ظریف چه گفت؟ ترامپ و دلواپسان چه شنیدند

تهران-ایرنا- «حدیث سعدی اگر نشنوی چه چاره کند» شاید اگر در این مصرع واژه ظریف را جایگزین واژه سعدی پرآوازه کنیم، شاید شرح حال این روزهای وزیر امورخارجه کشورمان باشد که فاصله تفسیرها از گفته‌هایش با اصل سخن فرسنگ‌هاست و دلواپسان داخل و جنگ‌طلبان خارج هردو در این تفسیر هم آوا.

روز شنبه ۲۵ ژانویه برابر با پنجم بهمن ماه نشریه آلمانی اشپیگل گفت‌وگویی از «محمدجواد ظریف» وزیرامورخارجه ایران منتشر کرد. گفت‌وگویی که بخش‌های مهم فراوان داشت اما آنچه طی چند ساعت گذشته از آن مورد توجه قرار گرفت تنها بخشی بود که ظریف به حکم دیپلمات بودن خود؛ مفهوم مذاکره با آمریکا را منتفی ندانست. هجمه‌ها به ظریف به ویژه پس از توییت عجیب «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا شدت گرفت و مخالفان و منتقدان او در داخل هم با رییس‌جمهوری آمریکا هم‌نوا شدند و سیل انواع اتهامات و تهمت‌ها به سوی وزیرامورخارجه روان شد.

آنچه ظریف گفت، آنچه تندروها شنیدند

وزیر امورخارجه کشورمان در بخش پایانی این گفت‌وگو در پاسخ به سوال «کریستیانه هوفمان» خبرنگار اشپیگل درباره منتفی بودن مذاکره با آمریکا گفت: «من هرگز این احتمال را منتفی نمی‌دانم که افراد رویکرد خود را تغییر دهند و واقعیات را بپذیرند. برای ما فرقی نمی‌کند که چه کسی در کاخ سفید حضور دارد. آن چه که اهمیت دارد، چگونگی رفتار آنها است. دولت ترامپ می‌تواند گذشته خود را اصلاح کند، تحریم‌ها را بردارد و به میز مذاکره برگردد. ما هنوز در میز مذاکره باقی مانده‌ایم. آنها طرفی هستند که میز مذاکره را ترک کرده است. ایالات متحده، آسیب بزرگی به مردم ایران وارد کرده است. روزی خواهد رسید که آنها باید این آسیب را جبران کنند. ما شکیبایی زیادی داریم.»

این تمام گفته‌های ظریف است که طی شبانه‌روز گذشته از آن با عناوین موهون تفسیر و برداشت صورت گرفته و وزیر امورخارجه متهم به انواع خیانت شده است! هشتک‌های فضای مجازی علیه وزیر امورخارجه از خائن نامیدن او به خون شهید قاسم سلیمانی تا درخواست استیضاح او گسترده است. پس از این هجمه‌ها ظریف در توییتی به شیطنت ترامپ واکنش نشان داد و ضمن انتشار تصویری از متن مصاحبه خود با اشپیگل، نوشت: «برای دونالد ترامپ بهتر است که اظهارات و تصمیمات سیاست خارجی خود را بر اساس واقعیات بنا کند و نه بر اساس عناوین اخبار فاکس نیوز و یا مترجمین فارسی خود. برای آگاهی بهتر، وی می‌تواند متن کامل مصاحبه من با اشپیگل به زبان انگلیسی را بخواند.»

واکنشها به تحریف سخنان ظریف

توهین‌های عجیب نثار شده علیه وزیر امورخارجه، واکنش «علیرضا معزی» معاون اطلاع رسانی دفتر رییس جمهوری را در پی داشت و او در حساب توییتری خود نوشت: «شباهت رفتار ترامپ و دلواپسان شگفت‌آور و نگران کننده است. به قول ظریف اگر عادت به خواندن متن کامل یک مصاحبه ندارند حداقل می‌توانند همان یک پاراگراف مورد بحث از گفت و گو را کمی دقیق‌تر بخوانند.»

میان هجمه‌های توییتری مخالفان فضای مجازی، برخی هم منطق سخنان ظریف را روایت کردند و کاربران عادی فضای مجازی هم به توهین‌های عجیب کاربران فیک و حقیقی واکنش نشان دادند. «محمد جواد جمالی نوبندگانی» نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به ایرنا گفت: «مذاکره در قالب ۱+۵ و مسائل هسته ای، نه فقط حرف ظریف که موضع حاکمیت جمهوری اسلامی ایران بوده است؛ ایراد از بی‌نزاکتی ترامپ است که عرف دیپلماتیک را بلد نیست.»

«آذرمنصوری» قائم مقام حزب اتحاد ملت هم در توییتی نوشت: «به کسانی که بی رحمانه با تحریف سخنان ظریف او را تخریب می کنند و همین را هم بهانه حمله به او قرار دادند، توصیه می‌کنم واقعیت های امروز ایران را ببینید و بدانید که این تاختن برای شما تبدیل به رأی نمی‌شود. دنیا عوض شده است و ‌نمی‌شود با برخی واژه‌ها شوخی کرد. به فردا هم فکر کنید.»

«امیرعلی ابوالفتح» کارشناس مسائل آمریکا هم در حساب توییتری خود نوشت: «ظریف گفته است اگر آمریکا تحریم ها را لغو کند، ایران با آمریکا مذاکره خواهد کرد. این سخن به معنی نادیده گرفتن خون سردار سلیمانی نیست، به معنی تغییر رفتار آمریکا، کنار گذاشتن جنگ اقتصادی علیه مردم ایران و بازگشت به تعهدات بین المللی واشنگتن از جمله برجام است.»

دیاکو حسینی کارشناس مسائل بین الملل هم در این خصوص در توییتر نوشت: «آنهایی باید عبرت بگیرند که به توییت یک روان پریش آمریکایی، بیش از پاسخ های وزیر خارجه میهن‌شان- که احترام جهانی را برانگیخته- اعتماد می کنند. آنها که کلمات قاتل سردار_سلیمانی به وجدشان می آورد و تحقیرشان می کند تا جاییکه  ظریف را سرزنش و تحقیر می کنند. این است معنای  غرب_زدگی.»

گوش‌هایی برای نشنیدن

مخالفان به استناد توییت ترامپ و «نه! مرسی» او به این نتیجه رسیده‌اند که: ۱) ظریف درخواست مذاکره با آمریکا را داده است! ۲) این مذاکره از سوی ترامپ رد شده است. ۳) به استناد به این دو گزاره عزت ایران و خون شهید سلمیانی پایمال شده است. هرچند با خوانش دوباره سخنان ظریف می‌توان کینه‌توزی‌های موجود در کلام منتقدان داخل و خارج را دریافت اما این نوع هجمه‌ها نه ناخواسته که آگاهانه و نه تازه که قدمتی ۷ ساله دارد. از همان روزهایی که حجت الاسلام «حسن روحانی» در مقام نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم از ضرورت گشودن درهای گفت‌وگو با جهان گفت. در همان روزهایی که ایران در پناه برجام به روزهای ثبات بازمی‌گشت اما زیاده‌خواهی تاجر کاخ سفید مانع آن شد.  ادعاهای فوق و نتیجه‌ای که دلواپسان از آن گرفتند با استفاده از سخنان خود ظریف امکان پذیر است.

الف» موضع محمدجواد ظریف در مقام وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی طی هفت سال گذشته موضع نظام بوده و در هر دور مذاکره و هر نوع توافق بر اساس اسناد از مقامات مافوق خود کسب تکلیف کرده است. اگر با «جان کری» یا «کاترین اشتون» دور یک میز نشسته براساس منطق و تصمیم جمعی نظام بوده و رهبری هم بارها از تلاش او در حفظ منافع حمایت کرده است. انکار این نکات نه نقطه منفی در کارنامه ظریف که نشان از کم‌اهمیتی سلسله مراتب اداره کشور دارد و قطعا مورد تایید انکارکنندگان هم نخواهد بود. به همین دلیل است که ظریف در انتهای مصاحبه خود می‌گوید: «ما هنوز در میز مذاکره باقی مانده‌ایم. آنها طرفی هستند که میز مذاکره را ترک کرده اند.»

ب» موضوع مذاکره با آمریکا پس از خروج واشنگتن از تعهد برجام همیشه با شرط و شروط‌های مشخص یعنی بازگشت کاخ سفید به شیوه معقول رابطه با ایران مطرح بوده و خرق عادتی از سوی ظریف انجام نگرفته است. ظریف هم در این مصاحبه به صراحت گفته: «دولت ترامپ می‌تواند گذشته خود را اصلاح کند، تحریم‌ها را بر دارد و به میز مذاکره بر گردد.»

پ» به فعل مصاحبه ظریف دقت کنیم: «ترامپ می‌تواند»؛ ظریف بهتر از همه دلواپسان اطرافش می‌داند که ترامپ در پی مذاکره واقعی با ایران نیست. بنابراین این می‌تواند دقیقا به آینده مبهمی اشاره دارد که عملا در معنای نتوانستن ترامپ است. بنابراین او نه تنها ترامپ را دعوت به مذاکره نمی‌کند بلکه به زبان کنایه ناتوانی او را در بازگشت به مذاکره به رخش می‌کشد.

ج» ظریف دیپلمات است و این اساسی‌ترین نکته‌ای است که بسیاری از مخالفان او در زمان تحلیل سخنانش فراموش می‌کنند، او به حکم دیپلمات بودنش آموخته است که از قطعیت، آرمان‌گرایی و شعارآلودی در هر حوزه‌ای پرهیز کند. ظریف به حکم دیپلمات بودنش نمی‌تواند بیانیه هیجانی برای خبرنگار آلمانی قرائت کند و پس از آن ژست اقتدار بگیرد.

د» بخش‌هایی از همین گفت‌وگوی ظریف با اشپیگل به وضوح نظر او را درباره ترور سردار سلیمانی بیان می‌کند جایی که گفته است: «ترور سردار سلیمانی آغاز پایان قطعی حضور آمریکا در عراق و دیگر نقاط منطقه است.» یا در جای دیگری تاکید کرده است: «پاسخ واقعی (به ترور سردار سلیمانی) از سوی مردم منطقه خواهد بود؛ مردمی که نشان می‌دهند از رفتار آمریکا متنفرند. آمریکایی‌ها می‌بینند شهید سردار سلیمانی، موثرتر و کارآمدتر از سردار سلیمانی خواهد بود.» اینکه با چنین فکت‌های مشخص در مصاحبه ظریف چگونه می‌توان گفته‌های او را در راستای پایمال کردن خون شهید سلیمانی ارزیابی کرد؛ برای افکار عمومی روشن نیست اما برای مهاجمان به او ریشه‌های سیاسی دارد.

ح» ترامپ به مذاکره با ایران نه گفته است؟ حتی مخالفان ظریف هم بارها اذعان کرده‌اند که کشاندن و رساندن ایران به پای میز مذاکره یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین اهداف ترامپ است. در حقیقت از همان ۱۸ اردیبهشت ۹۷ که از برجام خارج شد تنها برای همین هدف تلاش کرده است. گاهی تحریم‌های کمرشکن به اقتصاد ایران تحمیل کرده و گاهی سردار ایران را ترور. همه این زورآزمایی‌هایی حقیقی و مجازی برای گرفتن عکس یادگاری مذاکره با ایران بوده است. با چنین توصیفاتی آیا اگر می‌دانست و مطمئن بود پیشنهاد ظریف مذاکره است، به چنین ترفندی آن را رد می‌کرد. ترامپ کنایه ظریف را دریافت، برای فراموشی آن شیطنت کرد اما نمی‌دانست که در ایران همنوایان او آماده سرایش بقیه شعر شیطنت آمیز او هستند.

خ» عزت ملی این روزها در مفهومی در مبهم‌ترین حالت تاریخی خود است و دایه‌های مهربان‌تر از مادری هم دارد. آنچه در تعریف و حراست از این مفهوم نباید قربانی دعواهای سیاسی شود، آبروی ظریف به عنوان وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی است. حدیث او را نشنیدن و یا شنیدن و بازیچه قرار دادن آن قدرمسلم در حیطه حراست از عزت ملی تعریف نخواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 31
 • نظرات در صف انتشار: 84
 • نظرات غیرقابل انتشار: 6
 • IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  68 9
  یه چیز بدیهی است دو دو تا یعنی چی با یک قمار باز نفهم وارد مذاکره شدن آقای ظریف شما که یک دیپلمات کار کشته هستید دیگه چی بوده که به این عوضیها ندادید
 • عوام الناس IR ۱۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  19 5
  بجای فکت ها می تونید از واژه حقایق استفاده کنید. ولی اگر می خواهید کلاس بگذارید همان فکت ها خوب است
 • IR ۱۸:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  50 5
  مگر رهبری در نماز جمعه نگفت ما از مذاکره ابایی نداریم بجز آمریکا؟ آمریکا چطور می تواند ترور قاسم سلیمانی را جبران کند؟ آقای روحانی میخواهد با قاتل قهرمان این ملت سر یک میز بنشیند؟؟
  • سرباز حضرت آقا IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
   5 0
   باید به آقای ظریف گفت لطفا قبل از مصاحبه به سخنان کامل حضرت آقا در نماز جمعه اخیر گوش کنید
 • آفرین US ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  33 3
  مسخره بازی در نیارین چه مذاکره ای، مذاکراتتون بدبختمون کرده. جنگو شروع کنین یا اینور شیم یا اونور،
 • محمد حقگو IR ۱۹:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  41 4
  «ما از مذاکره هم ابائی نداریم؛ البتّه نه با آمریکا، با دیگران؛ امّا نه از موضع ضعف، از موضع قوّت،»
 • IR ۱۹:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  44 2
  خواهش میکنیم تفسیر نکنید رهبری چند روز قبل گفتند ما باهمه مذاکره میکنیم غیر از امریکا چرا خودمانرا پیش امریکا ذلیل نشان میدهیم خون شهید سلیمانی هنوز تازه است یادتان رفت گفت ترامپ قمار باز من جلوی تو می ایستم این تذهبون برجام درس نشد ؟ لیبی درس نشد ؟ کوتاه امدن صدام با امریکا درس نیست انکه نوکرشان بود ؟ به خدا خون شهدا یقه شمارا می گیرد
 • سهیل IR ۲۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  35 3
  شما کارخانه توجیه تراشی داردید
 • من IR ۲۰:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  45 1
  اره من دلواپسم...خیلی وقته دلواپسم دیدی که دلواپسیم دلیل داشت...ندیدی همین خنده های ازعمق جان آقای ظریف نه تنها آورده ای برای ایران نداشت بلکه سردارمان را هم ازما گرفت...پس باید دلواپس باشم...کشورم دیگرچه دارد که ظریف بخواهد دو دستی به ترامپ تحویل دهد؟؟؟
  • یاران شهید حاج قاسم سلیمانی IR ۱۸:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
   3 1
   جالب اینکه هر حرف منطقی که زده میشه میگن دلواپسها. بهتر هست موافقان ظریف و دولت حسن روحانی انقدر دقیق و شفاف صحبت کنن که تفسیر و ابهام توش نباشه. وقتی گفته میشه مذاکره با امریکا نه. ظریف خواب تشریف داشت که این جمله رهبر انقلاب را بخوبی بشنوه. خوبه که از فرمایشات رهبر چند روزی بیشتر نگذشته که ظریف اینجوی فراموش کار شده.
 • میثم IR ۲۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  35 5
  مشکل شما این نیست شما درعین کم فهمی فکر می کنید خیلی می فهمید وبا این تفکر کشور را به قهقرا کشانید وهنوز طلبکار هم هستید خدابه شما عقل بده
 • روح الله IR ۲۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  37 1
  موضوع مذاکره در سخنان رهبر معظم انقلاب در نماز جمعه ۲۷ دی ماه هم صریح و روشن بود: مذاکره با آمریکا منتفی است؛ مثل قب بنابراین می‌توان گفت که سخنان آقای ظریف، نظام محاسباتی دشمن درباره پاسخ محکم و قاطع ایران را دچار تردید و در نتیجه آن را گستاخ‌تر می‌کند
 • روح الله IR ۲۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  27 4
  موضوع مذاکره در سخنان رهبر معظم انقلاب در نماز جمعه ۲۷ دی ماه هم صریح و روشن بود: مذاکره با آمریکا منتفی است؛ مثل قبل. بنابراین می‌توان گفت که سخنان آقای ظریف، نظام محاسباتی دشمن درباره پاسخ محکم و قاطع ایران را دچار تردید و در نتیجه آن را گستاخ‌تر می‌کند
 • IR ۲۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  18 2
  ظریف ن مرسی خخخخخ
 • 65 IR ۲۱:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  36 2
  ظاهرا تنها کسایی که تو دنیا منظور ظریف رو فهمیدن شمایید!!! تنها کسایی که فهمیدن منظورش غیر از اونیه که گفته!
 • یاس IR ۲۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  38 1
  ایرنا شرف داشته باش؛ بعد از اربابانت حمایت کن..... غلط کرده طوری برخورد کرده که یک تروریست دلقک به کل ملت ایران توهین کرده.... این نتیجه دیپلماسی پنبه ای شماست اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید
 • هادی IR ۲۱:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  59 1
  ای کاش می گفت من با تروریست ها مذاکره نمی کنم ، ای کاش می گفت حریف شما هستم ، کاش یه کوچولو انقلابی بود . . .. .
 • IR ۲۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  34 1
  اقای ظریف قبول کن بد حرفی زدید
 • محمد IR ۲۱:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  31 2
  اولاً تندرو شما و دولت مورد حمایت شماست که به هیچ یک از خطوط قرمز سیاست خارجی انقلاب اسلامی پایبند نبوده است. ملت بزرگ ایران هنوز عزادار سردارشان هستند و شعار مرگ بر آمریکا سر میدهند اما مثل اینکه آقای ظریف از خواب امریکایی خود بیدار نشده است. آیا از گذشته عبرت نمی گیرید؟ آیا از شکست خوردن برجام عبرت نمی گیرید؟ زین پس هرکس از مذاکره با امریکا سخن بگوید یا احمق است یا خائن.
 • ا IR ۲۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  34 3
  ماله کشی تابلو!!
 • باباش IR ۲۲:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  34 3
  بسیار زیبا با کلمات بازی کرده اید جناب خبرنگار و خبرگزاری محترم ایرنا من از بعضی موضع گیری های جناب آقای ظریف در دوران وزارت خارجه که در حمایت از حق دفاع از خود مردم کشورمان خشنود شده و از بسیاری دیگر از موضعگیری های ایشان ناراحت و شگفت زده شده ام اینکه در دنیا باید دیپلماتیک صحبت کرد را اکثرا قبول داریم لیکن این صحبت دیپلماتیک بایستی با حفظ عزت و شرف یک ملت باشد نه از روی ترس و نگرانی و... فراموش نکنیم که همین سیاستمداران غربی و آمریکایی با همان لسان به اصطلاح دیپلماتیک، گروه‌های مقاومت را تروریست خطاب کرده و از گروه‌ها دولتهای آدمکش و کودک کش اسرائیل، عربستان، داعش، القاعده و... حمایت می کنند و باهمین زبان از ترور سردار سلیمانی ابراز خوشحالی نموده و حتی تهدید به ترور فرمانده جدید سپاه قدس می کنند بیایید با خود و مردم صادق باشیم و..... امیدوارم منتشر فرمایید
 • سلیمانی IR ۲۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  32 2
  ماله کش خوبی نیستید
 • علی IR ۰۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
  1 1
  اون خبرنگار نگفت ایا حاضرید با ترامپ مذاکره کنید گفت ایا حاضرید با امریکا مذاکره کنید ظریف هم میتونست بگه بله ما قرار نیست تا ابد با امریکا دشمن بمانیم و اگر امریکا رفتار خودش را اصلاح کند ما حاضریم مذاکره کنیم اما ظریف مشخصا اسم ترامپ را اورد که برای ما فرقی نمیکند ترامپ باشد یا کسی دیگر این یعنی اینکه خون سردار ما برایمان ارزشی ندارد این ضعف ایران را در جهان میرساند که با کسی که سردارمان را ترور کرده ظریف میگه حاضریم مذاکره کنیم اون خبرنگار شیطنت کرد و ظریف که مثلا دیپلمات هست باید میفهمید چگونه جواب بدهد نه اینکه عزت ایرانیان را زیر سوال ببرد و قسمت دوم حرفهاش هم مثل یک التماس بود به ترامپ که تحریم ها را بردار چه وزیر خارجه ای چه دکترایی که حرف زدن بلد نیست وزیر خارجه در اینجور مواقع عیارش مشخص میشه و گرنه سخن گفتن عادی را که هر کسی بلد هست اون خبرنگار سعی داشت ایران را تحقیر کند که از کسی که قاتل قهرمانمان هست التماس مذاکره کنیم و اگر ظریف میگفت حاضر نیستیم مذاکره کنیم در دنیا به عنوان یک کشور بیمنطق و دیکتاتور میبودیم اما میتونست بگه هر زمان امریکا خودشو اصلاح کند ما مذاکره میکنیم
 • کاظم شادمهر IR ۰۵:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
  4 1
  مرگ برآمریکا
 • توکا IR ۰۷:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
  4 0
  خدا یکم غرور و عرق ملی غیرت و بصیرت به روحانی ظریف بده که هی نیان یه جمله بگن به دشمن گرا بدن و هر چی مردم رشته بودن رو پنبه کنن. بابا این چه وضعشه یکی جلو اینا رو بگیره. اصلا ظریف میفهمه چی داره میگه زدن مقام رسمی مون رو کشتن بعد یه دیونه مشنگی مثل ظریف که داره منافع مملکت رو خیرات میکنه به نفع دشمن میاد و از مذاره مجدد حرف میزنه. رهبر گفته مذاکره با امریکا منتفیه. این جناب مثلا محترم ظریف با چه حقی میاد اقتدار کشور رو با حرف های بدون فکرش به بازی میگیره تا کی باید این وضعیت ادامه داشته باشه اخه.
 • سید IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
  3 0
  تو مملکت ما رسمه اگه کسی تحت هر عنوانی کشته شده باشد از خونبها نمیگیرند اقای ظریف میخواهید خونبهای سردار سلیمانی را با مذاکره و لغو تحریمها بگیرید ما همچین خیانتی نمی خواهیم از گلویمان پایین نمیرود ضمن اینکه امریکا هیچ وقت تحریمها لغو نخواهد کرد
 • Elham IR ۰۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
  4 1
  قبول دارید پاسخ ترامپ تحقیر ظریف و ملت ایران بود یا نه؟ خب کسی که زبان دیپلماسی را خوب می داند، چطور نمی فهمد شخصی مثل ترامپ از این حرفهایش نهایت سوء استفاده را خواهد کرد؟ آیا ظریف انتظار داشت شخصی مثل ترامپ از صحبتهایش چیزی را دریافت کند که شما خودتان را به آب و آتش میزنید و باز نمی توانید حتی به ملت ایران، آن برداشت بی نهایت خوش بینانه را بقبولانید؟ این است تصور یک دیپلمات خبره از شخصی مثل ترامپ؟ که بیاید در میان تک تک واژه های مصاحبه، موشکافانه بگردد به دنبال معنایی که بشود از آن عزت و اقتدار ایرانی استنباط شود؟ ترامپ اگر همچین کسی بود، ما چه مشکلی با او داشتیم؟!
 • IR ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
  3 0
  خب باشه شما خوبی
 • سرباز حضرت آقا IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
  10 0
  باید به آقای ظریف گفت: لطفا قبل از مصاحبه به سخنان کامل حضرت آقا در نماز جمعه اخیر گوش کنید.
 • IR ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
  3 6
  دکتر ظریف یکی از سرمایه های این کشور است متاسفم برای بعضی ادمهای کوتاه فکر و بی ادب
 • IR ۱۸:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
  7 1
  ظریف متاسفانه اشتباه گفت ملت و به قول شما دلواپسان هم اتفاقا درست شنیدند.البته ایشون گفت با چنین شرایطی امکان بازگشت امریکا به میز مذاکره هست یعنی بر فرض محال امریکا برگرده به میز گفتگو ما مذاکره میکنیم.این رو که دیگه بد نشنیدیم؟!اتفاقا صحبت همینجاست.رهبری فرمودند مذاکره میکنیم زمانی که اونقدر قوی باشیم تا در یک سطح باشیم با طرفهامون البته باستثنای آمریکا!!! بابا یا این مملکت رهبر داره یا نداره.اگر داره و وظیفه شرعی و قانونی ما اطاعت از ایشونه یعنی با آمریکا مذاکره ن م ی ک ن ی م! از غلطهایی هم که کرده برگرده باز با آمریکا مذاکره نمیکنیم. تا زمانی که رهبری حکم دیگری صادر کنند. همه حرف همینه. بی خود و بی جهت هم نخواسته باشید با مغلطه و سفسطه درستش کنید.