۶ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۴۲
کد خبرنگار: 795
کد خبر: 83649059
۰ نفر

برچسب‌ها

اردوغان، سفر دوره ای به 4 کشور آفریقایی را آغاز کرد

تهران - ایرنا - خبرگزاری آناتولی ترکیه روز یکشنبه گزارش داد که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور با ورود به الجزیره پایتخت الجزایر، تور آفریقایی خود به 4 کشور این قاره را آغاز کرد.

براساس این گزارش، اردوغان که قرار است بعد از الجزایر در شمال آفریقا در همسایگی لیبی، به موریتانی، سنگال و مالی در غرب این قاره نیز سفر کند، در بدو ورود به فرودگاه بین المللی هواری بومدین الجزیره مورد استقبال "عبدالقادر بن صالح" رئیس شورای ملی الجزایر قرار گرفت تا با مقامات ارشد این کشور در باره موضوعات مختلف منطقه ای به ویژه بحران لیبی و روابط دوجانبه گفت وگو کند.

وی که برای اولین بار در مقام ریاست جمهوری ترکیه به دعوت عبدالمجید تبون، رئیس جمهوری جدید الجزایر به این کشور سفر کرده، قرار است با رایزنی با او موافقتنامه‌ ای برای تشکیل شورای عالی همکاری‌های ترکیه و الجزایر امضا کند.

رئیس جمهوری ترکیه قبل از ترک آنکارا به مقصد الجزیره در یک کنفرانس خبری در باره سفرش به این قاره، از تمایل زیاد کشورش برای تقویت روابط با الجزایر در عرصه های نظامی، صنایع دفاعی و فرهنگی خبر داد و گفت: در جریان سفر به الجزیره مناسبات دوجانبه و هم موضوعات منطقه ای را مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد.

پیش بینی می شود وی در الجزیره تلاش کند توجه تبون را برای حمایت از فائز السراج، رئیس دولت وفاق ملی لیبی برای نیروهای ارتش شرق آن کشوربه فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر جلب کند.

البته رئیس جمهوری الجزایر از مداخله آشکار ترکیه در کشور همسایه اش لیبی و از این که اردوغان تلاش دارد، پای الجزایر را در باتلاق لیبی بکشاند، به شدت نگران است، چون الجزایر که خود در وضعیت داخلی سختی قرار دارد و پس از ۸ ماه رکود سیاسی، تازه از انتخابات ریاست جمهوری برآمده است، در تلاش است تا از یک طرف مرزهای خود را محفاظت کند و از سوی دیگر، نقش گذشته خود را در رابطه به پرونده‌های منطقه‌یی و بین المللی، به ویژه بحران لیبی، احیا کند.

اردوغان همچنین در ارتباط با ادامه سفرش به موریتانی، سنگال و مالی، ابراز امیدورای کرده بتواند نقش مهمی در تقویت پیوندهای تاریخی ترکیه با کشورهای میزبان که ریشه در قرن 14 میلادی دارد ایفا کند.

رئیس جمهوری ترکیه با اشاره به اینکه طی 15 سال اخیر روابط ترکیه با کشورهای آفریقایی شتاب گرفته است، گفت: به تسریع این روند ادامه می دهیم. برادران آفریقایی مان را به آغوش کشیدیم. امروزه نزدیک به 5 هزار دانشجوی آفریقایی در ترکیه مشغول به تحصیل هستند و می بینیم که کشورهای آفریقایی از جمله کشورهایی هستند که بیش از همه مورد استثمار سازمان تروریستی فتح الله گولن قرار گرفته اند. در سایه تلاش هایمان مدارس فتو در بسیاری از کشورها بسته شد.

انتظار می‌رود در سفر اردوغان به این 4 کشور آفریقایی موافقتنامه‌های دیگری را نیز برای توسعه همکاری‌های دوجانبه امضا کند و در عین حال در الجزایر و سنگال در نشست‌های مشترک بازرگانان کشورهای میزبان شرکت خواهد کرد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =