۶ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۲۷
کد خبرنگار: 1323
کد خبر: 83649108
۰ نفر

برچسب‌ها

دانشجویان ایرانی، قربانی سیاست‌های خصمانه آمریکا

تهران - ایرنا - نیویورک تایمز روز شنبه در گزارشی با اشاره به اخراج دانشجویان ایرانی توسط دولت آمریکا با وجود داشتن روادید، آنان را قربانی سیاست‌های خصمانه آمریکا علیه ایران دانست.

نیویورک تایمز در گزارشی به قلم "کالب همپتون" و "‌کیتلین دیکرسون"‌ نوشت: از ماه اوت تاکنون تعداد ۱۶ دانشجوی ایرانی به ایران بازگردانده شده اند.

«یک اطاق کوچک، بازجویی های چندین ساعته، همه و همه ماجرایی است که برای دانشجویان ایرانی که ماهها تلاش کرده و پذیرش دانشگاههای معتبر آمریکایی را دریافت کرده اند و اکنون پس از ساعت ها پرواز وارد خاک آمریکا شده اما در بدو ورود به فرودگاه های آمریکا، رفتارهای نامناسبی را دیده اند.»

نیویورک تایمز افزود: ماهها تلاش برای ادامه تحصیل ... و این سرنوشت همه دانشجویان ایرانی است که برای تحصیل در شماری از معتبرترین دانشگاههای جهان راهی آمریکا می شوند و در بدو ورود به خاک این کشور با چنین صحنه های توهین آمیزی روبرو می شوند.

«این جوانان ایرانی بعد از ماهها پشت سر گذاردن مراحل مقدماتی و گذراندن موفقیت آمیز آزمون های سخت و فرساینده ورودی اخذ پذیرش تحصیل در این دانشگاهها و متعاقبا اخذ ویزای آمریکا، هنگامی که قدم به خاک آمریکا می گذارند، چنین موقعیت تلخی را در بدو ورود تجربه می کنند.»

گزارش در ادامه تاکید می کند: زمانی که دانشجویان ایرانی وارد فرودگاه آمریکا می شوند افسران "اداره گمرکات و حفاظت مرزی" از آنها بازجویی می کنند و سپس به خانه بازگردانده می شوند. برخی از این دانشجویان حتی حق ندارند تا پنج سال دیگر مجددا"  برای اخذ ویزا اقدام کنند.

«در اغلب موارد به دانشجو اعلام نمی شود که به چه علت "غیرقابل پذیرش" هستند. این عبارت "غیرقابل پذیرش" “inadmissible” برچسبی است که در غالب موارد به دانشجوی ایرانی وارد شده به خاک آمریکا اطلاق می شود.»

اداره گمرکات و حفاظت مرزی آمریکا در توجیه اقدام خود می گوید که به دلائل متعدد دانشجویان ایرانی ورودی به خاک آمریکا را "غیرقابل پذیرش" معرفی می کند. از جمله این دلائل مسائل بهداشتی، سوابق کیفری، و دغدغه های امنیتی است.

این اداره مدعی شد:"در همه موارد فرد متقاضی باید اثبات کند که شرایط احراز ورود را دارد".

در چند ماه گذشته گزارش‌های متعددی از بازداشت و بازگرداندن دانشجویان ایرانی در فرودگاه های آمریکا منتشر شده است.

در مهرماه امسال اعلام شد آمریکا از ورود ۱۲ دانشجوی ایرانی جلوگیری کرده است در حالی که همه آنها روادید نیز داشته‌اند. در آن زمان روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نوشت: دستکم ۱۲ دانشجوی ایرانی که قرار بود برنامه های تحصیلات تکمیلی خود را در رشته های مهندسی و علوم کامپیوتر در سال تحصیلی جدید آغار کنند، روادید آنان به طور ناگهانی لغو و از پرواز آنها به آمریکا ممانعت شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =