شهرداری میبد آماده همکاری با برگزارکنندگان جشنواره چله قصه هاست

یزد - ایرنا - شهردار میبد از آمادگی این مجموعه برای همکاری با فعالیت‌های فرهنگی خبر داد و گفت : اتوبوس فرهنگی این شهر مفروش به زیلو و مجهز به قفسه کتاب است، در اختیار قصه‌گویان دومین جشنواره قصه‌گویی « چله قصه‌ها» گذاشته می شود.

علیرضا نقوی روز یکشنبه در نشستی که با حضور مسوولان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان یزد و شهرستان میبد برگزار شد، افزود: شهرداری آمادگی همکاری با برگزار کنندگان جشنواره را دارد، چنین فعالیت هایی نتیجه خوبی هم دارد و هرگونه حمایت در این ارتباط به نوعی سرمایه‌گذاری است ، هزینه نیست.

وی ادامه داد:  آموزه‌های شهروندی برگرفته از آداب و سبک زندگی است و با زبان هنر و قصه و داستان می‌توان زندگی درست را به مردم آموزش داد.

نقوی یادآور شد: با توجه به اینکه میبد به دلیل ساختار صنعتی شهری مهاجرپذیر است، تلاش در جهت زنده نگه داشتن فرهنگ و هویت شهر ضروری است.

وی در ادامه به تغییر نگاه ها انسان ها به شهر انسان محور به جای « بتن محور» اشاره کرد و گفت : همه ما همیشه از توسعه پایدار می گوییم باید توجه داشته باشیم این توسعه با حفظ شاخص های انسانی و محیط زیست باشد.

شهردار میبد گفت: جشنواره قصه گویی که ما را به گذشته می‌برد و حفظ فرهنگ قدیمی را در خود دارد نیز مصداق‌ توسعه پایدار است.

همچنین مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان یزد با ارائه توضیحاتی در باره چگونگی برگزاری جشنواره یادشده گفت : مقوله قصه گویی قدمتی ۲۱ ساله در کانون دارد و جشنواره قصه گویی مدتهاست که برگزار می‌شود.

سیدحسین پیغمبری افزود: جشنواره ملی و بین المللی به تربیت و تکنیک‌های قصه‌گویی قصه گویان می پردازد اما این جشنواره با گردآوری قصه‌های بومی و محلی و فراهم کردن مکملی خوب برای ماندگاری فرهنگ ، مشاهیر و معاریف ،ضرب المثل‌ها،  خرده فرهنگ‌ها و... تولید  محتوا را دنبال می‌کند.

وی ادامه داد : اولین جشنواره با دریافت ۶۰ قصه که ۴۰ قصه توانست به جشنواره  راه یابد در شهرستان تفت برگزار شد.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان یزد زمان برگزاری جشنواره را ۱۹ الی ۲۱ بهمن ماه ذکر کرد و اظهار داشت: این جشنواره فرآیندی تعریف شده دارد به گونه‌ای که قصه‌های جمع آوری شده توسط قصه گو تمرین و در جشنواره اجرا می‌شود و بدون انتخاب نفرهای برتر قصه گویان و با معرفی سه نفر از بین قصه گویان هم‌سطح  پروسه با همکاری اداره هایی که مایل به همکاری باشند در مکان‌های گوناگون اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: قصه گویان در مدت ۱۰ ماه در مناطق مختلف و در مدارس و بین تشکل‌های گوناگون دانش آموزی ، کانون‌های تربیتی ، فرهنگی و... به قصه گویی می‌پردازند و هرچه قصه گو مکانی دورتری را برگزیند، امتیاز بیشتری را به دست می‌آورد.

پیغمبری افزود: تعداد اجراها ، مخاطبان ،روز و تاریخ قصه گویی در فرم درج و بعد از تایید و امتیاز دهی جوایز در سال بعد و در جشنواره‌ای که برگزار می‌شود اهدا خواهد شد.

به گفته وی تا به حال حدود ۲۵۰ قصه به دبیرخانه دومین جشنواره قصه‌گویی(چله قصه‌ها)  رسیده‌ است.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ۱۸ مرکز ثابت ، چهار مرکز سیار ، یک مرکز پستی ، یک مرکز مکاتبه ای و بیش از ۲ هزار قصه‌گو در سطح استان یزد دارد.

مرکز شهرستان ۱۰۵هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد مرکز این استان قرار دارد.   

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =