دومین ایستگاه سنجش کیفیت هوای خراسان شمالی آماده بهره‌برداری شد 

بجنورد- ایرنا- سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: دومین ایستگاه سنجش کیفیت هوای استان در شهرستان جاجرم ایجاد شده که همزمان با دهه فجر، به بهره‌برداری می‌رسد.

مهدی اله پور روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برای راه اندازی ایستگاه سنجش کیفیت هوا در جاجرم ۶ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است و پایش میزان ریزگردها و گرد و غبار در هوا میسر می شود.

وی تصریح کرد: معضل غلظت آلاینده ها در هوا، به علت وجود گرد و غبار و یا آلودگی ناشی از سوخت‌های فسیلی، در شهرهای استان وجود دارد اما کیفیت هوای این استان، تنها در یک نقطه از شهر بجنورد پایش می شود.

سرپرست اداره‌کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: بیش از ۱۵ هزار هکتار کانون و گرد و غبار در خراسان شمالی شناسایی شده است که در معرض فرسایش بادی است.

وی با بیان اینکه شدت آلودگی و غلظت گرد و غبار در این کانون ها کم و متوسط است، افزود: تنها کانون گرد و غبار با شدت متوسط در منطقه میاندشت شهرستان جاجرم است که بیش از پنج هزار هکتار وسعت دارد.

اله پور افزود: این کانون، بر بخش هایی از شهرستان های جاجرم و اسفراین تاثیر می گذارد.

وی خاطرنشان کرد: شناسایی کانون های گرد و غبار در میاندشت، نتیجه مطالعاتی است که در سطح ملی و در ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار کشور انجام شده است.  

سرپرست اداره‌کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی افزود: کانون های گرد و غبار با شدت کم نیز در منطقه میاندشت شهرستان جاجرم شناسایی شده که بیش از ۱۰ هزار هکتار وسعت دارند.

هوای بجنورد، مرکز خراسان شمالی روزهای ابتدای دی ماه جاری، در برخی ساعات برای گروه های حساس در وضعیت ناسالم قرار گرفت.  

مسوولان اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی پیش از این گفته بودند،  برای سنجش کیفیت هوای استان، مرکز هر شهرستان نیاز به یک ایستگاه سنجش دارد و در بجنورد هم نیاز است تا ۲ ایستگاه دیگر راه اندازی شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =