۸ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۸:۱۱
کد خبرنگار: 1452
کد خبر: 83649839
۰ نفر

برچسب‌ها

تاریک‌دره، اسکی در بن بست اختلاف‌ها

همدان- ایرنا- پیست اسکی تاریک‌دره همدان جزو پیست‌های بین‌المللی کشور بشمار می‌رود که با اعتراض اسکی‌بازان مبنی بر مسدود شدن مسیر تردد مواجه است؛ چالشی که ریشه‌های آن را می‌توان در اختلاف نظر مسوولان جست وجو کرد.

برند بودن منطقه تاریک دره به عنوان بهشت گمشده ایران زمین و قرار گرفتن در لیست پیست های بین المللی کشور در شرایطی است که از حداقل امکانات دسترسی برخوردار نیست و مسیر تردد به این مجموعه طی ۲ ماه اخیر به دلیل بارش ها همواره مسدود بوده است.

 این در حالیست که نزدیکی پیست اسکی تاریک‌دره از مرکز شهر و آسفالت بودن مسیر دسترسی باعث شده تا منحصربه فردترین پیست کشور نیز لقب بگیرد؛ پیستی بین المللی که فقط ۱۰ کیلومتر از مرکز شهر همدان فاصله دارد و در اواخر هفته جاری نیز برای چندمین بار از آغاز فصل سرما، شاهد برف قابل توجهی خواهد بود.

هم اکنون تعطیلی مسیر پیست تاریکدره باعث شده تا اسکی بازان امکان تردد را نداشته باشند و حتی برخی اسکی بازان به صورت خودجوش و از طریق ارتفاعات راهی پیست می شوند.

پیست طلایی ایران زمین

پیست اسکی تاریک دره همدان از معدود پیست های بین المللی کشور به شمار می رود که حتی برخی ها زمان استفاده از آن را بهتر از پیست های مطرح تهران و البرز ارزیابی می کنند.

پیست اسکی تاریک دره با یک هزار و ۶۰۰ متر طول قابلیت برگزاری مسابقات اسکی روی چمن و برف را در تمام فصول سال دارد و تله ‌سی‌یژ این مجموعه با ۱۰۰ صندلی و یک هزار و ۶۰۰ متر طول خط فعال شده و با راه‌اندازی این دستگاه وسعت پیست به ۵۰ هکتار رسیده است.

این پیست در دهه ۸۰ طی بازدید ناظران فدراسیون جهانی اسکی در فهرست پیست های بین المللی کشورمان قرار گرفت؛ فرصتی طلایی که بر لزوم برنامه ریزی و سرمایه گذاری برای بهره مندی از این ظرفیت می افزاید.

پیست اسکی تاریک دره با یک هزار و ۶۰۰ متر طول قابلیت برگزاری مسابقات اسکی روی چمن و برف را در تمام فصول سال دارد و تله ‌سی‌یژ این مجموعه با ۱۰۰ صندلی و یک هزار و ۶۰۰ متر طول خط فعال شده و با راه‌اندازی این دستگاه وسعت پیست به ۵۰ هکتار رسیده است.

نزدیکی تهران به همدان و قرار گرفتن موقعیت جغرافیایی پیست تاریک دره در نزدیک ترین مسیر تردد تا مرکز شهر همدان باعث شده تا اسکی بازان شرایط آن را ایده آل بدانند.

اما با وجود برخورداری از این امتیازها، مسیر منتهی به پیست تاریک دره جاده ای محلی است و این امر به دغدغه ای برای اسکی بازان جهت بهره برداری از پیست تبدیل شده است.

سالهاست که همزمان با فصل بارش برف در همدان به ویژه در دامنه های الوند و در مسیر گنج نامه، ابتکار همیشگی راهداران مسدود کردن مسیر پیست تاریک دره است.

پیست فعال، اسکی تعطیل!

برخی اسکی سواران به دلیل مسدود بودن مسیر دسترسی، به صورت خودجوش و با تحمل سختی و مشقت و عبور از مسیرهای فرعی به پیست بین المللی تاریک دره عزیمت می کنند و این شرایط خطرساز است.

رییس هیات اسکی همدان در این باره می گوید: پیست تاریک دره هیچ مشکلی ندارد و تمام زیرساخت های لازم برای فعالیت اسکی بازان مهیا است اما به دلیل مسدود بودن جاده، اسکی در پیست تعطیل شده است.

مهدی کرمی افزود: پیست اسکی تاریک دره از اواخر آذرماه امسال آماده سازی شده اما از همان زمان تاکنون مسیر آن تعطیل است.

وی اضافه کرد: با این حال برخی اسکی سواران به دلیل مسدود بودن مسیر دسترسی، به صورت خودجوش و با تحمل سختی و مشقت و عبور از مسیرهای فرعی به پیست بین المللی تاریک دره عزیمت می کنند و این شرایط خطرساز است.

کرمی بیان کرد: ماه ها از پیگیری های هیات اسکی مبنی بر بازگشایی مسیر پیست سپری می شود و اختلاف نظرها کار به جایی نبرده است.

وی اظهار داشت: تاریکدره همدان یکی از مهمترین پیست های کشور به شمار می رود و بارها سیدعبدی افتخاری رییس فدراسیون نیز امسال از پیست بازدید داشته است.

تفاهم‌نامه اداره راه یکطرفه است

رییس هیات اسکی همدان با اشاره به تفاهم نامه ای با اداره راه و شهرسازی در زمینه مسیر دسترسی، مدعی شد که این تفاهم نامه یکطرفه است و نباید منعقد شود.

کرمی افزود: در این تفاهم نامه عنوان شده که باید ۲۵ میلیون تومان بابت هزینه تامین ماشین آلات سنگین برای بازگشایی مسیر پرداخت شود.

وی اضافه کرد: این هزینه برای سه ماه منظور شده و از بهمن ماه جاری شروع و تا فروردین ماه سال آینده خواهد بود.

کرمی بیان کرد: افزون بر این از ما خواسته شده تا هزینه سوخت خودروهای برف روبی را نیز پرداخت کنیم.

رییس هیات اسکی همدان اضافه کرد: مسیر پیست تاکنون بازگشایی نشده و اسکی بازان از این وضعیت ناراضی هستند.

وی خواستار چاره اندیشی مسوولان در ایمن سازی این جاده شد و افزود: دغدغه اصلی اسکی بازان و سایر شهروندان طبیعت دوست، بسته شدن این مسیر است.

بازگشایی پیست شاید امروز!

مدیرکل ورزش و جوانان همدان نیز گفت: اختلاف نظرها با اداره راهداری در حل مسیر پیست تاریکدره برطرف شده و قرار است از امروز /سه شنبه/ مسیر پیست بازگشایی شود.

محسن جهانشیر افزود: پیست اسکی مهمترین مناطق گردشگری استان به شمار می رود و ظرفیت بسیار خوبی را ایجاد کرده که در کشور بی نظیر است.

مدیرکل ورزش و جوانان همدانگفت: اداره راهداری همدان با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی پیست تارک دره را بازگشایی می کند و تامین هزینه ها تا پایان فروردین ماه سال آینده برعهده ما است.

وی اضافه کرد: نزدیکی به مرکز شهر، آسفالت بودن مسیر دسترسی و فعال سازی پیست مبتدی از ویژگی های این پیست بین المللی است.

جهانشیر اضافه کرد: با هماهنگی صورت گرفته با محمود عراقی معاون عمرانی استاندار و اداره راه و شهرسازی مقرر شد این مسیر از امروز بازگشایی شود.

مدیرکل ورزش و جوانان همدان خاطرنشان کرد: اداره راهداری با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی این پیست را بازگشایی می کند و تامین هزینه ها تا پایان فروردین ماه سال آینده برعهده ما است.

وی خاطرنشان کرد: در راستای معرفی هرچه بهتر امکانات منحصر به فرد این پیست قرار است یازدهم و هجدهم ماه جاری و در گرامیداشت دهه مبارک فجر، ۲ جشنواره عمومی نیز برگزار کنیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =