صندوق بازنشستگی نیازمند کارجمعی و چابکی است

تهران - ایرنا - مدیرعامل جدید صندوق بازنشستگی کشوری گفت: این صندوق در مسیر پیش رو نیازمند کار جمعی، مشارکت کارشناسان و صاحبنظران و چابکی است که این مهم باید در سطوح مختلف از ستاد صندوق تا هلدینگ‌ها و شرکت‌های تابعه با تمام توان انجام شود.

به گزارش روز دوشنبه صندوق بازنشستگی کشوری، اکبر افتخاری در آیین معارفه مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری که با حضور محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، افزود: نگاه من به این صندوق مدیریت یک شرکت و بنگاه اقتصادی که تنها وظیفه تامین منابع و هزینه کرد آنها را داشته باشد، نیست؛ صندوق بازنشستگی به واقع یک زیست بوم با همه ویژگی های آن است.

وی تصریح کرد: زیست بوم ها چند ویژگی شاخص دارند که داشتن پیچیدگی، داشتن ذی نفعان متعدد، چند بُعدی بودن و مواجه شدن با برخی اختلالات و مشکلات از جمله آنها است.

افتخاری با بیان اینکه نمی توان به صندوق بازنشستگی صرفا یک نگاه اقتصادی یا یک نگاه اجتماعی داشت، گفت: تدوین سند راهبردی صندوق بازنشستگی که به ندرت در برخی سازمان های پیشرو وجود دارد، اساس و چارچوب مهمی است که برای تهیه آن کار ارزشمندی صورت گرفته و وجود این ظرفیت مسیر و هدف صندوق را در ادامه روشن ساخته است.

مدیرعامل جدید صندوق بازنشستگی کشوری گفت: اگر می خواهیم به جامعه هدف و مجموعه ذی نفعان از بازنشستگان و شاغلان خدمت کنیم باید همه باهم حرکت کرده و این نهاد بزرگ کشور را به سمت چابکی و بهره وری هدایت کنیم.

افتخاری تاکید کرد: امروز باید هرآنچه در گذشته اتفاق افتاده و حاشیه هایی که وجود دارد را کنار بگذاریم و از منابع بهره ور و با مشارکت همگان کمک بگیریم و فرصت ما اندک و کار برای انجام دادن بسیار زیاد است.

وی با بیان اینکه منابع موجود از بازدهی کافی برخوردار نیست، خاطر نشان کرد: در نهادهای بیمه ای دو بال سرمایه گذاری ها و منابع بیمه پردازی وجود دارد که باید از آنها برای سودآوری و رسیدن به سرمایه گذاری مطلوب و منابع پایدار با هدف بهره مند شدن ذی نفعان استفاده کرد.

افتخاری افزود: خوشبختانه چشم انداز خوبی تعریف شده، اما کار در سازمانی که با تکیه بر شرکت ها و سرمایه های نابهره ور شکل گرفته، بسیار دشوار است که با کارگروهی و مشارکت می توان به نتایج مطلوب رسید.

وی بازنشستگان زیر پوشش صندوق بازنشستگی کشوری را اصلی ترین ذی نفعان و ذی حق صندوق خواند و گفت: در کنار بازنشستگان، شاغلان کسورپرداز نیز ذی نفعان دیگری هستند که باید به هر دو گروه توجه شود و خدماتی مناسب و شایسته ای ارائه شود.

افتخاری تصریح کرد: شاید منابع محدود باشد، اما در جایی که ما با محدودیت مواجه هستیم باید با خلاقیت برآن غلبه کرده و در مسیر رسیدن به هدف گام برداریم.

همسان سازی مشکل اساسی بازنشستگان کشوری است
رئیس کانون های بازنشستگان وزارت آموزش و پرورش و عضو افتخاری هیات مدیره صندوق بازنشستگی کشوری نیز با اشاره به زیرپوشش قرار داشتن ۸۵۰ هزار بازنشسته این وزارتخانه در صندوق بازنشستگی کشوری گفت: ۵۰ هزار نفر نیز براساس پیش بینی ها تا پایان امسال به این عدد اضافه خواهد شد، ضمن اینکه تا سه سال آینده تعداد بازنشستگان فرهنگی از تعداد شاغلان بیشتر می شود.

احمد صافی بازنشستگان را یک ظرفیت و سرمایه انسانی مهم برای کشور ونظام جمهوری اسلامی ایران خواند و افزود: بازنشستگان کشوری با پنج مشکل اساسی از جمله، وجود تبعیض و فاصله حقوق بین بازنشستگان و شاغلان و ضرورت اجرای همسان سازی حقوق، بیمه تکمیلی درمان قوی، تکریم و احترام به بازنشستگان، توجه جدی به فرزندان بازنشستگان و توسعه ایرانگردی و گردشگری برای این گروه از جمعیت کشور، روبرو هستند که باید مورد توجه مدیریت جدید صندوق قرار گیرد.

وی اجرای طرح در خانه نمانیم را نقطه عطف سیاست های اجتماعی و فرهنگی صندوق بازنشستگی کشوری دانست و گفت: این طرح به افزایش سلامت عاطفی و اجتماعی و همچنین خروج آنها از انزوا و تنهایی کمک می کند و به همین دلیل باید این خدمات توسعه و ارتقا یابد.

صافی تاکید کرد: مشورت گرفتن از بازنشستگان متخصص و صاحب ایده یک خواست عمومی از سوی این جامعه بزرگ است که می تواند در قالب راه اندازی یا فعال شدن مجدد کمیته های مشورتی بازنشستگان و مشارکت دادن آنها در تصمیم گیری های صندوق بازنشستگی عملیاتی شود.

تدوین سند راهبردی حاصل کار تخصصی و مشارکتی است   
نعمت الله ایزدی سرپرست پیشین و رئیس هیات مدیره صندوق بازنشستگی کشوری نیز گفت: در این مدت با حُسن اعتمادی که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مجموعه صندوق داشتند، کارهای ارزشمندی انجام شد که شاخص ترین آن تدوین سند راهبردی صندوق بازنشستگی بود که با کار تخصصی و گروهی انجام شد.

نعمت الله ایزدی با قدردانی از اعضای هیات مدیره برای همکاری در مدیریت صندوق و اداره بنگاه های اقتصادی، گفت: در برخی امور به طور مشخص وظیفه ای برعهده هیات مدیره نبود، اما اعضای این هیات با صبوری و با توجه به تجربه و تخصصی که داشتند همکاری و تعامل بسیار خوبی برای انجام امور داشتند.

محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز گذشته(یکشبنه) در حکمی دکتر اکبر افتخاری را به عنوان مدیرعامل جدید صندوق بازنشستگی کشوری منصوب کرد.

پس از برکناری سید میعاد صالحی از سمت مدیرعاملی صندوق بازنشستگی کشور در مرداد سال سال جاری، نعمت الله ایزدی سرپرستی این صندوق را برعهده گرفت.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha