مهار بیکاری کرمانشاه سالیانه ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری می‌خواهد

کرمانشاه- ایرنا- استاندار کرمانشاه با بیان اینکه باید تا حدودی به سمت فدرالی شدن اقتصادی استان‌ها پیش برویم؛ افزود: اختیار بانک‌ها و مدیران باید افزایش یابد چرا که نرخ بیکاری ما بالاست و با این وضعیت لازم است سالیانه ۱۰ هزار میلیارد تومان اعتبار به استان تزریق شود تا در سال ۱۴۰۰ به میانگین نرخ بیکاری کشور برسیم.

هوشنگ بازوند روز یکشنبه در نشست کارگروه صنعت و معدن در استانداری، حضور نعمت الله شهبازی مدیرکل دفتر سرمایه گذاری و تامین مالی وزارت صنعت، معدن و تجارت را فرصت خوبی برای صنعتگران استان دانست و گفت: بازار سرمایه کشور از صنعت ما خیلی سهم ندارد چرا که در آن سودی احساس نمی کند، در نتیجه بازار سرمایه به سمت سکه، ارز، زمین و بورس می رود.

به گفته او، همین‌که نمی توانیم بازار سرمایه را در کشور تعیین تکلیف کنیم این باعث گرفتاری‌های اقتصادی ما شده است در نتیجه بانک های ما درگیر طرح های اقتصادی شده اند و آنهایی که تابع سیاست حکومت است در تامین مالی طرح های اقتصادی تمکین می کنند و برخی که ادعا دارند مستقلند به استان‌ها اختیار نمی دهند.

بازوند تاکید کرد که از مدیران بانک های استان در مجموع رضایت دارد و به خصوص در زمان زلزله به خوبی پای کار بوده اند.

 او بروکراسی اداری بین مرکز و استان را سخت دانست و گفت: در طرح های ۱۰ میلیاردی می گویند کارشناسان استان که در میدان کار هستند قادر به تصمیم گیری نیستند اما خودشان که در ساختمان شیشه ای شان نشسته اند می توانند کار را انجام بدهند.

وی ضمن انتقاد از رویه وزارت صمت بیان داشت: چرا بعد از ۶ ماه تلاش به یک صنعتگر جواب رد می دهند در حالی که همان اوایل کار هم می توانند این جواب را بدهند.

بازوند، خواستار تسهیل ارتباط بانک ها با مرکز شد و گفت: این که الان وجود دارد تسهیل نیست بلکه مشکل است و تعریف سختی حکمفرماست.

استاندار کرمانشاه ادامه داد: متاسفانه بانک های مرکز زیر بار مصوبات ستاد رفع موانع تولید استان نمی روند و همین‌ که کار انجام نمی دهند یعنی عملا دارند مصوبات ما را وتو می کنند.

او نرخ بیکاری استان را دارای سیر نزولی دانست و گفت: با اینکه روند جذب سرمایه گذاری و مشارکت خوب است اما تولید کننده نیز تحملی دارد و بعد خسته می شود.