اعمال خشونت یک پلیس علیه یک معترض زن در جریان اعتراض‌های این هفته، جنجال آفرین شده است.
در این فیلم که به طور گسترده‌ای در شبکه‌های مجازی بازنشر شده، یکی از نیروهای پلیس فرانسه در شهر « لا روش سور ین » به یک زن معترض لگد می‌زند.
2023

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =