دانشجویان پاکستانی خواستار خروج از ووهان چین شدند

اسلام آباد - ایرنا - دانشجویان پاکستانی مقیم شهر ووهان چین، کانون شیوع ویروس خطرناک کرونا که دولت اسلام‌آباد تعداد آنان را ۵۰۰ نفر دانسته با اعلام اینکه زندگی و سلامت آنان در خطر است از دولت عمران خان خواستند تا هرچه سریعتر نسبت به خارج سازی آنان از چین اقدام شود.

رسانه های پاکستان روز دوشنبه پیام های مختلف ویدیویی را که توسط دانشجویان این کشور در شهر ووهان در شبکه های اجتماعی منتشر شده، انعکاس داده و نوشتند دانشجویان پاکستانی خواستار فراهم کردن مقدمات خروج فوری آنها از ووهان، محل شیوع ویروس کرونا شده اند.

این دانشجویان هشدار دادند: بیش از یک هفته است که در اقامتگاه و یا خوابگاه های دانشجویی گرفتار  شده اند  و نمی توانند به بیرون رفت و آمد کنند و اکنون زندگی و سلامت آنان در خطر است.

آنان از دولت پاکستان خواستند تا با  برقراری پرواز ویژه، نسبت به خارج سازی دانشجویان از شهر ووهان اقدام کند.

شناسایی پنج مورد ویروس کرونا در پاکستان

منابع خبری  پاکستان درعین حال گزارش دادند: تاکنون پنج نفر از جمله دو شهروند چینی مبتلا به ویروس کرونا در شهرهای «مولتان و لاهور» شناسایی و به مرکز مراقبت های ویژه منتقل شده اند.

براساس این گزارش، دو تبعه چینی که به کرونا مبتلا هستند، متعلق به شهر ووهان بوده که چند روز پیش وارد پاکستان شدند.

وزارت امور خارجه پاکستان روز گذشته اعلام کرد که سفارت این کشور در پکن با شهروندان پاکستانی مقیم شهرهای مختلف چین از جمله ووهان و دانشجویان مقیم این شهر در تماس است و تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر شناسایی ویروس کرونا در میان اتباع پاکستان دریافت نشده است.

در حال حاضر ۲۸ هزار دانشجوی پاکستانی و ۸۰۰ تاجر این کشور در چین بسر می برند و علاوه بر آن نزدیک به ۱۵۰۰ بازرگان پاکستانی نیز در حال ورود و خروج به دو کشور هستند.

کار تشخیص ویروس کرونا برای پاکستانی ها سخت می شود

همزمان با اعلام آماده باش در پاکستان در برابر ویروس کشنده کرونا گزارش ها حاکی است که پاکستان هیچ آزمایشگاهی برای تشخیص بیماری کرونا و یا تایید علائم آن در مسافرانی که وارد این کشور می شوند، ندارد.

منابع خبری پاکستان به نقل از اظهارات دستیار ویژه نخست وزیر این کشور در امور بهداشت و درمان حاکی از تصمیم دولت برای ارسال نمونه های مربوط به شناسایی ویروس کرونا در افراد، به خارج از کشور است.

وب سایت روزنامه پاکستانی «اکسپرس تریبیون» گزارش داد: با توجه به نبود آزمایشگاه مجهز برای تشخیص ویروس کرونا، مقامات پاکستانی از چین و هلند درخواست کمک کرده تا موارد مشکوک مربوط به این بیماری کشنده را به این کشورها ارسال کنند.

شرکت هواپیمایی ملی پاکستان (PIA) که پروازهای زیادی از شهرهای پاکستان به فرودگاه های مختلف در چین دارد طی روزهای اخیر اعلام کرده که برای پیشگیری از سرایت ویروس اسرار آمیز کرونا، تمام مسافران چینی یا پاکستانی از مبدا چین قبل از سوار شدن به هواپیما معاینه می شوند و همزمان در فرودگاه های پاکستان نیز تدابیر لازم به کار گرفته می شود.

شمار زیای از مهندسان چینی، مسئولان شرکت های تجاری و ساخت و ساز این کشور در بسیاری از طرح های عمرانی و انرژی در مناطق مختلف پاکستان مشغول هستند و در کنار آن تعداد زیادی از نیروهای انسانی چین نیز در طرح های مربوط به راهروی مشترک اقتصادی پاکستان و چین حضور دارند، و این موضوع باعث شده تا مسئولان پاکستانی مراقب های جدی برای جلوگیری از رسیدن ویروس کرونا به کشورشان انجام دهند.

شیوع یک ویروس اسرارآمیز از خانواده کرونا که شبیه بیماری ذات الریه است برای نخستین بار در دسامبر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان واقع در استان مرکزی هوبی چین گزارش شد.

چین با هدف جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس، تا کنون راه‌های ورود و خروج هشت شهر در استان هوبی را بسته است.این ویروس علاوه بر چین در ۱۱ کشور دیگر از جمله آمریکا، فرانسه و استرالیا نیز ثبت شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =