موج سرما در آذربایجان‌غربی تا چهارشنبه ادامه دارد

مهاباد- ایرنا- رییس اداره هواشناسی مهاباد گفت: موج سرما و کاهش دمای هوا در آذربایجان‌غربی که از اوایل هفته جاری آغاز شده تا روز چهارشنبه هفته جاری ادامه دارد.

اردلان محمدپور روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بررسی نقشه‌های هواشناسی نشان می‌دهد که از روز چهارشنبه به تدریج دمای هوا در آذربایجان‌غربی افزایش نسبی یافته و از سوز سرمای هوا کاسته می‌شود.

وی افزود: طی شبانه‌روز گذشته اشنویه با دمای منفی ۱۷ درجه سانتی‌گراد سردترین شهر استان بود و در این مدت حداقل دمای هوای نقده ۱۶ درجه، چالدران ۱۵ درجه، مهاباد ۱۴ درجه و ارومیه ۱۲ درجه سانتی‌گراد زیرصفر ثبت شد.

وی اضافه کرد: در شبانه روز گذشته بین شهرستان‌های آذربایجان‌غربی، پلدشت با حداکثر دمای هوای پنج درجه سانتی‌گراد گرم‌ترین شهر استان بود و در این مدت دمای ارومیه بین منفی ۱۲ تا صفر درجه سانتی‌گراد و دمای مهاباد نیز بین منفی ۱۴ تا یک درجه سانتی‌گراد در نوسان بود.

وی پیش‌بینی کرد تا پایان هفته جوی پایدار در منطقه مستقر خواهد شد و دمای هوای شبانه در بیشتر مناطق استان به کمتر از صفر درجه سانتی‌گراد کاهش می‌یابد.

پس از بارش برف و کولاک شدید اوایل هفته جاری دمای هوا در بسیاری از مناطق آذربایجان‌غربی کاهش ۶ تا هفت درجه سانتی‌گراد پیدا کرده است و سازمان جهادکشاورزی استان از کشاورزان و دامداران خواست تا تدابیر لازم را در راستای تامین سوخت و گرمای مورد نیاز واحدهای خود اعمال کنند.

اداره کل هواشناسی آذربایجان‌غربی دارای ۱۸ ایستگاه هواشناسی اصلی و تکمیلی و بیش از ۱۲۰ ایستگاه باران‌سنجی و اقلیم‌شناسی است که از ایستگاه‌های هواشناسی استان، ۹ ایستگاه اصلی (سینوبتیک) و ۹ ایستگاه هم تکمیلی هستند.

آذربایجان‌غربی از استان‌های شمال‌غربی کشور است که در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده و میانگین بارندگی سالانه در این استان در حدود ۳۴۰ میلی‌متر است که بارش‌ها از آبان‌ماه شروع می‌شود و تا اوایل خرداد هر سال ادامه می‌یابد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =