۱۲۰ پروژه اقتصادی در کرمانشاه بهره‌برداری می‌رسد

کرمانشاه- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمانشاه با اشاره به رشد سرمایه گذاری در این استان، گفت: در ایام دهه فجر امسال ۱۲۰ پروژه اقتصادی در کرمانشاه به بهره‌بربرداری خواهد رسید.

«هدایت حاتمی» روز یکشنبه در نشست شورای اداری استان که در سرسرای شهدای دولت استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهارداشت: از سال گذشته تاکنون با کمک شبکه بانکی یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت به بخش‌های مختلف استان به منظور سرمایه گذاری اعطا شده است.

وی افزود: علاوه بر ۱۲۰ پروژه ای که در ایام دهه فجر به بهره برداری می رسد، ۲۷ پروژه بزرگ نیز با کمک بخش خصوصی کلنگ زنی خواهد شد.

معاون استاندار کرمانشاه با بیان اینکه این استان تا شهریور سال ۹۷ گران‌ترین استان کشور بود و بیشترین نرخ تورم را داشت، عنوان کرد: از شهریور سال قبل تاکنون جایگاه تورم استان کرمانشاه ۲۴ پله بهبود پیدا کرد و به جایگاه ۲۵ تورمی کشور رسید.

حاتمی بیکاری را یک‌ معضل برای کرمانشاه توصیف کرد و گفت: براساس محاسبات ما برای کاهش هر یک درصد نرخ بیکاری باید حداقل هفت هزار شغل ایجاد شود.

وی عنوان کرد: در ابتدای سال جاری به دنبال کاهش سه درصدی نرخ بیکاری بودیم که این آمار تا پایان آذر ماه محقق شد؛ این‌ کاهش باتوجه به وجود بیش از ۱۴ درصد بیکاری در کرمانشاه چندان محسوس نیست از این رو روند کاهش نرخ بیکاری باید ادامه داشته باشد.

معاون استاندار ادامه داد: برای سال های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ نیز پنج درصد کاهش نرخ بیکاری در نظر گرفته شده است تا بتوانیم آمار بیکاری کرمانشاه را به میانگین کشوری برسانیم.

حاتمی با بیان اینکه نرخ مشارک های اقتصادی مردم بالا رفته و فضای کسب و کار بهبود پیدا کرده است، گفت: به منظور رونق اقتصادی و رفع معضل بیکاری باید به دنبال افزایش سرمایه گذاری و بهبود فضای کسب و کار باشیم.

وی به راه اندازی سامانه یکپارچه سرمایه گذاری در کرمانشاه اشاره کرد و اظهارداشت: به غیر از موارد خاص سرمایه گذاران در کمتر از ۲ هفته مجوزهای لازم برای سرمایه گذاری در کرمانشاه را دریافت می‌کنند.

معاون استاندار کرمانشاه اعلام کرد: با توجه به تلاش های این سامانه یکپارچه از هفته دولت تا اول بهمن ماه ۸۲۱ در خواست سرمایه گذاری در کرمانشاه به ثبت رسیده است.

حاتمی با بیان اینکه در کنار زنجیره های ارزش افزوده و بنگاه های کوچک ایجاد صنایع بزرگ‌ نیز پیگیری‌ می‌شود، گفت: به دنبال جذب سرمایه گذاران خارجی در استان هستیم.
نرخ بیکاری کرمانشاه در پاییز امسال از سوی مرکز آمار ۱۶.۳ درصد اعلام شد.
استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت دارای بیش از ۱۵۰ هزار نفر بیکار است که هر سال هفت هزار و ۵۰۰ نفر به این تعداد اضافه می شود. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها