برخورد قانونی با اقدام آتش زدن کتاب مرجع پزشکی شود 

تهران- ایرنا- دبیرخانه کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت، در بیانیه‌ای اقدام یک روحانی در آتش زدن کتاب مرجع پزشکی هاریسون را محکوم و با نابخردانه خواندن این اقدام،‌ خواستار برخورد قانونی با آن شد.

به گزارش دبیرخانه کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت، بر اساس وظایف محوله از سوی شورای‌ توسعه فرهنگ قرآنی شورای عالی انقلاب فرهنگی، در پی آن است تا ضمن بهره‌برداری روشمند از آموزه‌های اسلامی در حوزه سلامت، با احترام به دستاوردهای دانش بشری، ملزومات ایجاد نظام حکمرانی علمی در موضوع میان رشته‌ای دین و سلامت را به منظور کمک به حل مسائل جامعه در ابعاد مختلف سلامت مهیا سازد و تحقق این مهم را جز با گفت‌وگوی مشارکتی میان صاحب‌نظران علوم انسانی، علوم سلامت و علوم روشی، میسر نمی داند.

این بیانیه می افزاید: ضمن تأکید بر لزوم و ضرورت هم‌افزایی دانشی مستمر و میان رشته ای در زمینه مطالعات اسلام و سلامت، با تقبیح و محکوم کردن اقدام موهن مدعیان «طب موسوم به اسلامی»، از مراجع ذیربط خواستار برخورد قانونی با این اقدام نابخردانه است. بی شک در دوره تمدنی جدید از وظایف حکومت ها است که با وجود احترام به آزادی اندیشه و تکثرگرایی مانع از عوام فریبی و تهدید سلامت جامعه از سوی جاهلان، شیادان و سوءاستفاده کنندگان از مقدسات و اعتقادات مردم شوند.

در این بیانیه آمده است: علم و دانش با تاریخی به درازای پیدایش اولین فرهنگ ها و تمدن های بشری و با پویایی و سیر تدریجی در جریان تکاملی هزاران ساله خود، همواره با یورش‌ها، کینه‌ورزی‌ها و ژاژخوایی‌های جاهلان کوته بین، متحجران سطحی اندیش، قلدران بی فرهنگ و شیادان کاسب از دکان خرافه فروشی و عوام فریبی مواجه بوده است. چه مغزها و اندیشه‌ها، کتابخانه ها و کتاب ها و دستاوردها و آثار علمی پربار و گران‌سنگ که از دم تیغ جهالت جاهلان تهی مغز گذشته و در آتش عداوت جزمیون خشک مغز سوخته است.

دبیرخانه کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت در این بیانیه آورده است: چه بسیار اسکندرها، چنگیزها، نازی‌ها، طالبان و داعشی ها و نمونه اخیر، تهدید جناب ترامپ درخصوص حملات هوایی به ۵۲ نقطه فرهنگی تمدن ایرانی ـ که اقدامات نابخردانه‌شان با سوزاندن و نابودی میراث علمی و تمدنی به عنوان برگی تیره در صفحات تاریخ ثبت شده و تاریخ همواره از آنان به زشتی و نفرت یاد می‌کند و خاطره‌شان از نهاد هر دانش‌ورز و نیک اندیش ـ در هر زمان و مکان به گستره اندیشه بشریت ـ آه به در می‌آورد؛ که میراث اندیشگانی بشر، طعمه آتش عقلانیت ستیز و رشک‌ورزانه شان قرار گرفته است و این تلخکامی و افسوس آن‌جا فزونی می‌یابد که، شوربختانه در عصر ادعای کمال عقلی بشر، این جهالت همچنان باقیست و ساحت علم از دست پلید و آلوده آنان امان ندارد.

این بیانیه افزوده است:‌ این اقدامِ اندیشه‌سوز اخیر، برساخته دست اسلام‌نمایان و مدعیانی است که فرسنگ‌ها از پیام عقلانیت مدار رسول اعظم(ص) و مکتب دانش پرور اسلام به‌دورند و تعصب سلفی مسلکانه شان، بزرگ ترین دشمن این دین علم پرور به شمار می‌رود. دینی که سرتاسر آن عقل‌ورزی و دانش‌اندوزی را سرلوحه آموزه‌های خود قرار داده و علم‌آموزی را فریضه‌ای برای هر مسلمان ولو بالصین قرار داده است.

دبیرخانه کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت ادامه داده است: این کم مایه گان با فهمی ناقص و غیر عالمانه از اسلامی سازی و بومی سازی علوم انسانی و کژاندیشی و ساده اندیشی در خصوص آرمان سخت و زمانبر تمدن نوین اسلامی، متعصبانه و عوام فریبانه نکات مثبت علوم نوین را نمی بینند و با مطلق اندیشی و اخبارگری ـ و بی توجه به رویکرد فراگیر و چند جانبه نگر و بدون عنایت به اصول اجتهادی فقهی و روشمندی علمی ـ محکمات و متشابهات، اخبار صحیح و جعلی و امور اعتباری و تکوینی را مخلوط کرده و فارغ از مقتضیات زمان و مکان در پدیده های عرفی و تغییربردار، برداشت های متحجرانه و سلفی گرایانه خود را به اسم دین و مقدسات به خورد عوام جامعه داده؛ سودهای میلیاردی از این عوام فریبی به جیب می زنند و شاید غافلند از تزلزل در اعتقادات مردم در انتساب درمان ها و داروهای درمان کننده همه دردها! و شفادهنده همه بیماری ها! به اولیاء الهی و اسلام مظلوم …

در این بیانیه اضافه شده است: امروزه که علوم و مباحث سلامت انسان حتی در اروپا و آمریکا، فراتر از رویکرد پوزیتیویستی و با عبور از محدوده بُعد جسمانی با رویکردی کل نگر و فراگیر به جنبه های روانی، اجتماعی، روحی و معنوی انسان توجه کرده است، لازم است در راستای بومی سازی مباحث انسانی پزشکی با رویکردی روشمند و اجتهادی به پیش فرض های جهان بینی و انسان شناسی اسلامی و گفتمان توحیدی توجهی عمیق و روزآمد داشته باشیم تا با اجتهاد پویا و گفتگوی مشارکتی و میان رشته ای و سپس آزمودن نظریات حاصله، از ظرفیت ها و آموزه های دینی در موضوع سلامت انسان به ویژه در مباحثی مانند بهداشت، تغذیه، سبک زندگی، سلامت روانی ـ اجتماعی و روحی حداکثر استفاده را بنمایند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =