استاندار: تهران از نظر دریافت تسهیلات صندوق کار آفرینی امید در رتبه آخر است

تهران-ایرنا- استاندار تهران با بیان اینکه صندوق کار آفرینی امید در پرداخت تسهیلات به طرح‌های اشتغالزایی در رتبه آخر قرار دارد، گفت: از چهار بانک عامل تقاضا دارم با توجه به ویژه بودن جامعه هدف نهادهای حمایتی تسهیلات در نظر گرفته شده برای طرح‌ها باید به صورت صددرصد تخصیص یابد.

انوشیروان محسنی بندپی روز یکشنبه در بیست و چهارمین جلسه کارگروه اشتغال و رفع موانع تولید که در استانداری تهران برگزار شد، افزود: تهران باید در زمینه اشتغالزایی اول شود چراکه روسای موفق بانک‌ها که در استان‌های دیگر عملکرد خوبی داشتند به تهران منتقل شدند.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط ویژه اشتغال در استان تهران امیدواریم تا پایان سال خبرهای خوشی را از بانک‌های کشاورزی، توسعه تعاون، پست بانک و صندوق کارآفرینی امید در این زمینه داشته باشیم.

محسنی‌بندپی تصریح کرد: در شرایط اقتصادی فعلی که مجلس و دولت اعتباری را برای اشتغالزایی نهادهای حمایتی در نظر گرفته است بانک ها اعتبار برخی از بخش های دیگر را کاهش و به عنوان تسهیلات به طرح های اشتغال این نهادها اختصاص دهند.

استاندار تهران گفت: در سر فصل های بودجه برای سازمان بهزیستی ۷۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شد اما با توجه به نظر بانک ها که این میزان اعتبار زیاد است، ۵۴ میلیارد تومان برای تسهیلات اشتغالزایی نهادهای حمایتی تکلیف شد اما تاکنون اختصاص این میزان نیز تحقق نیافته است.

محسنی‌ بندپی با بیان اینکه سال گذشته ۹۰ درصد از اعتبار در نظر گرفته شده برای کمیته امداد امام خمینی (ره) اختصاص یافت اما امسال از اعتبار در نظر گرفته شده تنها ۳۰ درصد آن تخصیص داده شده است، تصریح کرد: اگر کمیته امداد امام خمینی (ره) میزان اعتبار در نظر گرفته شده را بگیرد و در بانک خاصی پس انداز کنند زودتر می‌تواند به اهداف در نظر گرفته شده دست یابد.

وی ادامه داد: پیگیری های این جلسات باعث شد وزارت کار تعاون و رفاه اجتماعی در ارزیابی خود تجدید نظر کنند و به سمت مباحث علمی و کارشناسی برود.

اختصاص ۳۰ درصد تسهیلات به نهادهای حمایتی
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری تهران نیز در حاشیه این جلسه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تاکنون ۳۰ تا ۳۵ درصد از تسهیلات اشتغالزایی به نهادهای حمایتی اختصاص یافته است، گفت: مقرر شده بانک‌ها تا قبل از اتمام سال تلاش خود را مضاعف کنند تا میزان تخصیص تسهیلات به این نهادها به ۷۰ درصد برسد.

محمد امامی امین افزود: در حوزه روستایی و زنان سرپرست خانواده نیز از سوی دولت تسهیلات کم بهره ای در نظر گرفته شد اما متاسفانه امسال اعتبارهای در نظر گرفته شده برای این بخش در حوزه استان تهران قابل توجه نبود.

وی ادامه داد: در حوزه اشتغالزایی روستایی و زنان سرپرست خانوار با کمترین تسهیلات می توان فرصت های شغلی خوبی را ایجاد کرد اما مشکلاتی از سوی متقاضیان نظیر بروکراسی اداری و نداشتن تضامین لازم وجود دارد که مانع ارائه تسهیلات از سوی بانک ها شده است.

امامی امین با بیان اینکه از دولت خواستار افزایش اعتبار برای طرح های اشتغالزایی هستیم، تصریح کرد: در جلسه های قبل از سوی بانک ها به استاندار قول مساعد داده شد تا اعتبارات لازم برای اشتغالزایی تامین شود، به موازات اعتباراتی که در حوزه شهری اعطا می شود در حوزه روستایی نیز به همان میزان کار پیگیری می شود. 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری تهران گفت: اوضاع اشتغال در حوزه روستایی در دو تا سه سال گذشته که جامع هدف دولت بوده خوب و روبه توسعه است.

امامی امین ادامه داد: طرح های اشتغالزایی روستایی را باید در اولویت قرار دهیم، همچنین سهل گیرانه با طرح ها برخورد شود.

وی با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون برای حدود ۹۰ هزار نفر در استان تهران شغل ایجاد شده است افزود: نرخ رشد بیکاری استان از ۱۲.۷ دهم درصد در سال گذشته به ۱۰.۱ دهم درصد و شش ماهه اول امسال کاهش یافته  اما تاکنون آمار شش ماهه دو سال احصا نشده است.

امامی امین اضافه کرد: اگر آب، برق و گاز به شهرک های صنعتی تحویل داده شود نرخ رشد بیکاری استان تک رقمی می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =