سراب برای دومین روز متوالی سردترین شهر کشور شد

تبریز - ایرنا - رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: در ۲۴ ساعت گذشته سراب با دمای ۲۴ درجه سانتی گراد زیر صفر برای دومین روز متوالی سردترین شهر استان و کشور شد.

محمد امیدفر، روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: گرمترین شهرهای کشور راسک و زرآباد با ۲۴.۶ درجه و گرمترین شهر استان نیز کلیبر با ۱۰ درجه سانتی گراد بالای صفر است.

وی اظهار داشت: دمای تبریز در ۲۴ ساعت گذشته در گرمترین زمان به منفی ۲ درجه و در سردترین زمان به ۱۱ درجه زیر صفر رسید و دمای کنونی آن ۷ درجه زیر صفر بوده که نسبت به روز گذشته در همین ساعت ( ۱۰ و ۱۵ دقیقه) ۳ درجه گرمتر شده است.

رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: براساس بررسی آخرین نقشه‌های هواشناسی تا روز چهارشنبه جوی پایدار در استان حاکم بوده و موجب افزایش آلاینده های جوی در شهرهای بزرگ و صنعتی می شود.

امیدفر، با بیان اینکه سردی هوای استان تا فردا تداوم خواهد داشت، ادامه داد: روز چهارشنبه گذر امواج تراز میانی جو موجب ابرناکی، وزش باد و در برخی نواحی احتمال بارش‌های خفیف و پراکنده برف و افزایش نسبی دما می شود.

آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

اخبار مرتبط

  • سراب سردترین شهر کشور

    سراب سردترین شهر کشور

    تبریز - ایرنا - رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: در ۲۴ ساعت گذشته سراب…

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =