هدف معامله قرن پیشبرد اهداف سیاسی یا چالش آخرالزمانی؟

تهران- ایرنا- کارشناسان در آستانه دیدار رهبران آمریکا و رژیم صهیونیستی در کاخ سفید برای رونمایی از معامله قرن اهداف طرح به اصطلاح صلح در خاورمیانه را در راستای "بهره برداری های سیاسی" آمریکا و اسرائیل و همچنین "فراهم آوردن شرایط جنگ آخر الزمان" توصیف می کنند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی روز گذشته برای دیدار با دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا عازم واشنگتن شد. پیشتر مایک پنس معاون اول ترامپ از نتانیاهو و بنی گانتس رییس حزب ائتلافی آبی سفید رژیم صهیونیستی برای حضور در جلسه ای با موضوع رونمایی از معامله قرن در کاخ سفید دعوت کرده بود.

بارها ارائه طرح صلح خاورمیانه به علت عدم ثبات سیاسی در سرزمین های اشغالی به تعویق افتاده بود اما اکنون در برهه ای که نتانیاهو و ترامپ در شرایط بغرنج به سر می برند، دولت آمریکا برای رونمایی از این طرح جنجالی اعلام آمادگی کرده است.

رییس جمهوری آمریکا با معضل بزرگ استیضاح و فشار حداکثری دموکرات ها به وی بخاطر سوء استفاده او از قدرت، روبرو است و از سوی دیگر نخست وزیر رژیم صهیونیستی با مشکل پرونده های فساد مالی و عدم توانایی برای تشکیل کابینه در دو دوره متوالی مواجه بوده است.  

همزمانی بحران های داخل آمریکا و اسرائیل با زمان رونمایی از معامله قرن ابهاماتی را در مورد اهداف پشت پرده آن به وجود آورده است. کارشناسان معتقدند که افشای طرح معامله قرن در بحبوحه کمپین های انتخاباتی آمریکایی ها و صهیونیست ها برای بهره بردای سیاسی رهبران آنها است.

صابر گل عنبری کارشناس و پژوهشگر مسائل بین الملل مهمترین هدف رونمایی از طرح دولت آمریکا را تاثیرگذاری در انتخابات ماه مارس (اسفند) پارلمان اسرائیل دانست و گفت: ترامپ گمان می‌کند این طرح برگ برنده ای است تا نتانیاهو اکثریت آرای حزب لیکود و راستگرایان افراطی را در انتخابات پارلمانی بدون هیچ مشکلی کسب کند.

این درحالی است که آویگدور لیبرمن رهبر حزب اسرائیل خانه ما و فردی که رسانه ها از او به عنوان مهره تعیین کننده در انتخابات یاد می کنند، رونمایی طرح صلح توسط ترامپ ۵ هفته پیش از انتخابات را بسیار مشکوک خواند.

گل عنبری معتقد است که تغییرات بسیاری در جزئیات معامله قرن به وجود آمده که بتواند خواسته های جامعه راست گرای اسرائیل و حامیان انتخاباتی نتانیاهو را برآورده و آنها را برای رای دادن به حزب لیکود ترغیب کند.

صابر گل عنبری در نشستهای کارگاه دانش افزایی مطالعات فلسطین در دانشکده مطالعات جهان اردیبشهت ۹۶

وی افزود: این طرح پیشتر به صورتی بود که در کنار امتیازات کلان به اسرائیلی ها حداقل امتیازاتی را برای فلسطینی ها قائل بود اما تصمیم ترامپ برای رونمایی از طرح پیش از انتخابات اسرائیل نشان از تغییرات اساسی در این طرح (معامله قرن) در راستای بهره برداری انتخاباتی نتانیاهو دارد.

همزمان با دیدار گانتس و نتانیاهو با ترامپ برای رونمایی از معامله قرن، روز سه شنبه قرار بود پارلمان رژیم صهیونیستی تشکیل کمیته ای در راستای رد درخواست مصونیت قضایی نتانیاهو را به رای بگذارند درحالیکه حزب آبی سفید توانسته رای اکثریت پارلمان را برای رد درخواست نتانیاهو به دست آورد. گل عنبری اشاره کرد: نتانیاهو از این مساله برای انحراف افکار در این زمینه استفاده می کند.  

تیم مذاکره کننده صلح ترامپ چندین بار در سال گذشته میلادی اعلام کرده بود که واشنگتن برای رونمایی از طرح صلح خاورمیانه منتظر تشکیل دولت اسرائیل می ماند.

گل عنبری با اشاره به اینکه معامله قرن یک طرح کاملا یک طرفه به نفع صهیونیست ها و برای فیصله دادن به قضیه فلسطین است، اظهار کرد: آمریکا بدون هیچ گونه مذاکره و نظرخواهی از طرف فلسطینی تلاش دارد تا این طرح را بر فلسطینی ها تحمیل کند.

وی همچنین به موضوع روند استیضاح رییس جمهور آمریکا و بهره برداری های انتخاباتی وی از موضوع معامله قرن نیز اشاره کرد و گفت: ترامپ می خواهد نگاه ها را به سوی این موضوع منحرف کند تا مقدار زیادی از فشار روند استیضاح بکاهد هرچند ترکیب مجلس سنای آمریکا (اکثریت جمهوریخواه) به نحوی است که برکناری ترامپ بعید به نظر می رسد.

معامله قرن زمینه ای برای جنگ آخرالزمانی

اسماعیل شفیعی سروستانی پژوهشگر حوزه مهدویت، اما از منظر ایدئولوژیک به ارتباط رونمایی از معامله قرن با انتخابات آمریکا و استیضاح ترامپ و فشار بسیار زیاد بر روی رییس جمهوری آمریکا اشاره می کند . او معتقد است: چون ترامپ با سرمایه ها و حمایت های بزرگ یهودیان، رییس جمهوری آمریکا شده است باید به نوعی دین خود را ادا کند. مخصوصا در ماجرای انتخاب او (به عنوان رییس جمهور آمریکا) شلدون ادلسون میلیاردر معروف صهیونیست از ترامپ حمایت می کرد و ترامپ قول داده بود تا امتیازات زیادی را برای رژیم اشغالگر قدس از جمله انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم (قدس) تدارک ببیند.

اسماعیل شفیعی سروستانی پژوهشگر حوزه مهدویت

آمریکا اردیبهشت ماه سال گذشته سفارت خود را رسما از تل آویو به قدس انتقال داد و قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت که این اقدام با موجی از خشم کشورهای مسلمان و عربی روبرو شد.

رژیم صهیونیستی در جنگ سال ۱۹۶۷ با اعراب بخش عمده ای از قدس را به اشغال خود در آورد و اکنون در جزئیات افشا شده در معامله قرن شاهد هستیم که حاکمیت کل این شهر به دست صهیونیست ها سپرده می شود.

شفیعی معتقد است که حمایت ایالات متحده آمریکا و انگلیس که دیدگاه صهیونیسم مسیحی دارند از رژیم اشغالگر قدس به جای جنبه سیاسی و اقتصادی بیشتر جنبه ایدئولوژیک دارد. به گفته او، مسیحیت صهیونیسم وجهه کلامی و الهیاتی به ایده صهیونیسم داده است و شامل حمایت از اسرائیلی ها و زمینه سازی برای ظهور مسیح است.   

سارا سندرز سخنگوی وقت کاخ سفید در ژانویه ۲۰۱۹ به تلویزیون مسیحی اوانجلیست سی بی ان در اظهار نظر عجیبی گفته بود که ترامپ به خواست خدا رییس جمهوری آمریکا شده است.

شفیعی افزود: "جمعیت بزرگی به نام اوانجلیست ها که صاحبان بیشترین و بزرگترین کلیساها در ایالات متحده آمریکا هستند از طریق هزاران رسانه و مبلغ تبلیغ تشکیل دولت اسرائیلی در فلسطین را می کنند. آنها تاسیس دولت بزرگ اسرائیلی را زمینه ساز و پیش نیاز ظهور مسیح و آخرالزمان تعریف می کنند.

این پژوهشگر حوزه مهدویت از علائم آخرالزمان و فراهم کردن زمینه ظهور مسیح از دیدگاه صهیونیسم به تخریب مسجدالاقصی و ساخت یک معبد توسط صهیونیست ها به جای آن اشاره کرد. مدت طولانی است که نیروهای نظامی صهیونیست با حضور گسترده نمازگزاران فلسطینی در صحن مسجدالاقصی مقابله می کنند و به نحوی حضور آنها در بخش هایی از این مجموعه را محدود کرده اند.

شفیعی معامله قرن را یک مرحله پیش از تاسیس "دولت جهانی" از دیدگاه صهیونیسم مطرح کرد و ادامه داد: تا اینجا یهودیت و مسیحیت صهیونیستی چند گام بزرگ را برداشته اند اول اینکه یهودیان را به سرزمین های اشغالی منتقل و دولت اسرائیلی را تشکیل داده اما هنوز بیت المقدس کامل در اختیار آنها قرار نگرفته است.

سال گذشته گزارش هایی در مورد احداث جاده ای با عنوان "جاده آپارتاید" در حوالی شهر قدس منتشر شد. این جاده به دو قسمت تقسیم می شود که یک قسمت آن دسترسی به شهر قدس ندارد. طراحی آن به صورتی است که محدود به بخش شرقی و جنوبی این شهر می شود و برای خودروهای فلسطینی ها در نظر گرفته شده که اجازه ورود به قدس را ندارند.

پارلمان رژیم صهیونیستی همچنین سال ۲۰۱۸ با تصویب قانون نژادپرستانه و جنجالی دولت- ملت یهود موجب شدند تا فلسطینی ها جزو شهروندان درجه دو در سرزمین های اشغالی باشند.

شفیعی همچنین اعتقاد دارد: از این پس با معامله قرن مرحله جدیدی آغاز می شود که در این مرحله بیت المقدس به تصرف کامل صهیونیست ها در می آید و می توانند معبد سلیمان در دیدگاه مسیحیت صهیونیسم را نیز بسازند. همچنین شیطان پرستان می توانند در آنجا متمرکز شوند و بتوانند طی یک جنگ بزرگ و فراگیر خودشان را از دست مسلمانان خارج کرده و زمینه دولت جهانی را به وجود آورند.

شفیعی همچنین در مورد حمایت اوانجلیست های افراطی از جریان صهیونیسم گفت: از سال ۱۹۶۷ آرام آرام هواداران این ایدئولوژی (صهیونیسم) و مبلغان بزرگ از مسیر فعالیت های تبلیغاتی وارد عرصه سیاسی شدند. از زمان رییس جمهوری جیمی کارتر به بعد کاخ سفید را اشغال کردند و روسای جمهور آمریکا از این پس خواه ناخواه عامل اجرای مرحله به مرحله این قضیه هستند.

وی ادامه داد: در این مرحله ترامپ را باید به عنوان یکی از متعهدانی شناخت که بر حسب این ایدئولوژی می رود تا زمینه تثبیت دولت بزرگ اسرائیلی و حذف مخالفان را موجب شود و مقدمات جنگ بزرگ آرماگدون (آخرالزمانی) را فراهم کند. راز یکی از مباحث اصلی و پافشاری ترامپ علیه ایران و شیعیان و دامن زدن به جنگ علیه مسلمانان و مستضعفان این است که می خواهد بر اثر فشار مبلغان بزرگ انجیلی آمریکا و قولی که به صهیونیست ها داده جنگ آرماگدون را راه اندازی کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =