۷ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۰۳
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 83649897
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

طعمه پسابرگزیت انگلیس برای صید استعدادهای برتر جهان

لندن– ایرنا– دولت بوریس جانسون برای جذب استعدادهای برتر و نخبگان جهان اعم از دانشمندان، محققان و ریاضی‌دانان از راه‌اندازی نظام مهاجرتی جدید در دوره پسابرگزیت با عنوان «روادید استعدادهای جهانی» با هدف تسهیل روادید برای نخبگان جهان و کشاندن آنها به انگلیس خبر داد.

این طرح قرار است ۲۰ فوریه (اول بهمن) راه اندازی شود و هیچ محدودیتی برای جذب افراد در آن دیده نشده است.  

جانسون گفته، از آنجا که انگلیس درحال خروج از اتحادیه اروپاست، می خواهیم این پیام را بدهیم که کشور ما به روی استعدادهای برتر و نخبگان جهان باز است و همه دانشمندان و محققان می توانند طی فرایندی خیلی سریعتر از گذشته، وارد انگلیس شوند.

نخست وزیر انگلیس همچنین اعلام کرد که به طور ویژه ۳۰۰ میلیون پوند برای حوزه ریاضیات اختصاص داده تا به این ترتیب هزینه جذب دانشجویان سطح دکتری و پروژه‌های تحقیقاتی دو برابر شود.

چهار روز مانده به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، بوریس جانسون گفت: می خواهم این پیام را به دنیا ارسال کنم که درهای انگلیس به روی نخبگان و استعدادهای جهان باز است و برای حمایت از تبدیل ایده‌های آنها به واقعیت آماده هستیم.
سازوکار جدید صدور روادید برای استعدادهای جهانی قرار است جایگزین نظام کنونی مهاجرتی موسوم به «تیر ۱» شود که طبق آن درخواست متقاضیان بایستی از سوی یکی از نهادهای علمی پژوهشی انگلیس مانند آکادمی سلطنتی مهندسی، آکادمی بریتانیا، ملت فناوری شورای هنرستان انگلیس تائید شود. 
بر اساس این سازوکار، سقف جذب متقاضی ۲ هزار نفر تعیین شده بود که داده‌های آماری نشان می‌دهد هرگز به این سطح نرسیده است. اما در طرح جدید، سازمان‌های تخصصی مانند صندوق تحقیقات و نوآوری انگلیس به عنوان بخشی از اجرای این سیاست قادر خواهد بود تا استعدادها و افراد متقاضی بیشتری را معرفی کنند.
همچنین بر اساس طرح یادشده، متقاضیان بر خلاف گذشته نیازی به پیشنهاد کاری نخواهند داشت، بلکه امور اقامتی آنها در انگلیس به طور خودکار پیگیری خواهد شد.
این طرح البته با مخالفت‌هایی از سوی برخی نمایندگان مجلس انگلیس مواجه شده است.
«کریستین جارداین» سخنگوی امور کشوری حزب لیبرال دمکرات، طرح یادشده را فریبنده توصیف کرد و افزود؛ جانسون درک صحیحی از چگونگی توسعه علوم در کشور توسعه ندارد. «تغییر نام نظام مهاجرتی و حذف سقف برای متقاضیان که هرگز به آن سطح نرسیده بود، برنامه جدیدی نیست.»
دولت انگلیس پیشتر از طرح  جدید مهاجرت در دوران پس از خروج این کشور از اتحادیه اروپا پرده برداشته که بر اساس آن، شانس متقاضیان فاقد تخصص و مهارت‌های حرفه‌ای برای مهاجرت به انگلیس، به شدت کاهش می‌یابد.
این طرح به سبک و سیاق نظام گزینش مهاجران در استرالیا است و به گفته «پریتی پتل» (Pritti Patel) وزیر کشور انگلیس، اجرای این طرح به کاهش کلی آمار مهاجرت منجر خواهد شد.
در حالی که در انگلیس جمعه آینده رسما اتحادیه اروپا را پس از نزدیک به چهار دهه ترک خواهد کرد، سیاست‌های جدید و مقررات بعد از برگزیت بحث‌های داغی را برانگیخته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha