ثبت بین‌المللی اختراعی برای درمان زخم‌های عفونی مزمن

شیراز-ایرنا- عضو هیات علمی گروه حشره شناسی پزشکی و مبارزه با ناقلین دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز موفق به ثبت اختراع بین المللی تحت عنوان Lucilia sericata collagenase برای درمان زخم های عفونی مزمن شد.

دکتر حمزه علی‌پور یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ایده اولیه این اختراع از سال ۱۳۹۳ به ذهن من رسید که مراحل پیاده‌سازی و ثبت آن تا به امروز ادامه داشت.
وی ادامه داد: نمونه آزمایشگاهی این اختراع تولید شده است و برای تولید انبوه آن، چند شرکت داخلی مذاکراتی با من داشته‌اند که در حال بررسی این موضوع هستم.
عضو هیات علمی گروه حشره شناسی پزشکی و مبارزه با ناقلین دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: این دستاورد مهم که نتیجه فعالیت‌های پژوهشی مستمر و همچنین پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران ایران (INSF) و کانون پتنت ایران بوده است، در تاریخ ۱۹ ژانویه ۲۰۲۰ در اداره ثبت اختراعات آمریکا به ثبت نهایی رسیده است.
علی‌پور افزود: در دنیای مدرن امروز، تغییر سبک زندگی بشر باعث مشکلاتی از جمله شیوع زخم‌های عفونی مقاوم به درمان نظیر زخم‌های دیابتی، زخم بستر و زخم‌های مزمن ناشی از سوختگی و سوانح و حوادث شده است.
وی افزود: از جمله راهکارهای نوین ارایه شده برای درمان زخم‌های مزمن، استفاده از لارودرمانی است، لاروهای لوسیلیا سریکاتا با فعالیت بر روی زخم، از بافتهای نکروز شده تغذیه کرده، و با ترشح آنزیم‌های مختلف آن را هضم و بدین ترتیب دبریدمان زخم را انجام می‌دهند. 
وی ادامه داد: همچنین در حین فعالیت، در ترشحات بزاقی خود پپتیدهای ضدمیکروبی، فاکتورهای رشد سلولی و فاکتورهای مرتبط با آنژیوژنزیس و Neuroregeneration را ترشح کرده و بدین ترتیب باعث بهبود سریعتر بافت می‌شوند.
وی اضافه کرد: علاوه بر آن آنزیم نترین که در Neuroregeneration نقش دارد توالی آن نیز شناسایی و در اداره ثبت اختراعات داخل کشور با شماره ۹۹۰۳۸ در مورخ ۳۱ تیر ۱۳۹۸ به ثبت رسیده است.
عضو هیات علمی گروه حشره شناسی پزشکی و مبارزه با ناقلین دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: فعالیت لاروهای لوسیلیا سریکاتا به بافت نکروز شده محدود شده و بر روی بافت سالم هیچگونه تأثیر منفی ندارند؛ از جمله آنزیم‌های ترشح شده توسط لارو که منجر به هضم بافت نکروز شده و دبریدمان زخم می‌شود، آنزیم کلاژناز است.
علی‌پور افزود: در اختراع حاضر، توالی کدکننده  آنزیم کلاژناز در این لارو برای اولین بار در دنیا مشخص و پروتئین آن به صورت نوترکیب تولید شد، از این آنزیم می‌توان به صورت فرموله شده به صورت هیدروژل، در دبریدمان زخم‌های مقاوم به درمان استفاده کرد.
وی ادامه داد: همچنین این آنزیم در مصارف مختلف تحقیقاتی و تجاری نظیر استفاده در درمان بیماریهای Dupuytren's disease, Peyronie's disease Glaucoma, Gene delivery, Cell isolation و سایر کاربردها مثل سلول درمانی، صنایع آرایشی- بهداشتی و صنایع غذایی کاربرد دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =