اعلام آمادگی ایران برای برگزاری دوره‌های حفاظت پیشگیرانه آثار تاریخی

تهران - ایرنا- رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از آمادگی ایران برای برگزاری دوره‌های حفاظت پیشگیرانه آثار تاریخی به میزبانی کشورهای عضو اکو خبر داد.

 بهروز عمرانی در دیدار با سرور بختی رئیس جدید موسسه فرهنگی اکو گفت: ما در این پژوهشگاه آمادگی لازم برای گسترش همکاری های مشترک در زمینه های گوناگون خصوصا در بحث موزه را داریم.
وی ادامه داد: امروزه موضوع گردشگری یکی از اولویت های جهانی محسوب می شود که نه تنها باعث شناخت ملت ها خواهد شد بلکه از باب نگهداری محوطه های باستانی، موزه ها و خانه های تاریخی نیز دارای اهمیت است.
عمرانی با تاکید بر اینکه پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری آمادگی دارد تا در راستای تفاهم نامه های قبلی با موسسه فرهنگی اکو برنامه های مشترکی اجرا کند افزود: ما آمادگی داریم که در موضوع حفاظت پیشگیرانه به صورت مشترک دوره های را به میزبانی کشورهای عضو این موسسه برگزار کنیم.
وی تصریح کرد: دوره های مشترک حفاظت پیشگیرانه باید در راستای برگزاری اولین نشست حفاظت پیشگیرانه توسط این پژوهشگاه و در همکاری با موسسه اکو در دی ماه ۱۳۹۵ تداوم یابد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با بیان اینکه ظرفیت های خوبی برای همکاری های مشترک دو موسسه در حوزه پرونده مشترک برای میراث ناملموس و انتشارات مشترک وجود دارد اظهار داشت: در همین راستا باید تلاش کرد تا از ظرفیت های موسسه اکو برای معرفی کرمانشاه به عنوان پایتخت گردشگری اسلامی در سال ۲۰۲۰ به کشورهای عضو این موسسه استفاده کرد.
نشست مذکور در چهارچوب معارفه برای عملیاتی کردن تفاهم نامه همکاری مشترک میان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با موسسه فرهنگی اکو در سال ۱۳۹۳ صورت گرفت.

سازمان همکاری اقتصادی (اکو) یک سازمان منطقه‌ای-بین‌المللی است که در سال ۱۳۴۱ با نام سازمان همکاری منطقه‌ای برای توسعه به منظور ترویج همکاری اقتصادی، علمی و فرهنگی توسط سه کشور ایران، پاکستان و ترکیه تأسیس شد که خود دارای سازمان اقتصادی و مؤسسه فرهنگی بود.

کشورهای ایران، پاکستان و ترکیه به بازسازی بخشهای مختلف این سازمان و تجدیدنظر در قوانین موجود در آن پرداخته و در سال ۱۳۶۲ بخش اقتصادی این سازمان با نام جدید سازمان همکاری اقتصادی که به اختصار (اکو) خوانده می‌شود- دوباره فعال گردید. در سال ۱۳۶۴ بخش فرهنگی این سازمان مورد تجدیدنظر و بازسازی قرار گرفت.

در سال ۱۳۷۱ با پیوستن هفت عضو جدید یعنی کشورهای افغانستان،  جمهوری آذربایجان،  قزاقستان،  ترکمنستان،  قرقیزستان،  ازبکستان، و تاجیکستان این سازمان کاملاً فعال گردید و فعالیت آن تا به امروز ادامه دارد.

در نهایت با تصویب اساسنامه مؤسسه فرهنگی اکو در سال ۱۳۷۴ توسط چهار کشور افغانستان، ایران، پاکستان و تاجیکستان، این مؤسسه به‌طور کامل فعال شد.

وظیفه مؤسسه انجام تحقیقات نظام یافته در خصوص میراث مشترک فرهنگی منطقه تعیین شد تا در جهت تقویت آگاهی‌های مربوط به اتحاد ناگسستنی این کشورها گام بردارد و مطالعات بنیادین انجام دهد که این مطالعات در قالب انتشار کتاب، ماهنامه، فصلنامه، گاهنامه و غیره منتشر گردد. همچنین مؤسسه موظف گردید تا در جهت آشنا سازی و مرتبط کردن صاحب نظران و شخصیتهای عالی رتبه، اساتید دانشگاه‌ها، دانشجویان منطقه را به یکدیگر تلاش نماید و تمهیدات لازم را جهت ایجاد ارتباطی نزدیکتر و نیز شناخت صحیح بین مردم منطقه از طریق برنامه‌های فرهنگی اتخاذ نماید.

این مؤسسه با داشتن بودجه‌ای جداگانه، اساسنامه خاص خود را دارد و بودجه آن را چهار کشور افغانستان، ایران، پاکستان و تاجیکستان به‌طور سالانه پرداخت می‌کنند. طبق توافق‌های انجام شده، به زودی کشورهای آذربایجان، قزاقستان و ترکیه نیز به جمع تصویب کنندگان اساسنامه مؤسسه خواهند پیوست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =